till Arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson (L)
Svar på fråga 2024/25:355 av Jonathan Svensson (S)
Praktik inom statlig verksamhet för människor med funktionsnedsättningar
Jonathan Svensson har frågat mig vad min bedömning är avseende värdet av praktik för arbetssökande med exempelvis en funktionsnedsättning och deras möjlighet till en anställning, och vilka åtgärder jag vidtar för att Arbetsförmedlingen bättre och lättare ska kunna matcha potentiella praktikanter mot praktikplatser.
Frågan hänvisar till det uppdrag som regeringen gav åren 2016–2023 till statliga myndigheter att ta emot nyanlända och personer med funktionsnedsättning från Arbetsförmedlingen för praktik. Statskontorets utvärdering av detta uppdrag ger ett viktigt kunskapsunderlag för Arbetsförmedlingen och regeringen i arbetet med att vidareutveckla arbetsmarknadspolitiken. Som Jonathan Svensson påpekar i sin fråga visar utvärderingen att praktik i stort har förbättrat praktikanternas möjligheter att få en anställning.
För att minska arbetslösheten bland personer med funktionsnedsättning behövs arbetsmarknadspolitiska insatser och stöd som kan anpassas till individens förutsättningar och behov. Personer med funktionsnedsättning har tillgång till Arbetsförmedlingens hela utbud av insatser. Det finns också särskilda insatser för personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga.
En väl fungerande arbetsmarknad är avgörande för en konkurrenskraftig ekonomi och, på sikt, för Sveriges välstånd. I Arbetsförmedlingens regleringsbrev för 2024 har regeringen satt som mål att förbättra matchningen på arbetsmarknaden och stödja kompetensförsörjningen, bland annat genom att öka antalet deltagare i arbetspraktik och lönebidrag samt antalet övergångar till utbildning som på sikt ska leda till osubventionerat arbete.
För att förbättra matchningen och ge fler personer med funktionsnedsättning möjlighet till arbetspraktik och anställning krävs också ett proaktivt och effektivt samarbete med arbetsgivare. I 2024 års regleringsbrev har Arbetsförmedlingen i uppdrag att stärka stödet för att effektivt föra samman arbetslösa med arbetsgivare som söker arbetskraft.
En annan viktig åtgärd är att tidigt identifiera funktionsnedsättningar som påverkar arbetsförmågan. Regeringen gav därför Arbetsförmedlingen i uppdrag i årets regleringsbrev att avsevärt minska tiden det tar att identifiera och registrera funktionsnedsättningar som medför nedsatt arbetsförmåga, samt att rapportera de åtgärder som vidtagits för att uppnå detta.
Regeringen föreslår också en förstärkning av Arbetsförmedlingens stöd till arbetssökande med omfattande stödbehov. I budgetpropositionen för 2025 föreslås en tilldelning på 79 miljoner kronor till Arbetsförmedlingen, med en beräknad ökning till 158 miljoner kronor för 2026 och 238 miljoner kronor från och med 2027. Detta är en viktig satsning för att stärka möjligheterna till praktik eller anställning för personer med funktionsnedsättningar.
Arbetslösheten har i hög grad strukturella orsaker, och många arbetslösa har begränsade färdigheter och står långt från arbetsmarknaden. För dessa grupper krävs stöd och insatser som är kostnadseffektiva och anpassade till deras specifika förutsättningar och behov. För att underlätta inträdet på arbetsmarknaden behövs bland annat insatser som ger praktisk arbetslivserfarenhet. I budgetpropositionen för 2025 har regeringen föreslagit att det särskilda utbildningsstödet som ska underlätta studier på folkhögskola för personer med funktionsnedsättning förstärks med 25 miljoner kronor 2025.
Stockholm den 6 november 2024
Mats Persson