Regeringens proposition 2024/25:183
Intelligenta transportsystem – genomförande av | Prop. |
ändringsdirektiv | 2024/25:183 |
Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen.
Stockholm den 5 juni 2025
Ulf Kristersson
Peter Kullgren
(Landsbygds- och infrastrukturdepartementet)
Propositionens huvudsakliga innehåll
I propositionen föreslås ändringar i lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter. Ändringarna är en del av genomförandet av EU:s direktiv (EU) 2023/2661 om intelligenta transportsystem på vägtransportområdet.
Genom ändringarna i direktivet utvidgas tillämpningsområdet så att fler datatyper och tjänster för intelligenta transportsystem omfattas. Datatyperna ska göras tillgängliga via en nationell åtkomstpunkt i maskinläsbara format och ha en viss geografisk täckning senast vid bestämda datum. Även tjänsterna ska tillhandahållas med en viss geografisk täckning vid en angiven tidpunkt. De huvudsakliga nyheterna finns i två nya bilagor till direktivet (bilaga III och IV). Bilagorna och direktivet är mycket omfattande med detaljerad information. Enligt förslagen ska därför både ändringsdirektivet och det ursprungliga direktivet i fortsättningen genomföras med föreskrifter på lägre nivå än lag. I lagen, som omarbetas, föreslås bemyndiganden som möjliggör ett sådant genomförande.
Ändringsdirektivet ska vara genomfört senast den 21 december 2025. Lagändringarna föreslås träda i kraft den 15 december 2025.
1
Prop. 2024/25:183
2
Innehållsförteckning
1 | Förslag till riksdagsbeslut ................................................................. | 3 | |
2 | Förslag till lag om ändring i lagen (2013:315) om intelligenta | ||
transportsystem vid vägtransporter ................................................... | 4 | ||
3 | Ärendet och dess beredning .............................................................. | 7 | |
4 | Direktivet om intelligenta transportsystem har ändrats..................... | 7 | |
5 | Detaljerade bestämmelser bör finnas i förordning och | ||
myndighetsföreskrifter ...................................................................... | 8 | ||
6 | Ikraftträdande.................................................................................. | 13 | |
7 | Konsekvenser.................................................................................. | 13 | |
7.1 | Konsekvenser för myndigheter under regeringen............. | 14 | |
7.2 | Konsekvenser för kommuner och regioner ...................... | 16 | |
7.3 | Konsekvenser för företag ................................................. | 17 | |
7.4 | Konsekvenser för privatpersoner...................................... | 18 | |
7.5 | Konsekvenser för miljön .................................................. | 18 | |
7.6 | Konsekvenser på övriga områden .................................... | 19 | |
8 | Författningskommentar................................................................... | 19 | |
Bilaga 1 | Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) | ||
2023/2661 av den 22 november 2023 om ändring av | |||
direktiv 2010/40/EU om ett ramverk för införande | |||
av intelligenta transportsystem på | |||
vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra | |||
transportslag ..................................................................... | 22 | ||
Bilaga 2 | Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU | ||
av den 7 juli 2010 om ett ramverk för införande av | |||
intelligenta transportsystem på vägtransportområdet | |||
och för gränssnitt mot andra transportslag ....................... | 51 | ||
Bilaga 3 | Promemorians lagförslag.................................................. | 64 | |
Bilaga 4 | Förteckning över remissinstanserna ................................. | 67 | |
Bilaga 5 | Lagrådsremissens lagförslag ............................................ | 68 | |
Bilaga 6 | Lagrådets yttrande ............................................................ | 71 | |
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 5 juni 2025............. | 72 |
1 | Förslag till riksdagsbeslut | Prop. 2024/25:183 |
Regeringens förslag:
Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter.
3
Prop. 2024/25:183
2Förslag till lag om ändring i lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter
Härigenom föreskrivs1 i fråga om lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter2
dels att 2 och
dels att rubrikerna närmast före 1, 4, 6 och 9 §§ ska utgå, dels att nuvarande 4 § ska betecknas 2 §,
dels att 1, den nya 2 och 3 §§ ska ha följande lydelse,
dels att det ska införas tre nya paragrafer,
Nuvarande lydelse | Föreslagen lydelse |
1 § |
Genom denna lag genomförs Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU av den 7 juli 2010 om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag.
Lagen innehåller allmänna bestämmelser om införande och användning av intelligenta transportsystem vid transporter på väg.
Denna lag gäller sådana intelligenta transportsystem för vägtransporter, och systemens gränssnitt mot andra trafikslag, som
1.förmedlar information i syfte att underlätta transporter och resande eller bidra till trafiksäkerhet, effektivitet och hållbar mobilitet, och
2.tillhandahålls i syfte att kunna användas i Sverige och gränsöverskridande inom Europeiska unionen.
4
4 § | 2 § | |
Denna lag gäller ITS för transpor- | ||
ter på väg. | ||
Lagen gäller | inte verksamhet | Lagen gäller inte verksamhet som |
som bedrivs av | Försvarsmakten, | bedrivs av Försvarsmakten, För- |
Försvarets materielverk, Totalför- | svarets materielverk, Totalförsva- | |
svarets forskningsinstitut, Försva- | rets forskningsinstitut, Försvarets | |
rets radioanstalt och Säkerhetspoli- | radioanstalt eller Säkerhetspolisen. | |
sen. Även annan verksamhet som | ||
avser försvaret och den nationella |
1Jfr Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU av den 7 juli 2010 om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag, i lydelsen enligt Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2023/2661.
2Senaste lydelse av 8 § 2022:819.
säkerheten får undantas från lagens tillämpningsområde.
3 §
Prop. 2024/25:183
I denna lag betyder
väg: sådan väg, gata, torg och annan led eller plats som allmänt används för trafik med motorfordon,
intelligenta transportsystem, ITS: system med informations- och kommunikationsteknik som tillämpas för transporter på väg, inbegripet infrastruktur, fordon och användare, trafikledning och mobilitetshantering, samt för gränssnitt mot andra transportslag,
transporter och resande, vägdata: data om väginfrastruk-
tur, inbegripet fasta vägmärken eller annan reglering av trafiksäkerhetskaraktär,
vägtrafikdata: historiska data och realtidsdata om vägtrafiken,
resedata: grundläggande data, till exempel tidtabeller för allmänna transportmedel samt tariffer, som är nödvändiga för att tillhandahålla multimodal reseinformation före och under resan för att underlätta reseplanering, bokning och anpassning av resan,
gränssnitt: en möjlighet till sammankoppling av interaktion mellan system,
interoperabilitet: systemens och de underliggande affärsprocessernas kapacitet att utbyta data och dela information och kunskap, och kompatibilitet: en anordnings eller ett systems allmänna förmåga att utan ändring fungera tillsam-
I denna lag betyder
intelligenta transportsystem: system där informations- och kommunikationsteknik tillämpas på vägtransportområdet, inklusive infrastruktur, fordon och användare, och för trafikledning och mobilitetshantering samt för gränssnitt mot andra trafikslag, och
gränssnitt: teknik eller tjänst som möjliggör koppling och interaktion mellan system.
5
Prop. 2024/25:183 mans med en annan anordning eller ett annat system.
Fordonstermerna i denna lag har samma betydelse som i lagen (2001:559) om vägtrafikdefinitioner.
4 §
Det ska finnas en digital nationell åtkomstpunkt för data som används i intelligenta transportsystem. Den myndighet som regeringen bestämmer ska ansvara för den nationella åtkomstpunkten.
5 §
Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer får meddela föreskrifter om intelligenta transportsystem, om data och tjänster som används i systemen och om den nationella åtkomstpunkten.
6 §
Regeringen får meddela föreskrifter om undantag från lagens tillämpningsområde för andra verksamheter som avser försvaret eller den nationella säkerheten än de som anges i 2 §. Regeringen får också meddela föreskrifter om undantag från lagens tillämpningsområde som avser fordon.
Denna lag träder i kraft den 15 december 2025.
6
Prop. 2024/25:183
3Ärendet och dess beredning
Den 22 november 2023 antogs Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2023/2661 om ändring av direktiv 2010/40/EU om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag. Direktivet, som i det följande kallas ändringsdirektivet, finns i bilaga 1.
Grunddirektivet, Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag, beslutades den 7 juli 2010. Direktivet behandlar de övergripande regler som krävs för att samordnat och enhetligt införa intelligenta transportsystem på vägtransportområdet inom Europeiska unionen. Grunddirektivet finns i bilaga 2.
Med anledning av ändringsdirektivet har en promemoria med förslag till ändringar i lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter och förordningen (2016:383) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter utarbetats inom Regeringskansliet. Promemorians lagförslag finns i bilaga 3. Promemorian har remissbehandlats. En förteckning över remissinstanserna finns i bilaga 4. Remissvaren finns tillgängliga i Landsbygds- och infrastrukturdepartementet (LI2024/02042).
I propositionen behandlas promemorians lagförslag.
Lagrådet
Regeringen beslutade den 15 maj 2025 att inhämta Lagrådets yttrande över lagförslaget i bilaga 5. Lagrådet har lämnat förslaget utan erinran. Lagrådets yttrande finns i bilaga 6. I förhållande till lagrådsremissen har vissa mindre redaktionella ändringar gjorts.
4Direktivet om intelligenta transportsystem har ändrats
Intelligenta transportsystem (ITS) ska förmedla information i syfte att underlätta transporter och resande. Informationen ska kunna tillhandahållas gränsöverskridande inom Europeiska unionen. Systemen ska bidra till trafiksäkerhet, effektivitet och hållbar mobilitet. Exempelvis ska data om trafikregler, vägnätets skick, säkra och skyddade parkeringsplatser, trafiksäkerhetsrelaterade händelser och förhållanden samt data för multimodala reseinformationstjänster göras tillgängliga i digitala format för förare och andra användare längs vägnätet. Information om olyckor ska också tillhandahållas. Data för multimodala reseinformationstjänster ska finnas tillgängliga för alla trafikslag medan övriga datatyper avser vägtrafik.
Grunddirektivet genomfördes med lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter och förordningen (2016:383) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter. Genomförandet behandlas
7
Prop. 2024/25:183 i propositionen Intelligenta transportsystem på vägtransportområdet (prop. 2012/13:138).
Det ändringsdirektiv som nu ska genomföras innebär en utvidgning av tillämpningsområdet för grunddirektivet. Användare ska få tillgång till nya datatyper och tjänster inom vissa prioriterade områden (artikel 1.2a). Det ställs också krav på att data ska tillgängliggöras i digitala maskinläsbara format via en nationell åtkomstpunkt, förutsatt att det finns underliggande information (artikel 6a och förklaringen av uttrycken tillgång till data och tillgänglighet till data). De datatyper som omfattas av kravet och de tjänster som ska införas anges i de nya bilagorna III och IV. I bilagorna fastställs också vilken geografisk täckning som varje datatyp ska ha och när datatypen ska göras tillgänglig. Den geografiska täckningen kan omfatta det transeuropeiska stomnätet för vägar, det övergripande transeuropeiska vägnätet, urbana knutpunkter eller unionens transportnät i dess helhet. Som exempel kan nämnas att vissa trafiksäkerhetsrelaterade informationstjänster blir obligatoriska att tillhandahålla på det transeuropeiska stomnätet och övergripande nätet för vägar från och med den 31 december 2026 (bilaga IV).
Det huvudsakliga genomförandet av ändringsdirektivet går ut på att säkerställa tillgång till data i digitala maskinläsbara format vid den tidpunkt och med den geografiska täckning som anges i bilaga III och IV. Ansvariga myndigheter ska också utses för de uppgifter som följer av ändringsdirektivet.
5 Detaljerade bestämmelser bör finnas i förordning och myndighetsföreskrifter
Regeringens förslag: Det ska finnas en digital nationell åtkomstpunkt för data som används i intelligenta transportsystem. Den myndighet som regeringen bestämmer ska ansvara för åtkomstpunkten.
Uttrycken intelligenta transportsystem och gränssnitt ska förklaras i lagen.
Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer ska få meddela föreskrifter om intelligenta transportsystem, data och tjänster som används i systemen och om den nationella åtkomstpunkten.
8 | Promemorians förslag överensstämmer i sak med regeringens. |
Remissinstanserna: Flertalet remissinstanser lämnar inga synpunkter eller tillstyrker förslagen. Trafikanalys, Trafikverket och Transportstyrelsen anser att den digitala nationella åtkomstpunkten ska vara för data, och inte för tjänster. Trafikverket och Transportstyrelsen har synpunkter på förklaringarna av uttrycken gränssnitt och intelligenta transportsystem och anser att ordet transportslag bör bytas ut mot trafikslag i lagtexten. Trafikverket och Transportstyrelsen framför vidare att det kommer att behövas tillsyn för att säkerställa efterlevnad av direktivets krav på tillgång till data och tjänster. Transportstyrelsen anser att bestämmelser om vilka aktörer som ska vara skyldiga att framställa data bör meddelas av regeringen.
Skälen för regeringens förslag
Detaljerade bestämmelser om intelligenta transportsystem bör finnas i förordning eller myndighetsföreskrifter
Flera
Följande delegerade akter har hittills antagits:
•Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 305/2013 av den 26 november 2012 om komplettering av Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU avseende harmoniserat tillhandahållande av interoperabelt
•Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 885/2013 av den 15 maj 2013 om komplettering av Europaparlamentets och rådets
•Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 886/2013 av den 15 maj 2013 om komplettering av Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU vad gäller data och förfaranden för kostnadsfritt tillhandahållande, när så är möjligt, av ett minimum av vägsäkerhetsrelaterad universell trafikinformation för användare
•Kommissionens delegerade förordning (EU) 2017/1926 av den 31 maj 2017 om komplettering av Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU vad gäller tillhandahållande av
•Kommissionens delegerade förordning (EU) 2022/670 av den 2 februari 2022 om komplettering av Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU vad gäller tillhandahållande av
Det finns ett flertal specifikationer och standarder som är styrande på området. Systemet utvecklas fortlöpande och bestämmelserna blir alltmer detaljerade. Regleringen i direktiven är av offentligrättslig karaktär och kan träffa kommunerna i deras egenskap av väghållare. Med stöd av be-
Prop. 2024/25:183
9
Prop. 2024/25:183
10
myndiganden är det möjligt för regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer att meddela föreskrifter för genomförandet av direktiven på lägre nivå än i lag. Regelverket för intelligenta transportsystem bör därför omarbetas så att bestämmelser som avser systemet fortsättningsvis i huvudsak kommer att framgå av förordning eller myndighetsföreskrifter.
Att flertalet bestämmelser avseende intelligenta transportsystem enligt förslagen ska flyttas från lag till förordning och myndighetsföreskrifter innebär också att kraven i grunddirektivet kommer att genomföras i regelverk på lägre nivå än lag.
I det följande redovisas vilka bestämmelser som bör finnas kvar i lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter, vilka som bör flyttas till föreskrift på lägre nivå än lag, och vilka som bör utgå ur regelverket.
Ändringar av lagens inledande bestämmelser och ordförklaringar
Det bör inledningsvis anges att lagen ska gälla för intelligenta transportsystem för vägtransporter och för gränssnitt mot andra trafikslag. Den regleringen motsvarar i sak 4 § första stycket i den nuvarande lagen. Det bör även beskrivas att de transportsystem som avses ska förmedla information och att syftet ska vara det som anges i direktivet, dvs. att underlätta transporter och resande eller bidra till trafiksäkerhet, effektivitet och hållbar mobilitet. Likaså bör tillämpningsområdet begränsas så att lagen endast gäller intelligenta transportsystem som tillhandahålls för att kunna användas i Sverige och gränsöverskridande inom Europeiska unionen. Den föreslagna regleringen motsvarar i sak det som anges i nuvarande 2 §, men förtydligas språkligt. I promemorian användes uttrycket transportslag vilket överensstämmer med direktivets svenska ordalydelse. Enligt synpunkter från Trafikverket och Transportstyrelsen kan det dock vara mer korrekt att använda ordet trafikslag beroende på vad som avses. Transportslag indelas efter vad som transporteras – personer eller gods. Trafikslag indelas efter vilken infrastruktur som används – vägtrafik, spårtrafik, sjöfart eller luftfart. Ordet trafikslag återspeglar vad som åsyftas och ordet transportslag bör därför bytas ut i lagens inledande bestämmelse.
Uttrycket intelligent transportsystem bör även fortsättningsvis förklaras i lagen. Mindre språkliga justeringar bör göras och ordet transportslag bör bytas mot trafikslag även här. Förklaringen av uttrycket gränssnitt bör också finnas i lagen med språkliga justeringar i linje med synpunkter från Trafikverket och Transportstyrelsen. Det finns inte behov av några ytterligare ordförklaringar på lagnivå. Övriga ordförklaringar i den nuvarande lagen bör flyttas till föreskrifter på lägre nivå än lag eller utgå ur regelverket för att de inte längre används.
