Svar på fråga 2025/26:969 Rysslands olagliga frihetsberövanden av OSSE-medarbetare

till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

 

Svar på fråga 2025/26:969 av Björn Söder (SD)

Rysslands olaga frihetsberövanden av OSSE-medarbetare

Björn Söder har frågat mig om jag och Sverige inom OSSE arbetar för att bistå Ukraina med att få OSSE-medarbetarna Vadym Golda, Maxim Petrov och Dmytro Shabanov frigivna, och hur i så fall detta arbete ser ut.  

Sverige verkar konsekvent för att främja och stärka respekten för och efterlevnaden av OSSE:s grundläggande principer och politiska åtaganden och värna OSSE:s roll, mandat och verksamhet även i fält, däribland skyddet för personal att utföra uppdrag utan otillbörliga ingripanden.

Sverige har sedan 2022 aktivt verkat för att de tre frihetsberövade OSSE-medarbetarna, som greps i Donetsk och Luhansk i april 2022 kort efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina, ska friges. Vi uppmärksammar de olagliga frihetsberövandena regelbundet genom EU i OSSE:s permanenta råd, senast den 23 juli 2026. Vid OSSE:s ministerrådsmöten på Malta 2024 lyfte jag frågan och den diskuterades även under ministerrådsmötet i Wien 2025. Därutöver följer Sverige frågan nära genom den svenska OSSE-delegationen i Wien.

Sverige kommer fortsatt verka för att de frihetsberövade OSSE-medarbetarna omedelbart och villkorslöst friges.

Stockholm den 6 augusti 2026 

 

Maria Malmer Stenergard