Sinikka Bohlin (S)

Bild på Sinikka Bohlin (S)Tidigare riksdagsledamot

Parti:  Socialdemokraterna
Valkrets: Gävleborgs län
Titel: Hemspråkslärare
Född: 1947
Kön: kvinna


Organ Roll Status From Tom
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2006-10-02 2010-10-04
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 2002-09-30 2006-10-02
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1998-10-05 2002-09-30
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1994-10-03 1998-10-05
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1991-09-30 1994-10-03
Kammaren Riksdagsledamot Tjänstgörande 1988-10-03 1991-09-30
Konstitutionsutskottet Suppleant   2006-10-10 2010-10-04
Utrikesutskottet Suppleant   2006-10-24 2010-10-04
Miljö- och jordbruksutskottet Andre vice ordförande   2002-10-08 2006-10-02
Miljö- och jordbruksutskottet Förste vice ordförande   1998-10-13 2002-09-30
Miljö- och jordbruksutskottet Vice ordförande   1998-10-13 2002-09-29
Miljö- och jordbruksutskottet Vice ordförande   1995-02-07 1998-10-04
Näringsutskottet Suppleant   1994-10-11 1995-10-10
Miljö- och jordbruksutskottet Ledamot   1994-10-11 1995-02-06
Miljö- och jordbruksutskottet Ledamot   1991-10-08 1994-10-02
Socialutskottet Suppleant   1988-10-11 1991-09-29
Utbildningsutskottet Suppleant   1988-10-11 1991-09-29
Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet Suppleant   2007-03-27 2009-05-06
Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet Andre vice ordförande   2003-02-18 2003-05-21
Bostadsutskottet Suppleant   1991-10-08 1994-10-02
EU-nämnden Ledamot   1998-10-13 2000-10-27
EU-nämnden Ledamot   1995-01-01 1998-10-05
Riksbanksfullmäktige Ledamot   2006-10-17 2010-10-19
Nordiska rådets svenska delegation Ordförande   2006-10-17 2010-10-04
Riksbanksfullmäktige Ledamot   2002-10-15 2006-10-16
Utrikesnämnden Suppleant   2002-10-08 2006-10-10
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   2002-10-15 2006-10-02
Riksbanksfullmäktige Ledamot   1998-12-02 2002-10-14
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   1998-10-20 2002-09-30
Riksbanksfullmäktige Ledamot   1998-05-07 1998-10-05
Nordiska rådets svenska delegation Suppleant   1995-11-08 1998-10-05
Riksdagens förvaltningskontor Suppleant   1991-10-08 1998-10-05
Riksbanksfullmäktige Suppleant   1996-09-24 1998-05-06
Nordiska rådets svenska delegation Ledamot   1994-10-18 1995-11-07