Upplysningsbestämmelserna i 8 § som bl.a. avser behandling av personuppgifter bör flyttas från lagen till föreskrift på lägre nivå.
Det nya bemyndigandet får en mer generell utformning
Det nuvarande bemyndigandet som ger regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer möjlighet att meddela föreskrifter om krav på kompatibilitet och interoperabilitet som behövs för intelligenta transportsystem och om de krav som vissa specifikt angivna
Transportstyrelsen och Trafikverket påtalar att det är viktigt att säkerställa att
Regeringens möjlighet att meddela föreskrifter om undantag från lagens tillämpning för andra verksamheter som avser försvaret eller den nationella säkerheten än de som anges i 4 § i lagen om intelligenta transportsystem vid vägtransporter bör finnas kvar, men flyttas till en annan paragraf. Även bemyndigandet för regeringen att meddela föreskrifter om undantag från lagens tillämpningsområde som avser fordon bör fortsatt finnas i kvar lagen men i en annan paragraf.
Krav på en nationell åtkomstpunkt
Sedan systemet med intelligenta transportsystem infördes har det funnits krav på att data ska hanteras via en nationell åtkomstpunkt. Kravet reglerades inte i grunddirektivet utan framgår av delegerade förordningar som kommissionen har beslutat.
I ändringsdirektivet har det nu införts ett krav på att medlemsstaterna ska säkerställa att data är tillgänglig via nationella åtkomstpunkter. Ut- trycket nationell åtkomstpunkt förklaras (artikel 2). En nationell åtkomstpunkt är ett digitalt gränssnitt som inrättats av en medlemsstat och som utgör en enda åtkomstpunkt för data, enligt specifikationer som avses i artikel 6. Trafikverket och Transportstyrelsen anser att den digitala nationella åtkomstpunkten ska vara för data som stödjer tillhandahållandet av tjänster, och inte för tjänster, vilket anges i promemorian. Regeringen instämmer i den bedömningen. Ordet tjänster bör därför inte tas in i den föreslagna bestämmelsen.
Även om det redan finns en nationell åtkomstpunkt som Trafikverket ansvarar för så är det lämpligt, som en genomförandeåtgärd för ändringsdirektivet, att ange i lagen att en sådan punkt ska finnas och att den myndighet som regeringen bestämmer ska ansvara för åtkomstpunkten. Det bör
Prop. 2024/25:183
11
Prop. 2024/25:183 också införas ett bemyndigande som möjliggör för regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer att meddela föreskrifter om framtida krav på den nationella åtkomstpunkten.
Lagbestämmelser som bör utgå
Regleringen i nuvarande 5 §, som pekar ut fyra områden som lagen om intelligenta transportsystem vid vägtransporter ska gälla för i fråga om
Samma sak gäller bestämmelserna i lagens nuvarande 6 och 7 §§. Regleringen i 6 § anger att
I7 § anges att
12
6 | Ikraftträdande | Prop. 2024/25:183 |
Regeringens förslag: Lagändringarna ska träda i kraft den 15 december 2025.
Promemorians förslag överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna har inga synpunkter på förslaget.
Skälen för regeringens förslag: Med undantag för artikel 17.1 ska medlemsstaterna sätta i kraft de lagar och andra författningar som är nödvändiga för att följa ändringsdirektivet senast den 21 december 2025. De föreslagna ändringarna i lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter bör därför träda i kraft den 15 december 2025.
Artikel 17.1 genomförs med redan gjorda ändringar i förordningen (2016:383) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter.
7Konsekvenser
Regeringens bedömning: En avgörande skillnad i det reviderade direktivet är att data nu ska tillhandahållas i digitala maskinläsbara format förutsatt att det finns underliggande information. Det kan få konsekvenser för de kommuner där digitaliseringsgraden är låg.
Den ökade tillgången till data och trafiksäkerhetsrelaterade tjänster bedöms bidra till ökad trafiksäkerhet, effektivitet och hållbarhet i transportsystemet.
Lagförslagen gör ändringar om tillgång till data och tjänster möjliga i föreskrifter på lägre nivå än lag.
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens.
Skälen för regeringens bedömning: Förslagen syftar till att uppfylla den skyldighet som Sverige har gentemot EU att genomföra ändringsdirektivet, vilket innehåller bestämmelser som kräver författningsändringar för Sveriges del. Det finns därför inte något alternativ till författningsreglering för att genomföra ändringsdirektivet. De förslag som ges här går inte i något avseende längre än vad direktivet kräver.
Författningsförslagen är inte fullständiga för genomförandet. Bedömningen är att det kommer att behövas ytterligare regleringar i förordning och myndighetsföreskrifter. Eftersom konsekvenserna i de delarna uppstår först när de nu föreslagna lagändringarna är genomförda, beskrivs troliga konsekvenser av sådana förslag endast översiktligt.
De huvudsakliga konsekvenserna uppstår genom direktivets artikel 6a om tillgång till data som förtecknas i direktivets bilaga III samt om införande av den tjänst som förtecknas i direktivets bilaga IV. En avgörande skillnad i det reviderade direktivet är att de datatyper som anges i bilaga III, nu ska tillhandahållas i digitala maskinläsbara format förutsatt att det finns underliggande information samt att de trafiksäkerhetsrelaterade tjänster som förtecknas i bilaga IV införs. De data som avses innefattar trafikregler, vägnätets skick, säkra och skyddade parkeringsplatser, trafik-
säkerhetsrelaterade händelser och förhållanden samt data för multimodala
13
Prop. 2024/25:183 reseinformationstjänster. Den tjänst som avses handlar om trafiksäkerhetsrelaterad trafikinformation.
Redan nu kan konstateras att de regeländringar som följer av genomförandet får konsekvenser för Trafikverket och Transportstyrelsen. Mer osäkert är i vilken utsträckning de även får konsekvenser för länsstyrelser, kommuner, regioner och företag. Förslagen kan generellt anses ha positiva effekter i transportsystemet genom ökad tillgång till data och trafiksäkerhetsrelaterade tjänster. Förslagen bidrar också till att uppgifternas ekonomiska potential och utveckling av nya innovativa tjänster utnyttjas. Bättre information om exempelvis resealternativ, förseningar, trafikregler och trafiksäkerhetsrelaterade hinder och förhållanden bidrar till ökad trafiksäkerhet, effektivitet, tillgänglighet och hållbarhet i transportsystemet.
7.1Konsekvenser för myndigheter under regeringen
Regeringens bedömning: Trafikverket berörs i egenskap av statlig väghållare, förvaltare av den nationella åtkomstpunkten för data, samt förvaltare av en nationell vägdatabas (NVDB). Bedömningen är att Trafikverket kommer att få en viss kostnadsökning genom de utökade kraven på tillgång till data.
Transportstyrelsen berörs i egenskap av föreskrivande myndighet samt förvaltare av en webbplats för vissa lokala trafikföreskrifter. Bedömningen är att en viss kostnadsökning kan uppstå främst genom behov av myndighetsföreskrifter.
Vissa länsstyrelser kan i egenskap av beslutande myndighet för vissa lokala trafikföreskrifter beröras av kraven på tillgång till data om trafikregler.
De eventuella kostnadsökningar som kan bli aktuella, bedöms rymmas inom befintliga anslagsramar.
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna: Trafikverket delar inte regeringens bedömning om
viss kostnadsökning utan bedömer att kostnaderna troligen kan bli högre. Transportstyrelsen uppskattar att det krävs en resursförstärkning med 2 årsarbetskrafter för etablering av tillsyn på
Skälen för regeringens bedömning
Trafikverket
Bedömningen är att Trafikverket är den myndighet som är bäst lämpad för att säkerställa att
dahålls. Till övervägande del är sådana uppgifter inom områden där
14
Trafikverket redan har en etablerad verksamhet och utför en stor del av de Prop. 2024/25:183 aktuella uppgifterna men hittills utan närmare författningsreglering. En
viss anpassning av verksamheten för att uppfylla
När det gäller data om trafikregler blir konsekvenserna för Trafikverket | |
olika beroende på de vägval som återstår att göra. Den största konsekven- | |
sen bedöms vara om Trafikverket ska ansvara för något nytt systemstöd | |
till myndigheter som beslutar lokala trafikföreskrifter, vilket i så fall blir | |
en ny uppgift. Om nuvarande manuella översättning av trafikföreskrifter | |
från |
|
Om en central myndighet ska ge stöd i att tillhandahålla data om trafik- | |
noder är det sannolikt att Trafikverket får en sådan uppgift, som i så fall | |
blir tillkommande. Till viss del kan en sådan uppgift anses rymmas i eller | |
åtminstone vara en naturlig följd av en befintlig uppgift att verka för | |
kollektivtrafikens utveckling. | |
Trafikverkets befintliga uppgift att förvalta den nationella åtkomstpunk- | |
ten påverkas i viss utsträckning av att direktivets nya krav kommer att leda | |
till att det blir mer data från fler aktörer som ska göras tillgänglig via | |
åtkomstpunkten. | |
Trafikverket har i dag även en uppgift att ta fram det underlag som krävs | |
för rapportering till |
|
vande beroende på vad som ska ingå i rapporteringen, vilket kommer att | |
framgå av en genomförandeakt från kommissionen. | |
Transportstyrelsen | |
Även Transportstyrelsen påverkas av om det i kommande genomförande- | |
akt blir utökade krav på innehållet i medlemsstaternas rapportering till EU | |
kommissionen. Transportstyrelsen får dock samtidigt en lättnad genom att | |
kravet på särskild rapportering av genomförandet av delegerade akter | |
slopats. | |
När det gäller data om trafikregler kan Transportstyrelsen liksom Trafik- | |
verket komma i fråga för ytterligare systemstöd till myndigheter som | |
beslutar lokala trafikföreskrifter. Transportstyrelsen tillhandahåller redan | |
visst sådant systemstöd till kommuner som på frivillig väg kompletterar | |
lokala trafikföreskrifter med data i samband med kungörande på den | |
webbplats som Transportstyrelsen ansvarar för enligt förordningen | |
(2007:231) om elektroniskt kungörande av vissa trafikföreskrifter. | |
Länsstyrelser | |
De länsstyrelser som beslutar om sådana lokala trafikföreskrifter som är | |
underliggande information för data som omfattas av direktivets nya krav, | |
kan påverkas av att dessa data nu ska tillhandahållas i digitala maskin- | |
läsbara format. Om det blir aktuellt är bedömningen att konsekvenserna | |
för berörda länsstyrelser, med nödvändigt stöd från Trafikverket och | |
Transportstyrelsen, över tid bör bli en effektivisering men möjligen med | |
en viss ökad insats initialt. | 15 |
Prop. 2024/25:183 | 7.2 | Konsekvenser för kommuner och regioner |
Regeringens bedömning: Kommuner berörs i egenskap av väghållare | ||
och att de därigenom har information, exempelvis lokala trafikföreskrif- | ||
ter, som nu enligt direktivets krav ska tillhandahållas i digitalt maskin- | ||
läsbart format, vid en viss tidpunkt och med viss geografisk täckning. I | ||
vilken utsträckning kommunala vägnät omfattas skiljer sig åt beroende | ||
på vilken typ av data det rör sig om. | ||
Regionerna kan beröras av kraven på data för tidtabellsbaserade | ||
trafikslag. | ||
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens. | ||
Remissinstanserna: Flertalet kommuner och andra remissinstanser har | ||
inga synpunkter på bedömningen. Alingsås kommun framför att det är | ||
svårt att bedöma påverkan för kommunen i dagsläget men att direktivets | ||
krav på digitalt maskinläsbart format kan innebära en merkostnad. Båstads | ||
kommun framför att kommunen redan har påbörjat digitalisering av vissa | ||
trafikrelaterade data, men att ytterligare att krav på digitalisering kan | ||
medföra kostnader för bl.a. utbildning och systemuppdateringar. | ||
Kommunen föreslår att staten avsätter medel för att stödja kommunerna i | ||
denna process. Drive Sweden, Kungliga tekniska högskolan, Mobility | ||
Sweden, Region Sörmland och Sveriges Kommuner och Regioner lyfter | ||
också resursfrågan och framför att det kan krävas ekonomiskt och tekniskt | ||
stöd för att underlätta kommunernas genomförande. Sveriges Kommuner | ||
och Regioner anser att staten behöver ta ett övergripande ansvar för | ||
kostnader och genomförande av digitaliseringen av transportsystemet. | ||
Skälen för regeringens bedömning: Direktivets prioriterade vägnät är | ||
det transeuropeiska vägnätet, motorvägar och huvudvägar samt vägnät | ||
i städer i centrum av de urbana knutpunkter som antas genom |
||
förordningen, dvs. Europaparlamentets och rådets förordning (EU) | ||
2024/1679 av den 13 juni 2024 om unionens riktlinjer för utbyggnad av | ||
det transeuropeiska transportnätet, om ändring av förordningarna (EU) | ||
2021/1153 och (EU) nr 913/2010 och om upphävande av förordning (EU) | ||
nr 1315/2013. För vissa datatyper begränsas vägnätet ytterligare utifrån | ||
trafikvolymer. Där kommunala vägar ingår i detta prioriterade vägnät kan | ||
det bli aktuellt med krav på berörda kommuner för att medlemsstaten ska | ||
kunna säkerställa tillgång till data enligt direktivets krav. I dag är ett för- | ||
farande etablerat i Sverige där en stor del av kommunerna på frivillig väg | ||
kompletterar sina lokala trafikföreskrifter med maskinläsbara data. Större | ||
kommuner lever generellt redan idag upp till |
||
Kravet på att tillhandahålla data i maskinläsbara format kan medföra | ||
konsekvenser i framför allt vissa kommuner där digitaliseringsgraden är | ||
låg. Konsekvenserna är dock beroende på de specifika krav som kommer | ||
att ställas på maskinläsbara data genom bland annat de specifikationer som | ||
tas fram inom ramen för direktivet och den teknik som används. Kraven | ||
på data enligt direktivet är att en trafikplan eller trafikregel ska vara | ||
maskinläsbar, vilket i praktiken är en |
||
andra krav på datakvalitet blir det en förhandlingsfråga mellan | ||
kommissionen och medlemsstaterna vid framtagandet av specifikationer. | ||
När det gäller kommuners och regioners kostnader för genomförandet | ||
16 | är det osäkert var och hur de kommer att uppstå och därför inte möjligt att |
göra en uppskattning. Många av uppgifterna i
redan på marknaden, och tillgängliggörs t.ex. genom GPS. Digitaliseringsgraden kommer därför sannolikt att öka som en nödvändig och naturlig del av samhällsutvecklingen i de kommuner som i dag kan ligga långt efter. Det handlar då om större processer där
Vad gäller data för multimodala reseinformationstjänster omfattas hela transportnätet. Direktivet gäller på väg gentemot andra trafikslag. Initialt är det data om trafiknoder som ska tillhandahållas men ytterligare datatyper kan läggas till senare genom delegerade akter. Här behövs fortsatt utredning av vilka aktörer som kan komma i fråga för krav på att tillhandahålla sådana data. Den delegerade akten om multimodala reseinformationstjänster (EU) 2017/1926 anger att befintliga datainnehavare kan vara exempelvis transportmyndigheter, transportföretag, infrastrukturförvaltare och leverantörer av behovsstyrda transporttjänster. I de aktörsgrupperna torde såväl kommuner som regioner ingå. Här kan nämnas att det i kommissionens delegerade akt (EU) 2017/1926 redan nu ställs krav på att befintliga data ska göras tillgänglig på ett särskilt angivet sätt.
7.3 | Konsekvenser för företag | |
Regeringens bedömning: Förslagen bedöms i huvudsak underlätta för | ||
företag genom att förutsättningarna för ökad effektivitet och informa- | ||
tion i transportsystemet blir bättre. Framtagande av nya tjänster och | ||
innovationer främjas när data görs tillgängliga. | ||
Samtrafiken i Sverige AB, Swedavia AB och regionala flygplatsbo- | ||
lag kan beröras av att ytterligare data om trafiknoder för tidtabellsbase- | ||
rade trafikslag ska tillhandahållas. | ||
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens. | ||
Remissinstanserna: Flera remissinstanser, däribland Båstads kommun, | ||
Försvarsmakten, Kungliga tekniska högskolan och Mobility Sweden, anser | ||
att det saknas en beskrivning av hur datakvaliteten och tillförlitliga data | ||
ska säkerställas. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap framhåller | ||
vikten av att analysera ändringsdirektivets konsekvenser för cybersäkerhet | ||
och totalförsvar. | ||
Skälen för regeringens bedömning: Förslagen bedöms framför allt un- | ||
derlätta för företag genom att privata tjänsteleverantörer får ökad tillgång | ||
till data och en ökad förutsebarhet gällande vilka data som ska finnas till- | ||
gängliga för hela EU. Även direktivets skärpta krav gällande samarbeten | ||
för exempelvis ökad datakvalitet och harmoniserat genomförande av dele- | ||
gerade akter bedöms gynna tjänsteleverantörer. Frågor om närmare | ||
utformning av data och dess kvalité är inte reglerat i direktivet utan blir | 17 |
Prop. 2024/25:183 föremål för närmare specifikationer inom ramen för kommissionens delegerade akter.
