Korttidsreglering av vattenkraft

Motion 2023/24:1351 av Lars Isacsson (S)

Motionskategori: Fristående motion
Tilldelat: Näringsutskottet




Händelser

Intressenter


Lars Isacsson (S)
undertecknare

Dokument i ärendet

Förslagspunkter

1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att satsa på forskning som studerar de ekologiska konsekvenserna av korttidsreglering och metoder för att minimera dessa konsekvenser och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i betänkande: 2023/24:NU14
Utskottet: Avslag
Kammaren: Avslag ()
2. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att uppmuntra till dialog mellan vattenkraftsbolag, lokala samhällen, miljöexperter och andra berörda parter för att hitta lösningar som gynnar alla, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.
Behandlas i betänkande: 2023/24:NU14
Utskottet: Avslag
Kammaren: Avslag ()
3. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av lagstiftningen kan vara nödvändig för att sätta tydligare riktlinjer för hur mycket och hur snabbt vattenflödet får ändras, med hänsyn tagen till miljö och säkerhet, och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i betänkande: 2023/24:CU16
Utskottet: Avslag
Kammaren: Avslag ()
4. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja innovationer som kan göra korttidsreglering mindre påträngande för omgivningen, t.ex. genom förbättrade dammkonstruktioner eller turbinmodeller, och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i betänkande: 2023/24:CU16
Utskottet: Avslag
Kammaren: Avslag ()