av Christian Lindefjärd (SD)
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Under de senaste månaderna har det framkommit uppgifter om att polisens hundförare larmat om att deras tjänstehundar far illa i de särskilda hundbilar som införskaffades för några år sedan. Polisen köpte då in cirka 400 fordon av modellen Volkswagen Amarok. Det har visat sig att fordonen inte är ändamålsenliga för sin uppgift, något som väcker frågor om den kravspecifikation som låg till grund för upphandlingen samt om hänsyn tagits till hundarnas välbefinnande.
Dessa fordon köptes efter att Jordbruksverket inte godkänt de tidigare bilarna på grund av för små hundburar. Med tanke på hur viktiga tjänstehundarna är för polisens arbete är det anmärkningsvärt att fordonen som nu används i vissa fall orsakar stress och åksjuka hos hundarna. En hund som inte mår bra kan inte prestera på topp, vilket i förlängningen kan försämra polisens möjligheter att lösa sina uppdrag.
Det framstår också som motsägelsefullt att Försvarsmakten kan få dispens från Jordbruksverket gällande burarnas storlek, medan polisen inte ges samma möjlighet.
Polishundarna är en ovärderlig resurs i brottsbekämpningen, och deras arbetsmiljö måste säkerställas.
Jag vill därför fråga justitieminister Gunnar Strömmer:
Vilka åtgärder avser ministern och regeringen att vidta för att säkerställa att polisens tjänstehundar får ändamålsenliga transportfordon som värnar om deras hälsa och välbefinnande?