Samtrafiken i Sverige AB (Samtrafiken) är en central nationell aktör inom området kollektivtrafikdata och har bland annat skapat en nationell databas för kollektivtrafikens hållplatser och stationsområden. Sådana data är en delmängd av de data om trafiknoder som ska tillhandahållas enligt direktivet. Det är därför troligt att de
Flyg täcks inte av den aktuella verksamheten i Samtrafiken vilket kan vara ett skäl till ett annat förfarande för data om flygplatser. Sådant förfarande kan beröra förvaltare av flygplatser, såväl statliga som regionala, eller andra aktörer som innehar data om trafiknoder för flyg. Sådana aktörer omfattas redan i dag av krav på att göra data om trafiknoder tillgängliga via den nationella åtkomstpunkten i enlighet med kommissionens delegerade förordning (EU) 2017/1926. Det nya kravet i ändringsdirektivet handlar om att framställa data i digitalt maskinläsbart format, vid en viss tidpunkt och med en viss geografisk täckning där det finns underliggande information men data saknas.
7.4Konsekvenser för privatpersoner
Regeringens bedömning: Förslagen syftar till ökad trafiksäkerhet och transporteffektivitet. För privatpersoner har förslagen därmed främst positiva konsekvenser.
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna har inga synpunkter på bedömningen.
Skälen för regeringens bedömning: Förslagen syftar huvudsakligen till att öka trafiksäkerhet och transporteffektivitet, vilket gynnar både samhället och enskilda. Det bidrar också till ökad tillgänglighet till trafiksystemet.
Det ändrade direktivet har skärpta bestämmelser om dataskydd och personlig integritet med bland annat krav på att personuppgifter enbart ska behandlas när det är nödvändigt och om möjligt genom pseudonymisering. Dessutom ska framtida specifikationer föreskriva om lämpliga skyddsåtgärder för personuppgifter och dataskyddet ska analyseras i särskild ordning i den konsekvensanalys som kommissionen ska göra innan specifikationer antas. Direktivets krav motiverar ingen ny lagstiftning.
7.5 | Konsekvenser för miljön | |
Regeringens bedömning: Förslagen bedöms ha positiva konsekvenser | ||
för miljön genom ökad transporteffektivitet. | ||
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens. | ||
Remissinstanserna har inga synpunkter på bedömningen. | ||
Skälen för regeringens bedömning: Ökad transporteffektivitet är ett | ||
av syftena med ändringarna i direktivet. I den konsekvensanalys som följ- | ||
18 | de med kommissionens förslag anfördes förväntad minskad bränsleför- |
brukning med 0,62 procent och minskade koldioxidutsläpp med 1,10 pro- Prop. 2024/25:183 cent till 2040. I det antagna direktivet torde effekterna på miljön vara något
lägre främst på grund av ett långsammare införande och ett mindre vägnät som omfattas jämfört med kommissionens förslag.
7.6Konsekvenser på övriga områden
Regeringens bedömning: Författningsförslagen bedöms inte direkt påverka jämställdheten mellan kvinnor och män, brottsligheten, det brottsförebyggande arbetet eller möjligheten att nå de integrationspolitiska målen. Förslagen bedöms ha positiva konsekvenser för sysselsättningen och den offentliga servicen i de delar av landet där vägnätet omfattas.
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna har inga synpunkter på bedömningen.
Skälen för regeringens bedömning: I den antagna rättsakten är det ett begränsat vägnät som omfattas. Det medför att genomslaget för direktivet också blir begränsat. Vidare främjar direktivet användandet av kollektivtrafik genom bättre tillgång till trafikinformation av olika slag. Eftersom kvinnor i något högre grad än män använder kollektivtrafiksystemet, främjar denna rättsakt relativt sett fler kvinnor än män.
8Författningskommentar
Förslaget till lag om ändring i lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter
1 § Denna lag gäller sådana intelligenta transportsystem för vägtransporter, och systemens gränssnitt mot andra trafikslag, som
1.förmedlar information i syfte att underlätta transporter och resande eller bidra till trafiksäkerhet, effektivitet och hållbar mobilitet, och
2.tillhandahålls i syfte att kunna användas i Sverige och gränsöverskridande inom Europeiska unionen.
Paragrafen får en ny lydelse där lagens tillämpningsområde och syfte anges. Övervägandena finns i avsnitt 5.
Regleringen motsvarar i sak den nuvarande reglering som finns i 2 § och i 4 § första stycket (prop. 2012/13:138 s. 38).
2 § Lagen gäller inte verksamhet som bedrivs av Försvarsmakten, Försvarets materielverk, Totalförsvarets forskningsinstitut, Försvarets radioanstalt eller Säkerhetspolisen.
Bestämmelsen förs över från 4 § och innebär att lagen inte gäller viss verk- | |
samhet inom försvaret. Övervägandena finns i avsnitt 5. | |
Regleringen motsvarar i sak nuvarande 4 § andra stycket (prop. | |
2012/13:138 s. 38). Andra meningen i nuvarande 4 § andra stycket utgår. | 19 |
Prop. 2024/25:183 Jfr 6 § 1 där det finns ett bemyndigande som möjliggör för regeringen att meddela föreskrifter om undantag från lagens tillämpningsområde för andra verksamheter som avser försvaret eller den nationella säkerheten än de som anges i den här paragrafen.
3 § I denna lag betyder
intelligenta transportsystem: system där informations- och kommunikationsteknik tillämpas på vägtransportområdet, inklusive infrastruktur, fordon och användare, och för trafikledning och mobilitetshantering samt för gränssnitt mot
andra trafikslag, och
gränssnitt: teknik eller tjänst som möjliggör koppling och interaktion mellan
system.
I paragrafen finns förklaringar av uttrycken intelligenta transportsystem och gränssnitt. Övervägandena finns i avsnitt 5.
Förklaringarna av uttrycken intelligenta transportsystem och gränssnitt ändras språkligt och överensstämmer i sak med ordförklaringarna i direktiv 2010/40/EU, i lydelsen enligt direktiv (EU) 2023/2661. När det gäller gränssnitt så kan det röra sig om koppling och interaktion mellan system inom samma trafikslag eller olika trafikslag. Övriga ordförklaringar i den nuvarande 3 § första stycket flyttas till föreskrifter på lägre nivå än lag eller utgår ur regelverket för att de inte längre används.
4 § Det ska finnas en digital nationell åtkomstpunkt för data som används i intelligenta transportsystem. Den myndighet som regeringen bestämmer ska ansvara för den nationella åtkomstpunkten.
Paragrafen, som är ny, innehåller krav på att det ska finnas en nationell åtkomstpunkt. Övervägandena finns i avsnitt 5.
Regleringen som saknar motsvarighet i den nuvarande lagen genomför direktiv 2010/40/EU, i lydelsen enligt direktiv (EU) 2023/2661. I 5 § finns ett bemyndigande som ger regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer möjlighet att meddela föreskrifter om den nationella åtkomstpunkten.
5 § Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer får meddela föreskrifter om intelligenta transportsystem, om data och tjänster som används i systemen och om den nationella åtkomstpunkten.
Paragrafen är ny och innehåller ett bemyndigande för regeringen eller den | |
myndighet som regeringen bestämmer att meddela föreskrifter i de avse- | |
enden som anges. Övervägandena finns i avsnitt 5. | |
Bemyndigandet har en annan utformning och är mer generellt än det nu- | |
varande bemyndigandet i 9 § andra stycket. De |
|
intelligenta transportsystem och data och tjänster som används i systemen | |
framgår av bilagor till direktiv 2010/40/EU, i lydelsen enligt direktiv (EU) | |
2023/2661, delegerade akter, specifikationer som kommissionen har an- | |
tagit och standarder som utarbetats. Föreskrifter som meddelas kan avse | |
hänvisningar till dessa bilagor eller akter, eller innehålla en komplet- | |
terande nationell reglering av de krav som finns. När det gäller data och | |
tjänster kan bemyndigandet avse exempelvis kompletteringar som avser | |
20 | framställningar av data i maskinläsbart format. När det gäller den |
nationella åtkomstpunkten kan föreskrifterna avse exempelvis tekniska Prop. 2024/25:183 krav som kompletterar kommissionens delegerade akter.
6 § Regeringen får meddela föreskrifter om undantag från lagens tillämpningsområde för andra verksamheter som avser försvaret eller den nationella säkerheten än de som anges i 2 §. Regeringen får också meddela föreskrifter om undantag från lagens tillämpningsområde som avser fordon.
I paragrafen, som är ny, finns bemyndiganden för regeringen att meddela föreskrifter i de avseenden som anges. Övervägandena finns i avsnitt 5.
Bemyndigandena överensstämmer i sak med bemyndigandena i nuvarande 9 § första stycket (prop. 2012/13:138 s. 40).
Ikraftträdande
Ikraftträdandebestämmelsen behandlas i avsnitt 6.
21
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
Europeiska unionens | SV |
officiella tidning | |
2023/2661 | 30.11.2023 |
EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS DIREKTIV (EU) 2023/2661
av den 22 november 2023
om ändring av direktiv 2010/40/EU om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på
vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag
(Text av betydelse för EES)
EUROPAPARLAMENTET OCH EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DETTA DIREKTIV
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 91,
med beaktande av Europeiska kommissionens förslag,
efter översändande av utkastet till lagstiftningsakt till de nationella parlamenten,
med beaktande av Europeiska ekonomiska och sociala kommitténs yttrande (1),
efter att ha hört Regionkommittén,
i enlighet med det ordinarie lagstiftningsförfarandet (2), och
av följande skäl:
(1)I kommissionens meddelande av den 9 december 2020 ”Strategi för hållbar och smart mobilitet – att sätta
(2)I strategin för hållbar och smart mobilitet bekräftas målet att minska antalet dödsolyckor för alla transportslag i unionen till nära noll senast 2050. Flera åtgärder inom tillämpningsområdet för Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU (4) bidrar till väganvändarnas säkerhet, såsom eCall, trafiksäkerhetsrelaterade trafikinforma tionstjänster och informationstjänster som rör trygga och säkra parkeringsplatser för lastbilar och kommersiella fordon, certifierade i enlighet med kommissionens delegerade förordning (EU) 2022/1012 (5).
(1) | EUT C 290, 29.7.2022, s. 126. | |
(2) | Europaparlamentets ståndpunkt av den 3 oktober 2023 (ännu inte offentliggjord i EUT) och rådets beslut av den 23 oktober 2023. | |
(3) | Kommissionens delegerade förordning (EU) 2017/1926 av den 31 maj 2017 om komplettering av Europaparlamentets och rådets | |
direktiv 2010/40/EU vad gäller tillhandahållande av |
||
s. 1). | ||
(4) | Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU av den 7 juli 2010 om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem | |
på vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag (EUT L 207, 6.8.2010, s. 1). | ||
(5) | Kommissionens delegerade förordning (EU) 2022/1012 av den 7 april 2022 om komplettering av Europaparlamentets och rådets | |
förordning (EG) nr 561/2006 vad gäller fastställandet av standarder för service- och säkerhetsnivå för trygga och säkra | ||
parkeringsområden och förfarandena för certifiering av dessa (EUT L 170, 28.6.2022, s. 27). | ||
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 1/29 |
22
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 |
(3)Kommissionens meddelande ”Den europeiska gröna given” av den 11 december 2019 belyser den ökande betydelsen av automatiserad och uppkopplad multimodal mobilitet, tillsammans med smarta trafikledningssystem som möjliggörs genom digitalisering, och målet att stödja nya hållbara transport- och mobilitetstjänster som kan förbättra mobiliteten, minska trafikstockningar och föroreningar, särskilt i tätorter, och stödja övergången till renare transportslag genom att främja trafikomställningar och bättre trafikledning. För att stödja denna utveckling kan det vara motiverat att överväga lämpliga tekniska granskningskriterier inom ramen för Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2020/852 (6) (även kallad taxonomiförordningen) för att stödja investeringar i ITS.
(4)Det växande behovet av att bättre utnyttja data för att göra transportkedjor mer hållbara, säkra, effektiva och motståndskraftiga kräver ökad samordning av
(5)Med tanke på behovet av att digitalisera vägtransporterna, öka trafiksäkerheten och minska trafikstockningarna bör införandet och användningen av intelligenta transportsystem och transporttjänster på vägar vidareutvecklas i det transeuropeiska transportnätet.
(6)Digitalisering och innovation inom vägtransport skapar sysselsättningsmöjligheter genom utveckling av nya projekt inom industrin.
(7)I många medlemsstater håller man redan på att införa nationella tillämpningar av intelligenta transportsystem och transporttjänster inom vägtransportsektorn. Trots förbättringar sedan antagandet 2010 visade utvärderingen av direktiv 2010/40/EU dock att det fanns ihållande brister som ledde till ett fortsatt fragmenterat och okoordinerat införande och brist på geografisk kontinuitet för
(8) | I | samband med genomförandet av kommissionens delegerade förordningar | (EU) nr 885/2013 (8), | (EU) |
nr | 886/2013 (9), (EU) 2015/962 (10) och (EU) 2017/1926 om komplettering | av direktiv 2010/40/EU | har |
medlemsstaterna inrättat nationella åtkomstpunkter. De nationella åtkomstpunkterna organiserar tillgång till och vidareutnyttjande av transportrelaterade data för att stödja tillhandahållandet av
(6) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2020/852 av den 18 juni 2020 om inrättande av en ram för att underlätta hållbara investeringar och om ändring av förordning (EU) 2019/2088 (EUT L 198, 22.6.2020, s. 13).
(7) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2020/1056 av den 15 juli 2020 om elektronisk godstransportinformation (EUT L 249, 31.7.2020, s. 33).
(8) Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 885/2013 av den 15 maj 2013 om komplettering av Europaparlamentets och rådets
(9) Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 886/2013 av den 15 maj 2013 om komplettering av Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU vad gäller data och förfaranden för kostnadsfritt tillhandahållande, när så är möjligt, av ett minimum av vägsäkerhetsrelaterad universell trafikinformation för användare (EUT L 247, 18.9.2013, s. 6).
(10) Kommissionens delegerade förordning (EU) 2015/962 av den 18 december 2014 om komplettering av Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU vad gäller tillhandahållande av
2/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
23
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
(9)Medlemsstaternas samarbete vid tillämpningen av specifikationer för införandet av ITS bör stärkas. Kommissionen bör underlätta medlemsstaternas samarbete på de prioriterade områdena, till exempel genom att anta riktlinjer för att främja ett harmoniserat och snabbt införande av ITS inom unionen och effektivisera utbytet av de datatyper som förtecknas i bilaga III.
(10)Artikel 20 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/1804 (11) kräver att det via en nationell åtkomstpunkt finns tillgång och tillgänglighet till vissa statiska och dynamiska data och tjänster som rör infrastruktur för alternativa bränslen på hela unionens territorium, vilket stöder utvecklingen av förbättrade informationstjänster för slutanvändarna. I den bestämmelsen föreskrivs också att regler ska antas som kompletterar dem som fastställs i kommissionens delegerade förordning (EU) 2022/670 (12) när det gäller överföring och presentation av samt kvalitetsstandarder för data.
(11)Specifikationer, inbegripet standarder när sådana behövs, som fastställer mer detaljerade bestämmelser och förfaranden bör införas, utöver redan antagna specifikationer, för att säkerställa ett samordnat, effektivt och interoperabelt införande av ITS i hela unionen. Innan ytterligare eller reviderade specifikationer antas bör kommissionen bedöma om de överensstämmer med vissa definierade principer som anges i bilaga II. Prioritet bör i första hand ges till de fyra huvudområdena för utveckling och införande av ITS. Under det fortsatta genomförandet av ITS bör den befintliga
(12)Det bör, särskilt för samverkande intelligenta transportsystem
(13)Specifikationerna bör ta hänsyn till och bygga vidare på de erfarenheter och resultat som redan uppnåtts inom områdena ITS,
(14)Specifikationerna bör främja innovation. Den ökade tillgången till data bör till exempel leda till utveckling av nya
(15)
(11) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/1804 av den 13 september 2023 om utbyggnad av infrastruktur för alternativa drivmedel och om upphävande av direktiv 2014/94/EU (EUT L 234, 22.9.2023, s. 1).
