Svar på fråga 2024/25:1353 Aktivister som blockerar vägar

till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

 

Svar på fråga 2024/25:1353 av Erik Hellsborn (SD)
Aktivister som blockerar vägar

Erik Hellsborn har frågat mig hur jag och regeringen ser på sabotage­lagstiftningen, och om man är öppen för att uppdatera lagstiftningen så att den innefattar sådana vägblockader som beskrivs i frågan.

För en dryg vecka sedan svarade jag på en liknande fråga från Erik Hellsborns partikollega Markus Wiechel. Mycket i det svaret är relevant även för Erik Hellsborns fråga.

Rätten för var och en att uttrycka sin åsikt och rätten att demonstrera är centrala i en demokrati. Det handlar om rättigheter som skyddas i våra grund­­­lagar och i Europakonventionen, som är svensk lag. Alla begränsningar i dessa rättigheter måste möta krav på legalitet, nödvändighet och proportiona­litet.

Samtidigt är det uppenbart att vägblockader av det aktuella slaget kan få stora negativa konsekvenser. De riskerar inte bara att orsaka förseningar och frustration för allmänheten, utan kan även störa och förhindra utryckningar och brådskande transporter. Därför finns bestämmelser om polisens skyldig­het att avlägsna personer som stör den allmänna ordningen och om möjlig­heten att upplösa en allmän sammankomst som med­för allvarlig störning av trafiken.

Om brott begås är polisen skyldig att ingripa. Beroende på omständigheterna i det konkreta fallet kan olika brotts­rubriceringar aktualiseras vid en väg­blockad. I det rättsfall som Erik Hellsborn tar upp dömdes demonstranterna i fråga för ohörsamhet mot ordningsmakten. Däremot bedömde Högsta domstolen i det aktuella fallet att det inte fanns förutsättningar att döma demonstranterna för sabotage.

Regeringen har vidtagit flera åtgärder ägnade att stärka skyddet för dem som upp­rätthåller centrala funktioner för att samhället ska fungera. Den 2 juli i år stärktes exempelvis skyddet för offentlig­anställda mot våld, hot och trakasserier. Vi bereder för närvarande även förslagen från Straffreform­utredningen, som bland annat har haft i uppdrag att göra en bred översyn av straffskalorna för att dessa på ett bättre sätt ska åter­spegla brottens allvar.

Som jag skrev i mitt svar till Markus Wiechel följer regeringen utvecklingen noggrant och överväger löpande behovet av att vidta ytterligare åtgärder.

Stockholm den 26 augusti 2025

 

 

 

Gunnar Strömmer