Motion till riksdagen
2026/27:228
av Camilla Rinaldo Miller (KD)

Stärkt skydd mot äldrebedrägerier


Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om stärkt skydd för äldre mot bedrägerier och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Alla människor har ett unikt och okränkbart värde. Som kristdemokrat är detta en grund­läggande utgångspunkt för politiken. Samhället har ett särskilt ansvar att se till att den som befinner sig i en utsatt situation får det stöd och den trygghet som behövs.

Det är därför djupt oroande att äldre och utsatta i allt större utsträckning utsätts för bedrägerier medan rättsstaten ibland inte heller lyckas utreda eller lagföra brotten.

Genom telefon, internet och offentliga register kan bedragare kartlägga människor och identifiera personer som kan vara särskilt sårbara.

Äldre personer utsätts bland annat för så kallade telefonbedrägerier, falska myndig­hetskontakter och andra former av social manipulation. Bedragaren kan utge sig för att vara banktjänsteman, polis, vårdpersonal eller anhörig och försöker på så sätt förmå den äldre att lämna ifrån sig pengar eller känsliga uppgifter.

I vissa fall kan en persons hela livsbesparing försvinna på några minuter. Många av de drabbade äldre upplever stark skam och skuld över att ha blivit lurade, vilket gör att dessa brott har allvarliga psykiska effekter.

Samhället ska vara som starkast när du är som svagast. Kristdemokratin bygger på människovärdet. Familjen har en central roll, liksom civilsamhället, trossamfunden och andra gemenskaper. Men staten har också ett tydligt ansvar för den utsatte. När den organiserade brottsligheten använder alltmer sofistikerade metoder för att lura och bedra utsatta offer, måste lagstiftningen ligga steget före och inte steget efter.

Därför bör skyddet för äldre mot bedrägerier stärkas. Det kan handla om förebyggande arbete såsom informationssatsningar genom myndigheter, näringsliv, banker och civil­samhället. Det kan även handla om konkreta lagstiftningsåtgärder, exempelvis att begränsa den lätta tillgången till personuppgifter på nätet vilket är en fråga som Kristdemokraterna driver sedan tidigare.

 

 

Camilla Rinaldo Miller (KD)