(12) Kommissionens delegerade förordning (EU) 2022/670 av den 2 februari 2022 om komplettering av Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU vad gäller tillhandahållande av
(13) Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2018/1972 av den 11 december 2018 om inrättande av en europeisk kodex för elektronisk kommunikation (EUT L 321, 17.12.2018, s. 36).
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 3/29 |
24
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 | |
användning av en infrastruktur för kryptering med öppen nyckel (PKI). Den högsta nivån för denna PKI bör vara den | ||
europeiska förteckningen över betrodda certifikatutfärdare (ECTL), som består av uppgifter om alla betrodda | ||
rotcertifikatutfärdare i Europa. För att säkerställa att denna tillitsmodell för |
||
uppgifter utföras på central nivå. Kommissionen bör säkerställa att dessa väsentliga uppgifter utförs, särskilt när det | ||
gäller rollerna som i) |
||
uppdatering av ECTL samt, för regelbunden verksamhet, rapportering till |
||
certifikatpolicyn om den övergripande säkerheten för driften av tillitsmodellen för |
||
certifikatet för öppna nycklar tillhörande förvaltaren av förteckningen över betrodda certifikatutfärdare och ECTL. | ||
Kommissionen säkerställer för närvarande även att den europeiska rotcertifikatutfärdaren fullgör sin roll. Den | ||
utfärdaren kan bibehållas om så är lämpligt, t.ex. för att stödja migrationsplanerna om en annan rotcertifika | ||
tutfärdare komprometteras. |
(16)De flesta åtgärder enligt direktiv 2010/40/EU, med undantag för eCall, har varit inriktade på antagandet av specifikationer för att säkerställa interoperabilitet och tillgänglighet för data som det redan finns tillgång till i digitalt maskinläsbart format och på införande av
I detta direktiv föreskrivs inte huruvida särskild trafikinformation behöver tas fram (t.ex. upprättande av trafikplaner) och inte heller under vilka omständigheter säkerhetsrelaterade varningar bör utfärdas (t.ex. huruvida snöfall ska utlösa en varning för förare) eller vilket värde en trafikreglering bör ha (t.ex. nivån på en hastighetsbegränsning). De behöriga myndigheterna har fortfarande rätt att fatta beslut om allt detta, vilket innebär att det i praktiken finns skillnader (till exempel kan samma snöfall leda till ett beslut om att utfärda en trafikvarning i vissa regioner men inte i andra). Dessutom kräver det obligatoriska tillhandahållandet av vissa
(14) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/2144 av den 27 november 2019 om krav för typgodkännande av motorfordon och deras släpvagnar samt de system, komponenter och separata tekniska enheter som är avsedda för sådana fordon, med avseende på deras allmänna säkerhet och skydd för personer i fordonet och oskyddade trafikanter, om ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/858 och om upphävande av Europaparlamentets och rådets förordningar (EG) nr 78/2009, (EG) nr 79/2009 och (EG) nr 661/2009 samt kommissionens förordningar (EG) nr 631/2009, (EU) nr 406/2010, (EU) nr 672/2010, (EU) nr 1003/2010, (EU) nr 1005/2010, (EU) nr 1008/2010, (EU) nr 1009/2010, (EU) nr 19/2011, (EU) nr 109/2011, (EU) nr 458/2011, (EU) nr 65/2012, (EU) nr 130/2012, (EU) nr 347/2012, (EU) nr 351/2012, (EU) nr 1230/2012 och (EU) 2015/166 (EUT L 325, 16.12.2019, s. 1).
4/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
25
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
(17)Den nödvändiga omvandlingen från
(18)Av kontinuitetsskäl bör de datatyper och tjänster vars tillhandahållande är obligatoriskt enligt detta direktiv vara tillgängliga inom ett konkret geografiskt område. Detta område bör också fastställas på grundval av ett gradvist och proportionerligt tillvägagångssätt. När det gäller data om trafikreglering i urbana knutpunkter bör medlemsstaterna ha möjlighet att begränsa täckningen till specifika vägar genom att tillämpa ett tröskelvärde för trafikflöde som anges i detta direktiv, för att säkerställa att de relevanta skyldigheterna är proportionella och i synnerhet att
(19)Av trafiksäkerhetsskäl uppmuntras medlemsstaterna att göra data tillgängliga via nationella åtkomstpunkter så snart som möjligt (t.ex. hastighetsbegränsningar eller dynamiska data för trygga och säkra parkeringsområden), även för de delar av vägnätet som ligger utanför det geografiska område som fastställs i bilaga III (t.ex. motorvägar som inte ingår i det transeuropeiska vägnätet).
(20)Studien Mapping accessible transport for persons with reduced mobility från 2020 visar att bristen på tillräckliga data om tillgänglighetsfunktioner för närvarande utgör ett hinder för tillförlitlig reseplanering när tillgänglighetsaspekter används som sökvariabler. Den visar också att fastställandet av minimikrav och standarder för information till personer med funktionsnedsättning och nedsatt rörlighet bör betraktas som mycket viktigt på unionsnivå och medlemsstatsnivå. För att ytterligare förbättra transportsystemets tillgänglighet och underlätta resande för personer med funktionsnedsättning och personer med nedsatt rörlighet behöver multimodala digitala mobilitetstjänster data om trafiknoder och deras tillgänglighetsfunktioner i tillgängliga format.
(21)Mot bakgrund av uttalandet i strategin för hållbar och smart mobilitet uppmanas kommissionen att överväga vilka anpassningar som krävs i den nuvarande rättsliga ramen till följd av ny elektronisk kommunikationsteknik och hur larmcentralerna i
(22)Den ökade integreringen av ITS och avancerade förarstödsystem, eller fordons- och infrastruktursystem i allmänhet, innebär att sådana system i allt högre grad kommer att vara beroende av den information de ger varandra. Detta gäller i synnerhet för
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 5/29 |
26
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 | |
motåtgärder antas bör kommissionen emellertid göra allt som står i dess makt för att samråda med | ||
medlemsstaternas experter. Med tanke på att det kan finnas beredskapsplaner på olika insatsnivåer för att åtgärda en | ||
rad möjliga systemfel bör kommissionen dessutom endast anta sådana motåtgärder i nödsituationer där de | ||
trafiksäkerhetsåtgärder som vidtas av behöriga nationella myndigheter inte kommer att säkerställa snabba och | ||
effektiva insatser. Dessa befogenheter bör utövas i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) | ||
nr 182/2011 (15). Med tanke på behovet av att säkerställa kontinuitet i transporter är det lämpligt att förlänga | ||
giltighetstiden för en sådan motåtgärd utöver sex månader med utnyttjande av den möjlighet som föreskrivs i | ||
artikel 8.2 i förordning (EU) nr 182/2011. Sådana motåtgärder bör upphöra så snart en alternativ lösning har | ||
genomförts eller nödsituationen har avhjälpts. |
(23)All behandling av personuppgifter i enlighet med detta direktiv, såsom behandling av lokaliseringsuppgifter när detta medger direkt eller indirekt identifiering av en person, bör utföras i enlighet med unionslagstiftningen om skydd av personuppgifter och integritet, särskilt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/679 (16) och Europaparlamentets och rådets direktiv 2002/58/EG (17). I överensstämmelse med artikel 6 i förordning (EU) 2016/679 bör det i det här direktivet anges för vilket ändamål personuppgifter får behandlas inom ramen för det här direktivet.
(24)Om de specifikationer som ska utarbetas enligt det här direktivet inbegriper behandling av personuppgifter, bör de föreskriva adekvata och lämpliga skyddsåtgärder för personuppgifter i enlighet med kraven i förordning (EU) 2016/679 och direktiv 2002/58/EG, inbegripet vad avser datalagringens maximala varaktighet samt anonymisering eller pseudonymisering av uppgifterna. Utan att det påverkar tillämpningen av alla eventuella särskilda krav som anges i unionsrätten när det gäller användning av anonyma eller pseudonymiserade uppgifter bör anonymiserade uppgifter i synnerhet användas närhelst det är möjligt att på samma sätt uppnå de syften som eftersträvas genom att behandla personuppgifter och när så är tekniskt möjligt. I andra fall bör användningen av pseudonymiserade uppgifter uppmuntras, till exempel genom EU:s förvaltningssystem för säkerhetsbehörighets uppgifter för
(25)Europaparlamentets och rådets direktiv 2001/95/EG (18) är tillämpligt på produkter för vilka sektorslagstiftning inte innehåller mer specifika bestämmelser med samma säkerhetsmål, samt när säkerhetskraven i sektorslagstiftning inte omfattar de aspekter och risker eller riskkategorier som omfattas av det direktivet (även kallat skyddsnätet).
(26)När det är nödvändigt att genomföra en bedömning av överensstämmelse bör specifikationerna innehålla närmare bestämmelser om det förfarande som styr bedömningen av överensstämmelse eller lämpligheten för användningen
av komponenter. När det gäller vissa
(15) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 182/2011 av den 16 februari 2011 om fastställande av allmänna regler och principer för medlemsstaternas kontroll av kommissionens utövande av sina genomförandebefogenheter (EUT L 55, 28.2.2011, s. 13).
(16) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/679 av den 27 april 2016 om skydd för fysiska personer med avseende på behandling av personuppgifter och om det fria flödet av sådana uppgifter och om upphävande av direktiv 95/46/EG (allmän dataskyddsförordning) (EUT L 119, 4.5.2016, s. 1).
(17) Europaparlamentets och rådets direktiv 2002/58/EG av den 12 juli 2002 om behandling av personuppgifter och integritetsskydd inom sektorn för elektronisk kommunikation (direktiv om integritet och elektronisk kommunikation) (EGT L 201, 31.7.2002, s. 37).
(18) Europaparlamentets och rådets direktiv 2001/95/EG av den 3 december 2001 om allmän produktsäkerhet (EGT L 11, 15.1.2002, s. 4).
6/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
27
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
marknadskontroll, inbegripet en skyddsklausul. Dessa bestämmelser bör grunda sig på Europaparlamentets och rådets beslut nr 768/2008/EG (19), särskilt med avseende på moduler för olika stadier i förfaranden vid bedömning av överensstämmelse och marknadskontroll. I Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/858 (20) fastställs en ram för typgodkännande av och marknadskontroll över motorfordon och delar till dessa eller relaterad utrustning, och i Europaparlamentets och rådets förordningar (EU) nr 167/2013 (21) och (EU) nr 168/2013 (22) fastställs regler för typgodkännande av två- och trehjuliga fordon och fyrhjulingar, och jordbruks- eller skogsfordon och delar till dessa eller relaterad utrustning.
Det skulle därför innebära ett dubbelarbete att föreskriva bedömning av överensstämmelse för utrustning och tillämpningar som ligger inom tillämpningsområdet för de lagstiftningsakterna. Dessa lagstiftningsakter om fordonsgodkännande är dock tillämpliga på
(27)När införandet och användningen av
(28)För
(29)Tillhandahållandet av säkra och tillförlitliga tjänster för tidsangivelser och positionering är en väsentlig del av en effektiv drift av
(30)Medlemsstaterna och andra berörda aktörer, inbegripet kommissionens övriga expertgrupper, särskilt europeiska rådgivande gruppen för intelligenta transportsystem (ITS), och kommittéer som arbetar med digitala aspekter av transporter, bör rådfrågas vid utarbetandet av de arbetsprogram som kommissionen antar enligt direktiv 2010/40/EU.
(19) Europaparlamentets och rådets beslut nr 768/2008/EG av den 9 juli 2008 om en gemensam ram för saluföring av produkter och upphävande av rådets beslut 93/465/EEG (EUT L 218, 13.8.2008, s. 82).
(20) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/858 av den 30 maj 2018 om godkännande av och marknadskontroll över motorfordon och släpfordon till dessa fordon samt av system, komponenter och separata tekniska enheter som är avsedda för sådana fordon, om ändring av förordningarna (EG) nr 715/2007 och (EG) nr 595/2009 samt om upphävande av direktiv 2007/46/EG (EUT L 151, 14.6.2018, s. 1).
(21) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 167/2013 av den 5 februari 2013 om godkännande och marknadstillsyn av jordbruks- och skogsbruksfordon (EUT L 60, 2.3.2013, s. 1).
(22) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 168/2013 av den 15 januari 2013 om godkännande av och marknadstillsyn för två- och trehjuliga fordon och fyrhjulingar (EUT L 60, 2.3.2013, s. 52).
(23) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2021/696 av den 28 april 2021 om inrättande av unionens rymdprogram och Europeiska unionens rymdprogrambyrå och om upphävande av förordningarna (EU) nr 912/2010, (EU) nr 1285/2013 och (EU) nr 377/2014 och beslut nr 541/2014/EU (EUT L 170, 12.5.2021, s. 69).
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 7/29 |
28
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 |
(31)Bestämmelserna om rapportering bör förenklas och vara bättre lämpade för en komparativ analys. En medlemsstatsrapport vart tredje år som omfattar detta direktivs och samtliga delegerade akters och genomföran deakters genomförande bör därför ersätta de olika, befintliga rapporteringsskyldigheterna, och det bör utarbetas en gemensam mall som innehåller vissa nyckelprestationsindikatorer. På grundval av erfarenheterna från användningen av frivilliga nyckelprestationsindikatorer i rapporterna bör kommissionen kunna välja ut vissa av indikatorerna som ska ingå i den harmoniserade mallen.
(32)Kommissionen och medlemsstaterna uppmuntras att främja samarbetet med tredjeländer, särskilt kandidatländer för medlemskap i unionen och de tredjeländer där transitkorridorer som förbinder medlemsstater är belägna. Kommissionen uppmuntras att även främja samarbete på internationell nivå.
(33)För att säkerställa enhetliga villkor för genomförandet av detta direktiv bör kommissionen tilldelas genomförandebe fogenheter när det gäller antagande och uppdatering av arbetsprogrammen samt antagande av mallen för medlemsstaternas rapporter. Dessa befogenheter bör utövas i enlighet med förordning (EU) nr 182/2011.
(34)I syfte att uppnå målen i detta direktiv bör befogenheten att anta akter i enlighet med artikel 290 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt delegeras till kommissionen med avseende på ändring av förteckningen över datatyper för vilka medlemsstaterna ska säkerställa tillgången till data, under en period av fem år från och med ikraftträdandet av detta direktiv. Denna period bör genom tyst medgivande förlängas med perioder av samma längd, såvida inte Europaparlamentet eller rådet motsätter sig en sådan förlängning. Det är särskilt viktigt att kommissionen genomför lämpliga samråd under sitt förberedande arbete, även på expertnivå och med berörda aktörer som företräder alla typer av vägtrafikanter och andra berörda parter, och att dessa samråd genomförs i enlighet med principerna i det interinstitutionella avtalet av den 13 april 2016 om bättre lagstiftning (24). För att säkerställa lika stor delaktighet i förberedelsen av delegerade akter erhåller Europaparlamentet och rådet alla handlingar samtidigt som medlemsstaternas experter, och deras experter ges systematiskt tillträde till möten i kommissionens expertgrupper som arbetar med förberedelse av delegerade akter.
(35)För att garantera en samordnad strategi bör kommissionen säkerställa samstämmighet mellan verksamheterna i den kommitté som inrättas genom detta direktiv och i de kommittéer som inrättats genom Europaparlamentets och rådets förordningar (EU) nr 165/2014 (25), (EU) 2019/1239 (26), (EU) 2020/1056 och (EU) 2018/858 och genom Europaparlamentets och rådets direktiv 2007/2/EG (27) och (EU) 2019/520 (28).
(36)Eftersom målet för detta direktiv, nämligen att kunna garantera ett samordnat och enhetligt införande av interoperabla ITS inom hela unionen, inte i tillräcklig utsträckning kan uppnås av medlemsstaterna och/eller den privata sektorn utan snarare, på grund av åtgärdens omfattning och verkningar, kan uppnås bättre på unionsnivå, kan unionen vidta åtgärder i enlighet med subsidiaritetsprincipen i artikel 5 i fördraget om Europeiska unionen. I enlighet med proportionalitetsprincipen i samma artikel går detta direktiv inte utöver vad som är nödvändigt för att uppnå detta mål.
(24) Interinstitutionellt avtal mellan Europaparlamentet, Europeiska unionens råd och Europeiska kommissionen om bättre lagstiftning (EUT L 123, 12.5.2016, s. 1).
(25) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 165/2014 av den 4 februari 2014 om färdskrivare vid vägtransporter, om upphävande av rådets förordning (EEG) nr 3821/85 om färdskrivare vid vägtransporter och om ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 561/2006 om harmonisering av viss sociallagstiftning på vägtransportområdet (EUT L 60, 28.2.2014, s. 1).
(26) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1239 av den 20 juni 2019 om inrättande av en europeisk kontaktpunkt för sjöfart och om upphävande av direktiv 2010/65/EU (EUT L 198, 25.7.2019, s. 64).
