Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ge Svenska kraftnät i uppdrag att skapa en webbaserad applikation för energisystemet och tillkännager detta för regeringen.
När man diskuterar och debatterar vindkraftens påverkan på elsystemet talar man ofta till döva öron, dels till de som av ideologiska skäl inte vill förstå och dels till de som genuint inte förstår. Detta ger att energipolitiken inte bygger på förståelse för olika målkonflikter, vilket kostar det svenska samhället astronomiska summor i felallokeringar och kostsamma konsekvenser. Saken är att vindkraften ger en rad komplikationer på systemet där den ojämna produktionen blivit en helt dominerande faktor på såväl elpriser som elexport. I princip all vindel går på export då vi i Sverige inte kan ta hand om den. Vidare så skapar vindkraften, i och utanför Sverige, enorma behov av investeringar i de svenska elnäten.
För att skapa en mer faktabaserad energipolitik är det av yttersta vikt att politikerna förstår konsekvenserna av olika vägval. Därför menar jag att Svenska kraftnät bör åläggas att skapa en simulator, en webbaserad applikation, där alla historiska data för tillförsel och förbrukning av el, elexport samt elpriser på ett enkelt sätt kan användas för att skapa lättbegripliga diagram. Förslagsvis kan man också föra in funktioner där användarna kan föra in scenarion med en utbyggd havsvindkraft eller ny kärnkraft in i den historiska datan för att skapa ytterligare förståelse.
|
Josef Fransson (SD) |
Tobias Andersson (SD) |