Magdalena Andersson (S)

Bild på Magdalena Andersson (S)Statsminister

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Stockholms län
Född: 1967
Kön: kvinna


Organ Roll Status From Tom
Finansdepartementet Finansminister   2021-07-09 14:00:00 2021-11-29 23:59:00
Finansdepartementet Finansminister   2019-09-10 14:00:00 2021-07-09 13:59:00
Finansdepartementet Finansminister   2019-01-21 2019-09-10 14:00:00
Finansdepartementet Finansminister   2016-05-25 2019-01-21 23:59:00
Finansdepartementet Finansminister   2014-10-03 2016-05-25 23:59:00
Socialdemokraterna Partiledare   2021-11-04
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2018-09-24 2022-09-26 10:59:00
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-10-03 2018-09-24 23:59:00
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2014-10-02 23:59:00
Statsrådsberedningen Statsminister   2021-11-30 2022-09-26 23:59:00