(27) Europaparlamentets och rådets direktiv 2007/2/EG av den 14 mars 2007 om upprättande av en infrastruktur för rumslig information i Europeiska gemenskapen (Inspire) (EUT L 108, 25.4.2007, s. 1).
(28) Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2019/520 av den 19 mars 2019 om driftskompatibilitet mellan elektroniska vägtullsystem och underlättande av gränsöverskridande informationsutbyte om underlåtenhet att betala vägavgifter i unionen (EUT L 91, 29.3.2019, s. 45).
8/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
29
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
(37)I enlighet med den gemensamma politiska förklaringen av den 28 september 2011 från medlemsstaterna och kommissionen om förklarande dokument (29), har medlemsstaterna åtagit sig att, när det är motiverat, låta anmälan av införlivandeåtgärder åtföljas av ett eller flera dokument som förklarar förhållandet mellan de olika delarna i direktivet och motsvarande delar i de nationella instrumenten för införlivande. Vad avser detta direktiv anser lagstiftaren att det är motiverat att sådana dokument översänds.
(38)Europeiska datatillsynsmannen har hörts i enlighet med artikel 42.1 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/1725 (30) och avgav ett yttrande den 2 mars 2022.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Ändringar av direktiv 2010/40/EU
Direktiv 2010/40/EU ska ändras på följande sätt:
1.I artikel 1 ska följande punkt införas:
”2a. Detta direktiv innehåller bestämmelser om tillgång till data och införandet av
2.Artikel 2.1 ska ersättas med följande:
”1. I detta direktiv ska följande betraktas som prioriterade områden för utarbetande och användning av specifikationer och standarder:
a)Prioriterat område I:
b)Prioriterat område II:
c)Prioriterat område III:
d)Prioriterat område IV:
3.Artikel 4 ska ändras på följande sätt:
a)Punkt 2 ska ersättas med följande:
”2. interoperabilitet: systemens och de underliggande affärsprocessernas kapacitet att utbyta data och dela information och kunskap, vilket möjliggör
b)Punkt 4 ska ersättas med följande:
”4.
c)Punkt 14 ska ersättas med följande:
”14. vägdata: data om väginfrastrukturens särdrag, inbegripet fasta vägmärken och deras lagstadgade säkerhets attribut samt infrastruktur för laddning och för tankning med alternativa bränslen.”
(29) | EUT C 369, 17.12.2011, s. 14. | |
(30) | Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/1725 av den 23 oktober 2018 om skydd för fysiska personer med avseende på | |
behandling av personuppgifter som utförs av unionens institutioner, organ och byråer och om det fria flödet av sådana uppgifter samt | ||
om upphävande av förordning (EG) nr 45/2001 och beslut nr 1247/2002/EG (EUT L 295, 21.11.2018, s. 39). | ||
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 9/29 |
30
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 |
d)Punkt 18 ska ersättas med följande:
”18. standard: standard i enlighet med vad som anges i artikel 2.1 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1025/2012 (*).
_____________
(*)Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1025/2012 av den 25 oktober 2012 om europeisk standardisering och om ändring av rådets direktiv 89/686/EEG och 93/15/EEG samt av Europaparlamentets och rådets direktiv 94/9/EG, 94/25/EG, 95/16/EG, 97/23/EG, 98/34/EG, 2004/22/EG, 2007/23/EG, 2009/23/EG och 2009/105/EG samt om upphävande av rådets beslut 87/95/EEG och Europaparlamentets och rådets beslut 1673/2006/EG (EUT L 316, 14.11.2012, s. 12).”
e)Följande punkter ska läggas till:
”19. samverkande intelligenta transportsystem eller
20.
21.tillgång till data: förekomst av data i ett digitalt maskinläsbart format.
22.nationell åtkomstpunkt: ett digitalt gränssnitt som inrättats av en medlemsstat och som utgör en enda åtkomstpunkt för data, enligt specifikationer som avses i artikel 6.
23.tillgänglighet till data: möjlighet att begära och erhålla data i ett digitalt maskinläsbart format.
24.multimodal digital mobilitetstjänst: en tjänst som tillhandahåller information om trafik- och resedata såsom lokalisering av transportanläggningar, tidtabeller, tillgång eller biljettpriser för mer än ett transportslag, vilket kan inbegripa funktioner som möjliggör reservation, bokning eller betalning eller utfärdande av biljetter.
25.underliggande information: information inom ramen för detta direktiv som bedöms vara relevant för att informera vägtrafikanter och
26.huvudväg: väg utanför tätortsområden, som fastställts av en medlemsstat, som förbinder större städer eller regioner, eller båda, och som inte klassificeras som en del av det övergripande transeuropeiska vägnätet eller som en motorväg.”
4.Följande artikel ska införas:
”Artikel 4a
Arbetsprogram
1.Senast den 21 december 2024 ska kommissionen, efter samråd med europeiska rådgivande gruppen för intelligenta transportsystem (ITS), som inrättats genom kommissionens beslut av den 4 maj 2011 (*), och relevanta berörda aktörer, anta en genomförandeakt där ett arbetsprogram fastställs. Den genomförandeakten ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 15.4. Arbetsprogrammet ska åtminstone innehålla följande komponenter:
a)Mål och tidsfrister för dess årliga genomförande, varvid det anges för vilka arbetspunkter som specifikationer ska utarbetas i enlighet med artikel 6.
b)De datatyper som kommissionen överväger att lägga till i, eller stryka från, bilaga III genom de delegerade akter som avses i artikel 7.1a.
c)Förberedande arbete som ska utföras av kommissionen i samarbete med berörda parter och medlemsstaterna i enlighet med artikel 7.1.
10/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
31
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
2.Före varje efterföljande förlängning på fem år av befogenheten att anta delegerade akter i enlighet med artikel 12.2 ska kommissionen anta genomförandeakter där ett nytt arbetsprogram fastställs, som ska innehålla åtminstone de komponenter som avses i punkt 1
_____________
(*)Kommissionens beslut av den 4 maj 2011 om inrättande av Europeiska rådgivande gruppen för intelligenta transportsystem (ITS) (2011/C 135/03) (EUT C 135, 5.5.2011, s. 3).”
5.Artikel 5 ska ersättas med följande:
”Artikel 5
Tillämpning av specifikationer för införandet av ITS
1.Medlemsstaterna ska vidta nödvändiga åtgärder för att säkerställa att de specifikationer som antas av kommissionen i enlighet med artikel 6 tillämpas på
2.Medlemsstaterna ska när så är relevant samarbeta, bland annat med berörda aktörer, när det gäller de prioriterade områdena i den mån inga specifikationer har antagits med avseende på dessa prioriterade områden.
3.Medlemsstaterna ska också samarbeta, exempelvis via unionsstödda samordningsprojekt och, vid behov, med relevanta berörda aktörer, om operativa aspekter av genomförandet av de specifikationer som antagits av kommissionen, såsom standarder och unionsharmoniserade profiler, gemensamma definitioner, gemensamma metadata, gemensamma kvalitetskrav och aspekter som rör interoperabilitet mellan nationella åtkomstpunkters arkitekturer, gemensamma villkor för datautbyte, säker åtkomst och gemensam utbildning och utåtriktad verksamhet. När det gäller de i specifikationerna angivna kraven för tillhandahållarna och användarna av data samt leverantörerna av
6.Artikel 6 ska ändras på följande sätt:
a)Punkt 5 ska ersättas med följande:
”5. | Utan att | det påverkar de förfaranden som fastställs i Europaparlamentets och rådets direktiv |
(EU) 2015/1535 | (*) ska i specifikationerna vid behov anges de situationer där medlemsstaterna, efter att ha |
meddelat kommissionen, får fastställa kompletterande bestämmelser för tillhandahållandet av
_____________
(*)Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2015/1535 av den 9 september 2015 om ett informations förfarande beträffande tekniska föreskrifter och beträffande föreskrifter för informationssamhällets tjänster (EUT L 241, 17.9.2015, s. 1).”
b)Punkt 6 ska ersättas med följande:
”6. Specifikationerna ska, i förekommande fall, grundas på någon av de standarder som avses i artikel 8.
Specifikationerna ska innehålla bestämmelser för fastställandet av parametrar för kvalitet och lämplighet för användning. Specifikationerna ska, beroende på vad som är lämpligt och i synnerhet om det är motiverat med hänsyn till säkerhet och interoperabilitet, innehålla bestämmelser om bedömning av överensstämmelse och om marknadskontroll, inklusive en skyddsklausul, i enlighet med beslut nr 768/2008/EG.
Medlemsstaterna får utse ett eller flera organ som är behöriga att utföra bedömningen av överensstämmelse med de krav som anges i specifikationerna, som omfattas av eventuella specifika regler om bedömning som fastställs däri.
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 11/29 |
32
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 |
Specifikationerna ska stämma överens med de principer som anges i bilaga II.”
c)Följande punkt ska läggas till:
”8. Kommissionen ska anta delegerade akter i enlighet med artikel 12 för att fastställa de specifikationer som avses i den här artikeln. Dessa delegerade akter ska inte omfatta mer än ett prioriterat område och ska antas för var och en av de prioriterade åtgärderna.”
7.Följande artikel ska införas: ”Artikel 6a
Tillgång till data och införande av
1. Där det redan föreligger underliggande information ska medlemsstaterna säkerställa att det finns data tillgängliga för den geografiska täckningen för varje datatyp som anges i bilaga III.
Medlemsstaterna ska säkerställa att data som motsvarar underliggande information och som tas fram eller uppdateras på eller efter det datum som anges i tredje kolumnen i bilaga III görs tillgängliga utan dröjsmål.
Medlemsstaterna ska också, om inte annat föreskrivs i bilaga III, säkerställa att andra data som motsvarar all befintlig underliggande information och som tas fram eller uppdateras före det datum som anges i fjärde kolumnen i den bilagan görs tillgängliga utan dröjsmål efter detta datum.
Om inget datum anges i fjärde kolumnen i bilaga III ska de tillämpliga datumen fastställas genom en delegerad akt som antas enligt artikel 7.
Tidsfristerna enligt denna punkt ska endast tillämpas på befintlig infrastruktur. För infrastruktur som färdigställs vid ett senare datum ska dessa tidsfrister förstås som datum för färdigställande.
Medlemsstaterna ska säkerställa att dessa data är tillgängliga via de nationella åtkomstpunkterna senast samma dag.
2.Medlemsstaterna ska säkerställa att de
8.Artikel 7 ska ersättas med följande: ”Artikel 7
Ändringar av bilaga III
1.Innan kommissionen antar delegerade akter enligt denna artikel ska den, som en del av den återkommande samrådsprocessen och tillsammans med experter som utsetts av medlemsstaterna och berörda parter, förvissa sig om mognadsgraden när det gäller de beskrivningar för det digitala innehållet i datatyper som ska göras tillgängliga i enlighet med artikel 6a och säkerställa att lämpligt förberedande arbete slutförts.
1a. Efter en
a)lägga till datatyper som omfattas av en av de datakategorier eller underkategorier som avses i bilaga III och som anges i de specifikationer som fastställts i enlighet med artikel 6.8, när tillgången till sådana datatyper enligt en
b)när detta är klart motiverat, stryka datatyper från bilaga III,
c)fastställa tillämpliga datum för de datatyper som förtecknas i bilaga III i de fall där inga datum har fastställts senast den 20 december 2023.
12/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
33
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
2.De delegerade akter som antagits i enlighet med punkt 1a i den här artikeln ska vara förenliga med de datatyper som anges i det senaste arbetsprogram som antagits i enlighet med artikel 4a. Dessa delegerade akter ska i förekommande fall avse det digitala innehåll som definieras inom ramen för det förberedande arbete som avses i punkt 1 i den här artikeln. Dessa delegerade akter ska inte omfatta mer än ett prioriterat område.
3.Den geografiska täckningen för en datatyp som avses i punkt 1a a och c ska antingen vara densamma som eller mer begränsad än den som fastställs i bilaga III för de kategorier eller underkategorier som datatypen tillhör, i förekommande fall enligt ett stegvist tillvägagångssätt.
4.De datum som anges i de delegerade akter som avses i punkt 1a a och c ska
a)när det gäller den tredje kolumnen i bilaga III inte infalla tidigare än två år efter det att den berörda delegerade akten trätt i kraft och ska i förekommande fall följa ett stegvist tillvägagångssätt,
b)när det gäller den fjärde kolumnen i bilaga III inte infalla tidigare än fyra år efter det att den berörda delegerade akten har trätt i kraft.
Om det i bilaga III redan anges ett datum i den tredje kolumnen ska datumet i den fjärde kolumnen
a)inte infalla tidigare än två år efter det datum som anges i den tredje kolumnen och tidigast två år efter det att den berörda delegerade akten trätt i kraft,
b)när det gäller statiska multimodala trafikdata för
Om tillgången till befintliga data som motsvarar information som tagits fram eller uppdaterats före det datum som anges i den tredje kolumnen i bilaga III inte anses nödvändig på grund av att den motsvarande informationen snabbt blir inaktuell får det i de delegerade akter som antas i enlighet med punkt 1a a och c i denna artikel anges i fjärde kolumnen i bilaga III att den skyldighet som fastställs i artikel 6a.1 fjärde stycket inte ska tillämpas på sådana data.
5.När kommissionen antar delegerade akter i enlighet med denna artikel ska den beakta kraven i förordning (EU) 2016/679 och direktiv 2002/58/EG, särskilt när det gäller risken för interferens med personuppgifter och de kostnader och mänskliga resurser som krävs för att göra relevanta uppgifter tillgängliga med en tillräcklig kvalitetsnivå för att säkerställa att dessa interferenser, kostnader och resurser, särskilt för offentliga myndigheter, begränsas till ett minimum. Kommissionen ska även beakta kostnaderna och de administrativa bördorna för privata leverantörer som kan komma att behöva tillhandahålla dessa data.”
9.Följande artikel ska införas:
”Artikel 7a
Interimistiska åtgärder
1.Utan att det påverkar mekanismer för incidentberedskap och incidenthantering, t.ex. de som fastställts enligt Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2016/1148 (*), får kommissionen, på begäran av en medlemsstat eller på eget initiativ, i en nödsituation anta omedelbart tillämpliga genomförandeakter med motåtgärder för att komma till rätta med orsakerna till och följderna av denna situation, såsom tillfälligt upphävande av skyldigheter inom de prioriterade områden som anges i artikel 2. Kommissionen ska snarast möjligt informera medlemsstaterna när den anser att en nödsituation har uppstått.
2.Kommissionen får anta genomförandeakter i enlighet med punkt 1 endast vid en oförutsedd nödsituation som har uppstått på grund av att tillgången till eller integriteten hos
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 13/29 |
34
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 |
3.Antagandet av interimistiska åtgärder i enlighet med denna artikel påverkar inte medlemsstaternas behörighet att vidta åtgärder i en nödsituation med koppling till frågor som rör nationell säkerhet eller nationellt försvar och som inverkar på
4.De genomförandeakter som avses i punkt 1 ska antas i enlighet med det förfarande som avses i artikel 15.3. Genomförandeakterna ska vara giltiga högst åtta månader. Kommissionen ska informera medlemsstaterna när den anser att nödsituationen har upphört. Kommissionen ska upphäva dessa genomförandeakter så snart situationen har upphört eller när kommissionen har ändrat de relevanta specifikationerna för att avhjälpa situationen, beroende på vilket som inträffar först.
_____________
(*)Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2016/1148 av den 6 juli 2016 om åtgärder för en hög gemensam nivå på säkerhet i nätverks- och informationssystem i hela unionen (EUT L 194, 19.7.2016, s. 1).”
10.Artikel 8 ska ersättas med följande:
”Artikel 8
Standarder
1.De standarder som är nödvändiga för att sörja för interoperabilitet, kompatibilitet och kontinuitet för införande och operativ användning av ITS ska utarbetas på de prioriterade områdena och för de prioriterade åtgärderna. I detta syfte ska kommissionen, efter att ha hört den kommitté som avses i artikel 15, uppmana de relevanta standardisering sorganen i enlighet med förfarandet i Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2015/1535 (*) att göra allt som behövs för ett snabbt antagande av dessa standarder.
2.När standardiseringsorganen får ett uppdrag ska principerna i bilaga II, liksom alla funktionella bestämmelser som ingår i de specifikationer som antas i enlighet med artikel 6, respekteras.
_____________
(*)Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2015/1535 av den 9 september 2015 om ett informationsförfarande beträffande tekniska föreskrifter och beträffande föreskrifter för informationssamhällets tjänster (EUT L 241, 17.9.2015, s. 1).”
