Svar på fråga 2024/25:1094 Polisens agerande mot kvinnor som utnyttjas i prostitution

till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

 

Svar på fråga 2024/25:1094 av Gudrun Nordborg (V)
Polisens agerande mot kvinnor som utnyttjas i prostitution

Gudrun Nordborg har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att polisen ska följa befintlig lagstiftning och för att människor som utnyttjas i sexhandeln ska få en fullvärdig status som brottsoffer.

Genom människohandel och prostitution utnyttjas människor på ett cyniskt och hänsynslöst sätt. Ofta handlar det om kvinnor som redan befinner sig i en utsatt situation. Det är en brottslighet som ska bekämpas med full kraft.

Människohandelsbrottet är ofta svårt att utreda och bevisa så i samtliga polisregioner finns därför en sektion, en grupp eller en utredningsresurs med särskilt ansvar att utreda människohandel och människoexploatering. Särskilda resurser som arbetar mot prostitution finns också i Stockholm och Malmö. Mer måste däremot göras, och regeringen har därför gett Polismyndigheten i uppdrag att redovisa hur polis och åklagare arbetar tillsammans för att fler brott ska kunna utredas och fler personer lagföras.

Den som utsatts för människohandel befinner sig i en utsatt position. Därför kan såväl förundersökningsledare som socialnämnd ansöka om uppehållstillstånd för betänketid när det rör utländska medborgare. I det regelverk för skyddat boende som trädde i kraft den 1 april 2024 förtydligas att insatsen även är tillgänglig för personer som utsatts för prostitution och människohandel.

Brottet köp av sexuell tjänst kan utgöra såväl brott mot person som ett brott mot allmän ordning. Den som utfört en sexuell tjänst kan därför redan idag vara att anse som målsägande. Frågan om en person som har utfört en sexuell tjänst har ställning som målsägande eller vittne vid köp av sexuell tjänst måste däremot prövas av myndigheterna och avgöras i varje enskilt fall.

För 2024 tillsköt regeringen 23,5 miljoner kronor till Jämställdhetsmyndigheten för deras uppdrag att fortsatt förstärka arbetet mot sexuell exploatering av barn, prostitution och människohandel. För 2025 har Jämställdhetsmyndigheten fått ett förnyat uppdrag och särskilda medel som ska redovisas i oktober 2025.

Utöver de insatser och åtgärder som redan sker så pågår också inom Regeringskansliet arbete med att ta fram en ny nationell handlingsplan mot prostitution och människohandel. Det handlar om att förebygga att personer utnyttjas i prostitution och människohandel och om att bekämpa de kriminella aktörerna bakom, men också om att ytterligare stärka skyddet för utsatta personer. I arbetet ingår också hur man kan omhänderta de rekommendationer som har lämnas på området av bland annat Partskommittén till Europarådets konvention om bekämpande av människohandel, och av svenska myndigheter och organisationer.

Kampen mot människohandel och annan grov gränsöverskridande brottslighet är en viktig prioritering för mig och regeringen och jag följer noga myndigheternas arbete i frågan.

 

Stockholm den 30 april 2025

 

 

Gunnar Strömmer