Fråga 2024/25:958 Hotbilden mot Shen Yun

av Nima Gholam Ali Pour (SD)

till Kulturminister Parisa Liljestrand (M)

 

Shen Yun är ett dans- och musikkompani baserat i New York som årligen har världsturnéer med fullsatta föreställningar. Gruppen har besökt Sverige tidigare, på Cirkus i Stockholm och Konsert & Kongress i Linköping.

Föreställningens innehåll är mycket kritiskt till kommunistregimen i Kina. Sedan Shen Yun gjorde sitt första besök i Sverige 2008 har Kinas ambassad vid upprepade tillfällen kontaktat politiker i Stockholms stad och i Linköping, riksdagsledamöter samt teatrarna och hotat med konsekvenser för att stoppa föreställningarna.

Under de senaste månaderna har gruppen tyvärr utsatts för eskalerande attacker. En serie bombhot har riktats mot föreställningen i ett flertal städer. Bland annat fick John F. Kennedy Center for the Performing Arts evakueras efter ett sådant bombhot i februari. Talespersonen för Kennedy Center sa då att bombhotet riktades mot Shen Yun.

I april ska Shen Yun i vanlig ordning hålla sina föreställningar i Stockholm och Linköping.

Mot bakgrund av ovanstående önskas kulturminister Parisa Liljestrand svara på följande fråga:

 

Vilka åtgärder kommer ministern att vidta för att skydda både Shen Yun-föreställningen och åskådarna när det finns en sådan tydlig hotbild?