11.Artikel 10 ska ersättas med följande:
”Artikel 10
Regler om dataskydd och personlig integritet
1.Data som utgör personuppgifter enligt definitionen i artikel 4.1 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/679 (*) ska behandlas i enlighet med det här direktivet endast i den mån sådan behandling är nödvändig för att de
2.Om specifikationer som antas i enlighet med artikel 6 berör behandling av data som är personuppgifter enligt definitionen i artikel 4.1 i förordning (EU) 2016/679, ska de fastställa kategorierna för dessa uppgifter och föreskriva lämpliga skyddsåtgärder för personuppgifter i enlighet med förordning (EU) 2016/679 och direktiv 2002/58/EG. I sådana fall ska den konsekvensbedömning som avses i artikel 6.7 i detta direktiv innehålla en analys av denna behandlings konsekvenser för skyddet för fysiska personer med avseende på behandling av personuppgifter.
3.Om anonymisering är tekniskt möjlig och syftet med databehandlingen kan uppnås med anonymiserade uppgifter ska anonymiserade uppgifter användas.
14/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
35
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
4.Om anonymisering inte är tekniskt möjlig, eller om syftet med databehandlingen inte kan uppnås med anonymiserade uppgifter, ska uppgifterna pseudonymiseras, förutsatt att pseudonymisering är tekniskt möjlig och syftet med databehandlingen kan uppnås med pseudonymiserade uppgifter.
_____________
(*)Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/679 av den 27 april 2016 om skydd för fysiska personer med avseende på behandling av personuppgifter och om det fria flödet av sådana uppgifter och om upphävande av direktiv 95/46/EG (allmän dataskyddsförordning) (EUT L 119, 4.5.2016, s. 1).”
12.Följande artikel ska införas: ”Artikel 10a
EU:s förvaltningssystem för säkerhetsbehörighetsuppgifter för
Specifikationerna för det prioriterade område som avses i artikel 2.1 d och som ska antas av kommissionen vid utövandet av dess befogenheter enligt artikel 6.8, ska omfatta EU:s förvaltningssystem för säkerhetsbehörighets uppgifter för
a)
b)Förvaltare av förteckningen över betrodda certifikatutfärdare för
c)Kontaktpunkt för
Kommissionen ska ha ansvaret för att säkerställa att uppgifterna för dessa roller utförs.”
13.Artikel 12 ska ändras på följande sätt:
a)Punkt 2 ska ersättas med följande:
”2. Den befogenhet att anta delegerade akter som avses i artiklarna 6 och 7 ska ges till kommissionen för en period på fem år från och med den 20 december 2023. Kommissionen ska utarbeta en rapport om delegeringen av befogenhet senast nio månader före utgången av perioden på fem år. Delegeringen av befogenhet ska genom tyst medgivande förlängas med perioder av samma längd, såvida inte Europaparlamentet eller rådet motsätter sig en sådan förlängning senast tre månader före utgången av perioden i fråga.”
b)Punkt 3 ska ersättas med följande:
”3. Den delegering av befogenhet som avses i artiklarna 6 och 7 får när som helst återkallas av Europapar lamentet eller rådet. Ett beslut om återkallelse innebär att delegeringen av den befogenhet som anges i beslutet upphör att gälla. Beslutet får verkan dagen efter det att det offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning, eller vid ett senare i beslutet angivet datum. Det påverkar inte giltigheten av delegerade akter som redan har trätt i kraft.”
c)Punkt 6 ska ersättas med följande:
”6. En delegerad akt som antas enligt artikel 6 eller 7 ska träda i kraft endast om varken Europaparlamentet eller rådet har gjort invändningar mot den delegerade akten inom en period på två månader från den dag då akten delgavs Europaparlamentet och rådet, eller om både Europaparlamentet och rådet, före utgången av den perioden, har underrättat kommissionen om att de inte kommer att invända. Denna period ska förlängas med två månader på Europaparlamentets eller rådets initiativ.”
14.Artikel 15 ska ersättas med följande: ”Artikel 15
Kommittéförfarande
1. Kommissionen ska biträdas av Europeiska
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 15/29 |
36
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 |
2.När det hänvisas till denna punkt ska artikel 4 i förordning (EU) nr 182/2011 tillämpas.
3.När det hänvisas till denna punkt ska artikel 8 i förordning (EU) nr 182/2011 jämförd med artikel 5 i den förordningen tillämpas.
4.När det hänvisas till denna punkt ska artikel 5 i förordning (EU) nr 182/2011 tillämpas.
Om kommittén inte avger något yttrande, ska kommissionen inte anta utkastet till genomförandeakt och artikel 5.4 tredje stycket i förordning (EU) nr 182/2011 ska tillämpas.
_____________
(*)Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 182/2011 av den 16 februari 2011 om fastställande av allmänna regler och principer för medlemsstaternas kontroll av kommissionens utövande av sina genomförande befogenheter (EUT L 55, 28.2.2011, s. 13).”
15.Artikel 17 ska ersättas med följande:
”Artikel 17
Rapportering
1.Medlemsstaterna ska senast den 21 mars 2025 överlämna en rapport till kommissionen om genomförandet av detta direktiv och av alla delegerade akter som antas på grundval av detta samt om sina viktigaste nationella verksamheter och projekt som rör de prioriterade områdena samt tillgången till data och tjänster som förtecknas i bilagorna III och IV.
2.Kommissionen ska anta genomförandeakter för att fastställa mallen för den första rapporten och lägesrapporterna, inbegripet en förteckning över nyckelprestationsindikatorer för bedömning av genomförandet av detta direktiv samt de delegerade akter och genomförandeakter som antas på grundval av detta. Mot bakgrund av proportionalitetsprincipen och på grundval av bästa praxis ska det i genomförandeakterna göras åtskillnad på obligatoriska nyckelprestationsindikatorer som ska ingå i rapporterna och ytterligare indikatorer som i förekommande fall får ingå i rapporterna. Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det gransknings förfarande som avses i artikel 15.4.
3.Efter den första rapporten ska medlemsstaterna rapportera vart tredje år om de framsteg som gjorts med genomförandet av detta direktiv samt de delegerade akter och genomförandeakter som antas på grundval av detta. Kommissionen ska säkerställa att de tidsfrister för rapporteringen som fastställs i de delegerade akter som antas på grundval av artikel 6 anpassas till detta.
4.Senast 12 månader efter utgången av varje tidsfrist för medlemsstaternas rapportering ska kommissionen lägga fram en rapport för Europaparlamentet och rådet om de framsteg som gjorts med genomförandet av detta direktiv och de delegerade akter som antagits på grundval av detta. Rapporten ska åtföljas av en analys av funktionen och genomförandet av artiklarna
16.Följande artikel ska införas:
”Artikel 18a
Översyn
Senast den 31 december 2028 ska kommissionen, på grundval av kommissionens senaste rapport som utarbetats i enlighet med artikel 17.4, se över artikel 6a, artikel 7 och bilagorna III och IV, och den får vid behov lägga fram ett förslag till ändring. Kommissionen får särskilt, på grundval av de framsteg som gjorts när det gäller tillgång till data och tillgänglighet till data samt införandet av tjänster, och med beaktande av deras ökade användning genom ITS- tillämpningar, föreslå en anpassning av den geografiska täckningen för vissa datatyper och tjänster och lägga till datatyper och tjänster som anses avgörande för den fortsatta utbyggnaden av ITS.”
16/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
37
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
17.Bilaga I ska ersättas med den text som anges i bilaga I till detta direktiv.
18.Bilaga II ska ersättas med den text som anges i bilaga II till detta direktiv.
19.Texten i bilaga III till detta direktiv ska läggas till som bilaga III.
20.Texten i bilaga IV till detta direktiv ska läggas till som bilaga IV.
Artikel 2
Införlivande
1.Medlemsstaterna ska senast den 21 december 2025 sätta i kraft de lagar och andra författningar som är nödvändiga för att följa detta direktiv. De ska genast underrätta kommissionen om detta.
Genom undantag från första stycket ska medlemsstaterna sätta i kraft de lagar och andra författningar som är nödvändiga för att uppfylla den rapporteringsskyldighet som fastställs i artikel 17.1 i direktiv 2010/40/EU före den tidsfrist för rapporten som föreskrivs i den artikeln.
När en medlemsstat antar dessa bestämmelser ska de innehålla en hänvisning till detta direktiv eller åtföljas av en sådan hänvisning när de offentliggörs. Närmare föreskrifter om hur hänvisningen ska göras ska varje medlemsstat själv utfärda.
2.Medlemsstaterna ska underrätta kommissionen om texten till de centrala bestämmelser i nationell rätt som de antar inom det område som omfattas av detta direktiv.
Artikel 3
Ikraftträdande
Detta direktiv träder i kraft den tjugonde dagen efter det att det har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Artikel 4 | |||
Adressater | |||
Detta direktiv riktar sig till medlemsstaterna. | |||
Utfärdat i Strasbourg den 22 november 2023. | |||
På Europaparlamentets vägnar | På rådets vägnar | ||
R. METSOLA | P. NAVARRO RÍOS | ||
Ordförande | Ordförande | ||
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 17/29 |
38
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 |
BILAGA I
”BILAGA I
PRIORITERADE OMRÅDEN
(i enlighet med vad som anges i artikel 2)
1.Prioriterat område I:
Specifikationerna och standarderna för
1.1Specifikationer för
Fastställande av nödvändiga krav för att göra
1.1.1Tillgången och tillgängligheten till befintliga och tillförlitliga multimodala trafik- och resedata, som används för multimodala digitala mobilitetstjänster för leverantörer av
1.1.2Underlättande av elektroniskt datautbyte över gränser mellan relevanta offentliga myndigheter och berörda aktörer och berörda leverantörer av
1.1.3Snabb uppdatering, utförd av relevanta offentliga myndigheter och aktörer, av tillgängliga multimodala trafik- och resedata som används för multimodala digitala mobilitetstjänster.
1.1.4Snabb uppdatering, utförd av leverantörerna av
1.2Specifikationer för
Fastställande av nödvändiga krav för att göra
1.2.1Tillgången och tillgängligheten till befintliga och tillförlitliga väg- och trafikdata, inbegripet realtidsdata, som används för trafikinformation i realtid till leverantörer av
1.2.2Underlättande av elektroniskt datautbyte över gränser mellan relevanta offentliga myndigheter, berörda aktörer och berörda leverantörer av
1.2.3Snabb uppdatering, utförd av relevanta offentliga myndigheter och aktörer, av tillgängliga väg- och trafikdata som används för trafikinformation i realtid.
1.2.4Snabb uppdatering, utförd av leverantörerna av
1.3Specifikationer för
1.3.1Fastställande av nödvändiga krav för relevanta offentliga myndigheters och/eller, i tillämpliga fall, den privata sektorns insamling av väg- och trafikdata (t.ex. trafikplaner, trafikbestämmelser och rekommenderade färdrutter, särskilt för tunga lastbilar) och för tillhandahållandet av dessa data till leverantörer av ITS- tjänster, på grundval av följande:
1.3.1.1Tillgången och tillgängligheten för leverantörer av
18/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
39
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
1.3.1.2Underlättande av elektroniskt datautbyte mellan relevanta offentliga myndigheter och leverantörer av
1.3.1.3Snabb uppdatering, utförd av relevanta offentliga myndigheter och/eller, i tillämpliga fall, den privata sektorn, av väg- och trafikdata (t.ex. trafikplaner, trafikbestämmelser och rekommenderade färdrutter).
1.3.1.4Snabb uppdatering, utförd av leverantörer av
1.3.2Fastställande av nödvändiga krav för att om möjligt göra de väg- och trafikdata samt de relevanta resedata och data om multimodal infrastruktur som används för digitala kartor tillförlitliga och tillgängliga för producenter av digitala kartor och leverantörer av sådana digitala karttjänster, på grundval av följande:
1.3.2.1Tillgången och tillgängligheten till befintliga väg- och trafikdata samt de relevanta resedata och data om multimodal infrastruktur, inbegripet identifierade trafiknoder, som används för digitala kartor för producenter av digitala kartor och leverantörer av sådana digitala karttjänster.
1.3.2.2Underlättande av elektroniskt datautbyte mellan relevanta offentliga myndigheter och aktörer och privata producenter av digitala kartor och leverantörer av sådana digitala karttjänster.
1.3.2.3Snabb uppdatering, utförd av relevanta offentliga myndigheter och aktörer, av väg- och trafikdata för digitala kartor.
1.3.2.4Snabb uppdatering av digitala kartor, utförd av producenter av digitala kartor och leverantörer av sådana digitala karttjänster.
2.Prioriterat område II:
Specifikationerna och standarderna för
2.1Specifikationer för förbättrade trafiklednings- och incidenthanteringstjänster
Fastställande av nödvändiga krav för att stödja och harmonisera förbättrade trafiklednings- och incidenthanterings tjänster, på grundval av
2.1.1tillgången och tillgängligheten till befintliga och tillförlitliga väg- och trafikdata och data om olyckor och incidenter som behövs för trafiklednings- och incidenthanteringstjänster,
2.1.2underlättande av elektroniskt datautbyte, inbegripet godsdata som är relevanta för trafikledning och incidenthantering (t.ex. transporter av farligt gods, godsrelaterade tillträdesbegränsningar samt överdimen sionerade transporter), över gränser mellan trafikledningscentraler, trafikinformationscentraler, berörda aktörer och berörda leverantörer av
2.1.3snabb uppdatering, utförd av de berörda aktörerna, av tillgängliga väg- och trafikdata och data om olyckor och incidenter som behövs för förbättrade trafiklednings- och incidenthanteringstjänster,
2.1.4tillgången och tillgängligheten till data och synergier med andra initiativ som syftar till att stödja multimodalitet, integrering av transportslag och underlättande av byte av transportslag i det europeiska transportnätet till de hållbaraste transportslagen genom harmonisering och underlättande av datadelning (1) *.
2.2Specifikationer för mobilitetshanteringstjänster
Fastställande av nödvändiga krav för att stödja kollektivtrafikmyndigheters utveckling av tillförlitliga mobilitetshan teringstjänster på grundval av
2.2.1tillgång och tillgänglighet, i ett standardiserat format, för de relevanta offentliga myndigheterna till befintliga och tillförlitliga vägdata och multimodala rese- och trafikdata som behövs för mobilitetshantering, utan att det påverkar dataskyddskraven,
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 19/29 |
40
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 |
2.2.2underlättande av elektroniskt datautbyte över gränserna mellan relevanta offentliga myndigheter och berörda aktörer och berörda leverantörer av
2.2.3snabb uppdatering, utförd av relevanta offentliga myndigheter och aktörer, av tillgängliga vägdata och multimodala rese- och trafikdata som behövs för mobilitetshantering.
2.3EU:s ram för
Fastställande av nödvändiga åtgärder för att utveckla en ramarkitektur för ITS i EU, som särskilt behandlar ITS- relaterad interoperabilitet, tjänstekontinuitet och multimodalitetsaspekter, inom vilken medlemsstaterna och deras behöriga myndigheter i samarbete med den privata sektorn kan utveckla sina egna
2.4
Fastställande av nödvändiga krav för att stödja införandet av
2.4.1tillgång till relevant
2.4.2tillgång till lastrelaterade data, som är tillgängliga genom andra särskilda ramar för datadelning (2)*,
2.4.3integrering av positioneringsresultat i trafikledningsverktyg och trafikledningscentraler.
3.Prioriterat område III:
Följande ska ingå i specifikationerna och standarderna för
3.1Specifikationer för interoperabelt
Fastställande av nödvändiga åtgärder för ett harmoniserat tillhandahållande av interoperabelt
3.1.1Tillgång till de fordonsintegrerade
3.1.2Tillgång till nödvändig utrustning i de larmcentraler som mottar de data som sänds från fordonen.
3.1.3Underlättande av elektroniskt datautbyte mellan fordonen och larmcentralerna, inbegripet eventuell interaktion med data inom tillämpningsområdet för förordning (EU) 2020/1056 och med
3.2Specifikationer för informations- och reservationstjänster för säkra och skyddade parkeringsplatser för lastbilar och kommersiella fordon
Fastställande av nödvändiga åtgärder för att tillhandahålla
3.2.1tillgång till vägparkeringsinformation för användare,
3.2.2underlättande av elektroniskt datautbyte mellan vägparkeringsplatser, centraler och fordon,
3.2.3integrering av relevant
3.3Specifikationer för ett minimum av trafiksäkerhetsrelaterad universell trafikinformation
Fastställande av minimikrav för trafiksäkerhetsrelaterad ’universell trafikinformation’ som tillhandahålls alla användare kostnadsfritt, där så är möjligt, samt av minimikrav för innehållet, på grundval av
3.3.1tillgång och tillgänglighet till tillförlitliga data om säkerhetsrelaterade händelser och förhållanden som behövs för säkerhetsrelaterad trafikinformation och incidenthanteringstjänster,
20/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
41
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
3.3.2införande eller användning av medel för att upptäcka eller identifiera säkerhetsrelaterade händelser och förhållanden,
3.3.3fastställande och användning av en standardiserad förteckning över säkerhetsrelaterade trafikhändelser (universella trafikmeddelanden) som ska meddelas kostnadsfritt till
3.3.4kompatibilitet för och integrering av ’universella trafikmeddelanden’ i
3.4Specifikationer för övriga åtgärder
3.4.1Fastställande av de åtgärder som är nödvändiga för att stödja väganvändarnas säkerhet med avseende på deras fordonsbaserade gränssnitt mellan människa och maskin och användningen av mobil utrustning inbegripet mobiltelefoner för att stödja körningen och/eller transporten, samt säkerheten för kommunikation i fordon, och som inte omfattas av tillämpningsområdet för Europaparlamentets och rådets förordningar (EU) nr 167/2013 (4)*, (EU) nr 168/2013 (5)* och (EU) 2018/858 (6)*.
