Peter Hultqvist (S)

Bild på Peter Hultqvist (S)Försvarsminister

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Dalarnas län
Titel: Styrelseordförande/Redaktör.
Född: 1958
Kön: man


Organ Roll Status From Tom
Försvarsdepartementet Försvarsminister   2021-11-30 13:00:00 2022-09-26 10:59:00
Försvarsdepartementet Försvarsminister   2021-07-09 14:00:00 2021-11-30 12:59:00
Försvarsdepartementet Försvarsminister   2019-09-10 14:00:00 2021-07-09 13:59:00
Försvarsdepartementet Försvarsminister   2019-01-21 2019-09-10 14:00:00
Försvarsdepartementet Försvarsminister   2018-03-08 2019-01-21 23:59:00
Försvarsdepartementet Försvarsminister   2016-05-25 2018-03-08 23:59:00
Försvarsdepartementet Försvarsminister   2014-10-03 2016-05-25 23:59:00
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2018-09-24 2022-09-26 10:59:00
Kammaren Riksdagsledamot Ledig 2014-10-03 2018-09-24 23:59:00
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2014-09-29 2014-10-02 23:59:00
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2010-10-04 2014-09-29 23:59:00
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04 23:59:00
Försvarsutskottet Ordförande   2011-04-12 2014-09-29 23:59:00
Försvarsutskottet Ledamot   2011-04-08 2011-04-11 23:59:00
Konstitutionsutskottet Ledamot   2010-10-12 2011-04-07 23:59:00
Utbildningsutskottet Ledamot   2006-10-10 2010-10-04 23:59:00
Näringsutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04 23:59:00
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2014-04-15 2014-06-12 23:59:00
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2013-11-26 2013-12-17 23:59:00
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2013-04-23 2013-06-18 23:59:00
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2013-02-21 2013-03-06 23:59:00
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2012-11-27 2012-12-19 23:59:00
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2011-11-24 2011-12-14 23:59:00
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Deputerad   2011-09-20 2011-09-21 23:59:00
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet Vice ordförande   2011-06-16 2011-06-17 23:59:00
Krigsdelegationen Ledamot   2010-10-19 2014-10-14 23:59:00
Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling Ledamot   2011-05-18 2014-10-03 23:59:00
Utrikesnämnden Suppleant   2011-04-14 2014-10-03 23:59:00
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2006-10-17 2010-10-04 23:59:00