3.4.2Fastställande av de åtgärder som är nödvändiga för att förbättra säkerheten och komforten för oskyddade trafikanter för alla relevanta
3.4.3Fastställande av de åtgärder som är nödvändiga för att integrera avancerade informationssystem till stöd för förare i fordon och väginfrastruktur och som inte omfattas av tillämpningsområdet för förordningarna (EU) nr 167/2013, (EU) nr 168/2013 och (EU) 2018/858.
3.4.4Fastställande av de åtgärder som är nödvändiga för att underlätta informationsutbyte mellan leverantörer av säkerhetsrelaterade
4.Prioriterat område IV:
Specifikationerna och standarderna för att koppla samman fordon med transportinfrastrukturen, öka medvetenheten och möjliggöra högautomatiserade mobilitetstjänster ska omfatta följande, utan att det påverkar tillämpningen av specifikationer och standarder i förordningarna (EU) nr 167/2013, (EU) nr 168/2013 och (EU) 2018/858:
4.1Fastställande av nödvändiga åtgärder för ytterligare framsteg i utvecklingen och genomförandet av samverkande intelligenta transportsystem (fordon till fordon, fordon till infrastruktur och infrastruktur till infrastruktur), särskilt till stöd för CCAM, på grundval av
4.1.1underlättande av utbyte av data eller information mellan fordon, mellan infrastrukturer och mellan fordon och infrastrukturer och mellan andra vägtrafikanter och fordon och infrastrukturer,
4.1.2tillgång till de relevanta data eller den relevanta information som ska utbytas för respektive fordons- eller väginfrastruktursparter,
4.1.3användning av ett standardiserat meddelandeformat för data- eller informationsutbytet mellan fordon och infrastruktur,
4.1.4fastställande av en korrekt och tillförlitlig kommunikationsinfrastruktur för data- eller informationsutbyte mellan fordon, mellan infrastrukturer och mellan fordon och infrastrukturer,
4.1.5användning av en standardiseringsprocess för att godkänna respektive arkitekturer.
4.2Specifikationer för tjänster
4.2.1Informations- och varningstjänster för
4.2.2Informations- och varningstjänster för
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 21/29 |
42
Prop. 2024/25:183 | ||
Bilaga 1 | ||
SV | EUT L, 30.11.2023 |
4.2.3
4.2.4
4.3Specifikationer för EU:s förvaltningssystem för säkerhetsbehörighetsuppgifter för
4.3.1Certifikatpolicy för hantering av certifikat för öppna nycklar för
4.3.2Fastställa rollen som
4.3.3Säkerhetspolicy för hantering av informationssäkerhet i
_____________
(1)* Exempelvis Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2020/1056 av den 15 juli 2020 om elektronisk godstrans portinformation (EUT L 249, 31.7.2020, s. 33) och det arbete som utförs av forumet för digitala transporter och digital logistik (DTLF).
(2)* Exempelvis förordning (EU) 2020/1056.
(3)* Tilläggsprotokoll till konventionen om fraktavtalet vid internationell godsbefordran på väg (CMR) avseende den elektroniska fraktsedeln.
(4)* Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 167/2013 av den 5 februari 2013 om godkännande och marknadstillsyn av jordbruks- och skogsbruksfordon (EUT L 60, 2.3.2013, s. 1).
(5)* Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 168/2013 av den 15 januari 2013 om godkännande av och marknadstillsyn för två- och trehjuliga fordon och fyrhjulingar (EUT L 60, 2.3.2013, s. 52).
(6)* Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/858 av den 30 maj 2018 om godkännande av och marknadskontroll över motorfordon och släpfordon till dessa fordon samt av system, komponenter och separata tekniska enheter som är avsedda för sådana fordon, om ändring av förordningarna (EG) nr 715/2007 och (EG) nr 595/2009 samt om upphävande av direktiv 2007/46/EG (EUT L 151, 14.6.2018, s. 1).”
22/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
43
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV |
BILAGA II
”BILAGA II
PRINCIPER FÖR SPECIFIKATIONER OCH INFÖRANDE AV ITS
(i enlighet med vad som anges i artiklarna 5, 6, 7 och 8)
Antagandet av specifikationer, utfärdandet av uppdrag för standarder och urval och införande av
a) | vara effektiva | – | på ett påtagligt sätt bidra till att möta de centrala utmaningar som EU:s | |||
vägtransport står inför (t.ex. minska trafikstockningar, hantera nödsituationer | ||||||
och väderfenomen, minska utsläpp, förbättra energieffektiviteten och skapa en | ||||||
hög säkerhets- och skyddsnivå även för oskyddade trafikanter), | ||||||
b) | vara kostnadseffektiva | – | optimera förhållandet mellan kostnader och resultat när det gäller att nå målen, | |||
c) | vara proportionella | – | i förekommande fall ange olika nivåer av uppnåelig kvalitet och införande av | |||
tjänster, med beaktande av lokala, regionala, nationella och europeiska | ||||||
förhållanden, | ||||||
d) | stödja tjänsternas | – | garantera sammanhängande tjänster i hela unionen, särskilt inom det | |||
kontinuitet | transeuropeiska vägnätet och, om möjligt, vid dess yttre gränser, när ITS- | |||||
tjänster införs; tjänstekontinuitet bör säkerställas på en nivå som är anpassad till | ||||||
särdragen hos de transportnät som kopplar ihop länder samt, i förekommande | ||||||
fall, regioner med varandra och städer med landsbygdsområden, | ||||||
e) | uppnå interoperabilitet | – | säkerställa att systemtillämpningarna, tjänsterna och de underliggande | |||
affärsprocesserna har kapacitet att utbyta data och dela information och | ||||||
kunskap i ett standardiserat format som möjliggör ett effektivt | ||||||
tillhandahållande av |
||||||
f) | stödja | – | i motiverade fall säkerställa att |
|||
bakåtkompatibilitet | tillsammans med befintliga system som har ett gemensamt syfte, utan att | |||||
utveckling av ny teknik hindras och samtidigt som, när så är lämpligt, | ||||||
komplementariteten med eller övergången till ny teknik stöds, | ||||||
g) | respektera den | – | ta hänsyn till de inneboende särdragen hos transportnäten, särskilt vad beträffar | |||
nationella | storleken på trafikvolymerna, väderleksförhållandena på vägarna och | |||||
infrastrukturens och de | infrastrukturernas särdrag, | |||||
nationella nätens | ||||||
särdrag | ||||||
h) | främja lika tillgång | – | inte förhindra eller diskriminera tillträdet till |
|||
för oskyddade trafikanter, i tillämpliga fall vara tillgängliga för personer med | ||||||
funktionsnedsättning i linje med tillgänglighetskraven i bilaga I till direktiv (EU) | ||||||
2019/882 när |
||||||
gränssnitt mot eller tillhandahålla information till |
||||||
funktionsnedsättning; vara användarvänliga för personer med begränsad digital | ||||||
kunskap, | ||||||
i) | stödja mognad | – | efter en lämplig riskbedömning, inbegripet där så är lämpligt provningar under | |||
verkliga förhållanden, som avser flera tillverkare av fordon och enheter samt | ||||||
leverantörer av infrastruktur, visa att innovativa |
||||||
en tillräcklig nivå av teknisk utveckling och operativt utnyttjande, | ||||||
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 23/29 |
44
Prop. 2024/25:183 | |||||||
Bilaga 1 | |||||||
SV | EUT L, 30.11.2023 | ||||||
j) | leverera kvalitet när det | – | säkerställa att |
||||
gäller tidsangivelser och | tidsangivelser eller positionering, är kompatibla med åtminstone de | ||||||
positionering | navigeringstjänster som tillhandahålls av Galileo, inbegripet den öppna tjänsten | ||||||
för autentisering av navigationsmeddelanden (Open Service Navigation Message | |||||||
Authentication) och andra Galileotjänster såsom högprecisionstjänsten, när en | |||||||
sådan tjänst blir tillgänglig, och Egnos (European Geostationary Navigation Overlay | |||||||
Service). | |||||||
Vid behov säkerställa att |
|||||||
jordobservationsdata använder data, information eller tjänster från Copernicus. | |||||||
Utöver Copernicusdata får också andra data och tjänster användas. | |||||||
k) | underlätta | – | beakta samordning av olika transportslag, i förekommande fall, i samband med | ||||
intermodalitet | införandet av ITS, | ||||||
l) | respektera | – | ta hänsyn till de av unionens befintliga bestämmelser, strategier och | ||||
samstämmighet | verksamheter som är relevanta på |
||||||
standardiseringsområdet och, för specifikationer, principen om | |||||||
teknikneutralitet i direktiv (EU) 2018/1972, | |||||||
m) | skapa öppenhet och | – | skapa öppenhet, t.ex. genom att säkerställa insyn i rangordningen, inbegripet | ||||
förtroende | om miljöpåverkan, när man föreslår kunderna mobilitetsalternativ.” | ||||||
24/29 | ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj |
45
46 | ELI: |
eu/eli/dir/2023/2661/oj.europa.http://data |
25/29
BILAGA III
”BILAGA III
FÖRTECKNING ÖVER DATATYPER
Datum som avses i | Datum som avses i artikel 6a.1 | |||
Datatyp | Geografisk täckning | artikel 6a.1 andra | ||
tredje stycket | ||||
stycket | ||||
1.Data som avser tillhandahållandet av
1.1Kategori: Statiska och dynamiska trafikregler, i tillämpliga fall, avseende:
Underkategori: | Det transeuropeiska stomnätet för vägar | 31 december 2025 31 december 2027 |
—tillträdesvillkor för tunnlar
—tillträdesvillkor för broar
— | hastighetsbegränsningar | Det övergripande transeuropeiska nätet för vägar, andra motorvägar och avsnitt | 31 december 2026 | 31 december 2028 | |
— | omkörningsförbud för tunga lastbilar | ||||
av huvudvägar, där den totala årsmedeldygnstrafiken överstiger 8 500 fordon, | |||||
— | begränsningar av vikt/längd/bredd/höjd | ||||
och alla vägar i de städer som ligger i centrum av de urbana knutpunkterna enligt | |||||
definitionen i artikel 3 p i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) | |||||
nr 1315/2013 (1) och som förtecknas i den förordningen, inbegripet de som | |||||
förvaltas av städerna. Medlemsstaten får i de städer som ligger i centrum av de | |||||
urbana knutpunkterna välja att begränsa täckningen till gator där | |||||
årsmedeldygnstrafiken överstiger 7 000 fordon. Medlemsstater som fattar ett | |||||
sådant beslut ska underrätta kommissionen om detta senast den 31 december | |||||
2026. | |||||
Underkategori: | Väginfrastruktur i de städer som ligger i centrum av de urbana knutpunkterna | 31 december 2025 | 31 december 2027 | ||
— | enkelriktade gator | enligt definitionen i artikel 3 p i förordning (EU) nr 1315/2013 | |||
Underkategori: | Väginfrastruktur i de städer som ligger i centrum av de urbana knutpunkterna | 31 december 2026 Delegerade akter som ska | |||
— | bestämmelser för godsleveranser | enligt definitionen i artikel 3 p i förordning (EU) nr 1315/2013 | antas i enlighet med | ||
artikel 7.1a leden a, b och c |
(1) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1315/2013 av den 11 december 2013 om unionens riktlinjer för utbyggnad av det transeuropeiska transportnätet och om upphävande av beslut nr 661/2010/EU (EUT L 348, 20.12.2013, s. 1).
2023.11.30 L, EUT | 2024/25:183 .Prop 1 Bilaga |
SV
26/29
47 | eu/eli/dir/2023/2661/oj.europa.http://data ELI: |
Datum som avses i | Datum som avses i artikel 6a.1 | |||
Datatyp | Geografisk täckning | artikel 6a.1 andra | ||
tredje stycket | ||||
stycket | ||||
Underkategori: | Det transeuropeiska stomnätet och övergripande nätet för vägar, andra | 31 december 2026 | Delegerade akter som ska | |
— | färdriktning för reversibla körfält | motorvägar och avsnitt av huvudvägar, där den totala årsmedeldygnstrafiken | antas i enlighet med | |
överstiger 8 500 fordon, och alla vägar i de städer som ligger i centrum av de | artikel 7.1a leden a, b och c | |||
urbana knutpunkterna enligt definitionen i artikel 3 p i förordning (EU) | ||||
nr 1315/2013 och som förtecknas i den förordningen, inbegripet de som | ||||
förvaltas av städerna. Medlemsstaten får i de städer som ligger i centrum av de | ||||
urbana knutpunkterna välja att begränsa täckningen till gator där | ||||
årsmedeldygnstrafiken överstiger 7 000 fordon. Medlemsstater som fattar ett | ||||
sådant beslut ska underrätta kommissionen om detta senast den 31 december | ||||
2026. | ||||
Underkategori: | Det transeuropeiska stomnätet och övergripande nätet för vägar, andra | 31 december 2028 | Delegerade akter som ska | |
— | trafikplaner | motorvägar och avsnitt av huvudvägar, där den totala årsmedeldygnstrafiken | antas i enlighet med | |
överstiger 8 500 fordon, och alla vägar i de städer som ligger i centrum av de | artikel 7.1a leden a, b och c | |||
urbana knutpunkterna enligt definitionen i artikel 3 p i förordning (EU) | ||||
nr 1315/2013 och som förtecknas i den förordningen, inbegripet de som | ||||
förvaltas av städerna. Medlemsstaten får i de städer som ligger i centrum av de | ||||
urbana knutpunkterna välja att begränsa täckningen till gator där | ||||
årsmedeldygnstrafiken överstiger 7 000 fordon. Medlemsstater som fattar ett | ||||
sådant beslut ska underrätta kommissionen om detta senast den 31 december | ||||
2028. | ||||
Underkategori: | Det transeuropeiska stomnätet och övergripande nätet för vägar, andra | 31 december 2026 | Delegerade akter som ska | |
— | permanenta tillträdesbegränsningar | motorvägar och avsnitt av huvudvägar, där den totala årsmedeldygnstrafiken | antas i enlighet med | |
överstiger 8 500 fordon, och alla vägar i de städer som ligger i centrum av de | artikel 7.1a leden a, b och c | |||
urbana knutpunkterna enligt definitionen i artikel 3 p i förordning (EU) | ||||
nr 1315/2013 och som förtecknas i den förordningen, inbegripet de som | ||||
förvaltas av städerna. Medlemsstaten får i de städer som ligger i centrum av de | ||||
urbana knutpunkterna välja att begränsa täckningen till gator där | ||||
årsmedeldygnstrafiken överstiger 7 000 fordon. Medlemsstater som fattar ett | ||||
sådant beslut ska underrätta kommissionen om detta senast den 31 december | ||||
2026. | ||||
SV
2023.11.30 L, EUT | 2024/25:183 .Prop 1 Bilaga |
48 | ELI: |
eu/eli/dir/2023/2661/oj.europa.http://data |
27/29
Datum som avses i | Datum som avses i artikel 6a.1 | ||||
Datatyp | Geografisk täckning | artikel 6a.1 andra | |||
tredje stycket | |||||
stycket | |||||
Underkategori: | Det transeuropeiska stomnätet och övergripande nätet för vägar, andra | 31 december 2026 | Delegerade akter som ska | ||
— | gränser för begränsningar, förbud eller skyldig | motorvägar och avsnitt av huvudvägar, där den totala årsmedeldygnstrafiken | antas i enlighet med | ||
heter som gäller zoner, aktuell tillträdesstatus | överstiger 8 500 fordon, och alla vägar i de städer som ligger i centrum av de | artikel 7.1a leden a, b och c | |||
och villkor för trafik i reglerade trafikzoner | urbana knutpunkterna enligt definitionen i artikel 3 p i förordning (EU) | ||||
nr 1315/2013 och som förtecknas i den förordningen, inbegripet de som | |||||
förvaltas av städerna. Medlemsstaten får i de städer som ligger i centrum av de | |||||
urbana knutpunkterna välja att begränsa täckningen till gator där | |||||
årsmedeldygnstrafiken överstiger 7 000 fordon. Medlemsstater som fattar ett | |||||
sådant beslut ska underrätta kommissionen om detta senast den 31 december | |||||
2026. | |||||
1.2 Datatyper avseende nätets skick: | |||||
Underkategori: | Det transeuropeiska stomnätet för vägar | 31 december 2025 | Ej tillämpligt (anmärkning | ||
— | avspärrningar av vägar | 1) | |||
— | avspärrningar av körfält | ||||
— | vägarbeten | ||||
Det övergripande transeuropeiska vägnätet | 31 december 2026 | Ej tillämpligt (anmärkning | |||
1) | |||||
Underkategori: | Det transeuropeiska stomnätet och det övergripande nätet för vägar | 31 december 2028 | Ej tillämpligt (anmärkning | ||
— | tillfälliga trafikstyrningsåtgärder | 1) | |||
2.Data som avser informationstjänster och reservationstjänster för säkra och skyddade parkeringsplatser för lastbilar och kommersiella fordon (såsom avses i bilaga I, Prioriterat område III, punkt 3.2):
Kategori: statiska data | Det transeuropeiska stomnätet för vägar | 31 december 2025 | 31 december 2026 | |
Underkategori: | ||||
— statiska data avseende parkeringsområdena | ||||
Det övergripande transeuropeiska vägnätet | 31 december 2026 | 31 december 2027 | ||
— information om säkerhet och utrustning på par | ||||
keringsområdet | ||||
Kategori: dynamiska data | Det transeuropeiska stomnätet och det övergripande nätet för vägar | 31 december 2027 | Ej tillämpligt (anmärkning | |
Underkategori: | 1) | |||
— dynamiska data avseende tillgång till parkerings | ||||
platser, inbegripet huruvida en parkering är full | ||||
eller stängd eller uppgift om antal lediga platser | ||||
2023.11.30 L, EUT | 2024/25:183 .Prop 1 Bilaga |
SV
28/29
49 | eu/eli/dir/2023/2661/oj.europa.http://data ELI: |
Datum som avses i | Datum som avses i artikel 6a.1 | |||
Datatyp | Geografisk täckning | artikel 6a.1 andra | ||
tredje stycket | ||||
stycket | ||||
3.Data som avser trafiksäkerhetsrelaterade händelser eller förhållanden som rör ett minimum av trafiksäkerhetsrelaterad universell trafikinformation (såsom avses i bilaga I, Prioriterat område III, punkt 3.3):
Kategori: dynamiska data | Det transeuropeiska stomnätet och övergripande nätet för vägar och andra | 31 december 2025 Ej tillämpligt (anmärkning |
Underkategori: | motorvägar som inte ingår i det nätet | 1) |
—tillfälligt hal vägbana
—djur, människor, hinder, bråte på vägen
—oskyddad olycksplats
—tillfälligt vägarbete
—spökförare
—
Underkategori: | Det transeuropeiska stomnätet och övergripande nätet för vägar och andra | 31 december 2026 Ej tillämpligt (anmärkning | |
— | nedsatt sikt | motorvägar som inte ingår i det nätet | 1) |
— | exceptionella väderförhållanden |
4.Statiska multimodala trafikdata för
Kategori: | Urbana knutpunkter enligt definitionen i artikel 3 p i förordning (EU) | 31 december 2026 | Delegerade akter som ska | |
Lokalisering av identifierade trafiknoder för alla | nr 1315/2013 och som förtecknas i den förordningen, inbegripet de som | antas i enlighet med | ||
tidtabellsbaserade transportslag, inklusive | förvaltas av städerna | artikel 7.1a leden a, b och c | ||
information om tillgänglighet för trafiknoder och | ||||
Unionens transportnät i dess helhet | 31 december 2028 | Delegerade akter som ska | ||
förflyttningsvägar inom ett omstigningsställe (t.ex. | ||||
hissar, rulltrappor). | antas i enlighet med | |||
artikel 7.1a leden a, b och c | ||||
ANMÄRKNING 1: ’Ej tillämpligt: ingen skyldighet att göra de data som tas fram eller uppdateras före det datum som anges i den tredje kolumnen i denna bilaga tillgängliga i enlighet med artikel 6a.1’.”
SV
2023.11.30 L, EUT | 2024/25:183 .Prop 1 Bilaga |
Prop. 2024/25:183
Bilaga 1
EUT L, 30.11.2023 | SV | |||
BILAGA IV | ||||
”BILAGA IV | ||||
Förteckning över |
||||
Tjänst | Geografisk täckning | Datum | ||
Ett minimum av trafiksäkerhetsrelaterade | Det transeuropeiska stomnätet och | 31 december 2026” | ||
universella trafikinformationstjänster (SRTI), | övergripande nätet för vägar | |||
såsom avses i bilaga I, Prioriterat område III, | ||||
punkt 3.3 | ||||
ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2023/2661/oj | 29/29 |
50
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
6.8.2010 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | L 207/1 | |
I
(Lagstiftningsakter)
DIREKTIV
EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS DIREKTIV 2010/40/EU
av den 7 juli 2010
om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på vägtransportområdet och för
gränssnitt mot andra transportslag
(Text av betydelse för EES)
EUROPAPARLAMENTET OCH EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DETTA DIREKTIV
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktions sätt, särskilt artikel 91,
med beaktande av Europeiska kommissionens förslag,
med beaktande av Europeiska ekonomiska och sociala kommit téns yttrande (1),
efter att ha hört Regionkommittén,
ienlighet med det ordinarie lagstiftningsförfarandet (2), och
av följande skäl:
(1)Den ökade vägtransportvolymen i unionen i samband med tillväxten i den europeiska ekonomin och medbor garnas krav när det gäller rörlighet är en av de största orsakerna till den ökade belastningen på väginfrastruk turen och den ökade energiförbrukningen samt en källa till miljömässiga och sociala problem.
(2)För att komma till rätta med dessa stora utmaningar är det inte tillräckligt att vidta traditionella åtgärder, som att främst utöka den befintliga vägtransportinfrastrukturen. Innovation kommer att spela en viktig roll i arbetet med att finna lämpliga lösningar på unionsnivå.
(1) EUT C 277, 17.11.2009, s. 85.
(2) Europaparlamentets ståndpunkt av den 23 april 2009 (ännu ej of fentliggjord i EUT), rådets ståndpunkt av den 10 maj 2010 (ännu ej offentliggjord i EUT), Europaparlamentets ståndpunkt av den 6 juli 2010 (ännu ej offentliggjord i EUT).
(3)Intelligenta transportsystem (ITS) är avancerade tillämp ningar som utan att i sig vara intelligenta syftar till att tillhandahålla innovativa tjänster med avseende på olika transportslag och trafikledning och möjliggöra för olika användare att vara bättre informerade och därigenom kunna utnyttja transportnäten på ett säkrare, mer sam ordnat och ”smartare” sätt.
(4)ITS integrerar telekommunikationer, elektronik och infor mationsteknik med transportteknik i syfte att planera, konstruera, driva, underhålla och förvalta vägtransport sektorn. Tillämpningen av informations- och kommuni kationsteknik på vägtransporttjänster och deras gränssnitt mot andra transportslag, kommer avsevärt att bidra till att förbättra miljöprestanda, effektivitet, inklusive ener gieffektivitet, säkerhet och skydd i samband med väg transporter, inbegripet transport av farligt gods, allmän säkerhet och rörlighet för gods och passagerare, samtidigt som man säkerställer en välfungerande inre marknad, ökad konkurrenskraft och sysselsättning.
(5)Framstegen med tillämpningen av informations- och kommunikationsteknik på andra transportslag bör nu avspeglas i utvecklingen inom vägtransportsektorn, sär skilt för att säkerställa ökad integrering mellan vägtrans porten och andra transportslag.
(6)I en del medlemsstater används nationella tillämpningar av dessa tekniker inom vägtransportsektorn. De är emel lertid fortfarande splittrade och okoordinerade och de kan därför inte bidra till den geografiska kontinuiteten för
51
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
L 207/2 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | 6.8.2010 | |
(7)Specifikationer, inbegripet standarder när sådana behövs, som definierar mer detaljerade bestämmelser och för faranden bör införas för att garantera ett samordnat och effektivt införande av ITS inom hela unionen. Innan några specifikationer antas bör kommissionen bedöma om de stämmer överens med vissa principer som anges i bilaga II. Prioritet bör i första hand ges till de fyra huvudområdena för utveckling och införande av ITS. Inom dessa fyra områden bör prioriterade åtgärder fast ställas för utarbetande och användning av specifikationer och standarder. Under det fortsatta genomförandet av ITS bör den befintliga
(8)När en lagstiftningsakt antas i enlighet med artikel 6.2 andra stycket i detta direktiv, bör artikel 5.1 andra me ningen ändras i enlighet med detta.
(9)I specifikationerna bör man bland annat ta hänsyn till och bygga vidare på de erfarenheter och resultat som redan uppnåtts på
(10)Fordon som framför allt används för sitt historiska värde och som ursprungligen registrerades och/eller typgodkän des och/eller togs i drift före ikraftträdandet av detta direktiv och dess genomförandeåtgärder bör inte påver kas av de bestämmelser och förfaranden som fastställs i detta direktiv.
(11)ITS bör bygga på interoperabla system som är baserade på öppna och offentliga standarder och som finns till gängliga på ett
(12)Införandet och användningen av
(1) EGT L 281, 23.11.1995, s. 31.
av personuppgifter och integritetsskydd inom sektorn för elektronisk kommunikation (2). Bland annat bör princi perna om ändamålsbegränsning och uppgiftsminimering användas i
(13)Avidentifiering som är en av principerna om ökad integ ritet för enskilda bör uppmuntras. När det gäller frågor som rör uppgiftsskydd och integritet vid införandet av
(14)Införandet och användningen av
(15)I förekommande fall bör specifikationerna innehålla in gående bestämmelser för det förfarande som styr bedöm ningen av överensstämmelse eller lämpligheten för an vändningen av komponenter. Dessa bestämmelser bör grunda sig på Europaparlamentets och rådets beslut nr 768/2008/EG av den 9 juli 2008 om en gemensam ram för saluföring av produkter (4), särskilt med avseende på moduler för olika stadier i förfaranden vid bedömning av överensstämmelse. I Europaparlamentets och rådets di rektiv 2007/46/EG (5) fastställs redan en ram för typgod kännande av motorfordon och delar till dessa eller rela terad utrustning, och Europaparlamentets och rådets di rektiv 2002/24/EG (6) och Europaparlamentets och rådets direktiv 2003/37/EG (7) innehåller regler om typgodkän nande av två- och trehjuliga motorfordon respektive typ godkännande av jordbruks- eller skogsbrukstraktorer och delar till dessa eller relaterad utrustning. Det skulle därför innebära ett dubbelarbete att föreskriva bedömning av överensstämmelse för utrustning och tillämpningar som ligger inom tillämpningsområdet för de direktiven. Även om de direktiven är tillämpliga på
(2) EGT L 201, 31.7.2002, s. 37.
(3) EUT L 345, 31.12.2003, s. 90.
(4) EUT L 218, 13.8.2008, s. 82.
(5) EUT L 263, 9.10.2007, s. 1.
(6) EGT L 124, 9.5.2002, s. 1.
(7) EUT L 171, 9.7.2003, s. 1.
52
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
6.8.2010 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | L 207/3 | |
(16)För
ring bör satellitbaserad infrastruktur eller annan teknik med en likvärdig precisionsnivå tillämpas, i enlighet med rådets förordning (EG) nr 1/2005 av den 22 december 2004 om skydd av djur under transport och därmed sammanhängande förfaranden (1) och Euro paparlamentets och rådets förordning (EG) nr 683/2008 av den 9 juli 2008 om det fortsatta genomförandet av de europeiska satellitnavigeringsprogrammen (Egnos och Galileo) (2).
(17)Innovativ teknik som radiospektrum för utrustning för radiofrekvensidentifiering (RFID) eller Egnos/Galileo bör användas för genomförandet av
(18)Viktiga aktörer, såsom leverantörer av
(19)Enhetliga genomförandevillkor bör säkerställas för att anta riktlinjer och
(20)I enlighet med artikel 291 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt
(21)Kommissionen bör ges befogenhet att anta delegerade akter, i enlighet med artikel 290 i
(1) EUT L 3, 5.1.2005, s. 1.
(2) EUT L 196, 24.7.2008, s. 1.
(3) EGT L 184, 17.7.1999, s. 23.
(22)För att kunna garantera ett samordnat tillvägagångssätt bör kommissionen försäkra sig om att det råder sam stämmighet mellan verksamheten i den kommitté som inrättas genom detta direktiv och den kommitté som inrättats genom Europaparlamentets och rådets direktiv 2004/52/EG av den 29 april 2004 om driftskompatibi litet mellan elektroniska vägtullsystem i gemenskapen (4), den kommitté som inrättats genom rådets förordning (EEG) nr 3821/85 av den 20 december 1985 om färd skrivare vid vägtransporter (5), den kommitté som inrät tats genom direktiv 2007/46/EG och den kommitté som inrättats genom Europaparlamentets och rådets direktiv 2007/2/EG av den 14 mars 2007 om upprättande av en infrastruktur för rumslig information i Europeiska ge menskapen (Inspire) (6).
(23)Eftersom målet för detta direktiv, nämligen att kunna garantera ett samordnat och enhetligt införande av inter operabla intelligenta transportsystem inom hela unionen, inte i tillräcklig utsträckning kan uppnås av medlemssta terna och/eller den privata sektorn och det därför på grund av dess omfattning och verkningar bättre kan upp nås på unionsnivå, kan unionen vidta åtgärder i enlighet med subsidiaritetsprincipen i artikel 5 i fördraget om Europeiska unionen. I enlighet med proportionalitetsprin cipen i samma artikel går detta direktiv inte utöver vad som är nödvändigt för att uppnå detta mål.
(24)I enlighet med punkt 34 i det interinstitutionella avtalet om bättre lagstiftning uppmuntras medlemsstaterna att för egen del och i unionens intresse upprätta egna tabel ler som så långt det är möjligt visar överensstämmelsen mellan detta direktiv och införlivandeåtgärderna samt att offentliggöra dessa tabeller.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Syfte och tillämpningsområde
1.Genom detta direktiv inrättas ett ramverk för ett samord nat och enhetligt införande och användning av intelligenta transportsystem (ITS) inom unionen, särskilt över gränserna mellan medlemsstaterna, och anges de allmänna villkor som krävs för det ändamålet.
2.Detta direktiv innehåller bestämmelser för utarbetandet av specifikationer för åtgärder inom de prioriterade områden som avses i artikel 2 samt för utarbetandet av nödvändiga standarder
iförekommande fall.
3.Detta direktiv ska gälla för
(4) EUT L 166, 30.4.2004, s. 124.
(5) EGT L 370, 31.12.1985, s. 8.
(6) EUT L 108, 25.4.2007, s. 1.
53
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
L 207/4 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | 6.8.2010 | |
Artikel 2
Prioriterade områden
1.I detta direktiv ska följande betraktas som prioriterade områden för utarbetande och användning av specifikationer och standarder:
—I. Optimal användning av
—II. Kontinuitet i
—III.
—IV. Koppling av fordonet till transportinfrastrukturen.
2.De prioriterade områdenas räckvidd anges i bilaga I.
Artikel 3
Prioriterade åtgärder
Inom de prioriterade områdena ska följande utgöra prioriterade åtgärder för utarbetande och användning av specifikationer och standarder enligt bilaga I:
a)Tillhandahållande av
b)Tillhandahållande av
c)Data och förfaranden för kostnadsfritt tillhandahållande, när så är möjligt, av ett minimum av vägsäkerhetsrelaterad uni versell trafikinformation för användare.
d)Harmoniserat tillhandahållande av interoperabelt
e)Tillhandahållande av informationstjänster för säkra och skyd dade parkeringsplatser för lastbilar och kommersiella fordon.
f)Tillhandahållande av bokningstjänster för säkra och skyddade parkeringsplatser för lastbilar och kommersiella fordon.
Artikel 4
Definitioner
I detta direktiv gäller följande definitioner:
1.intelligenta transportsystem eller ITS: system i vilka infor mations- och kommunikationsteknik tillämpas på väg transportområdet, inklusive infrastruktur, fordon och an vändare, och för trafikledning och mobilitetshantering, samt för gränssnitt mot andra transportslag.
2.interoperabilitet: systemens och de underliggande affärspro cessernas kapacitet att utbyta data och dela information och kunskap.
3.
4.
5.leverantör av
6.
7.oskyddade trafikanter:
8.mobil utrustning: en bärbar kommunikations- eller infor mationsanordning som kan placeras i fordonet för att un derlätta körningen och/eller transportverksamheten.
9.plattform: en enhet i eller utanför fordonet som möjliggör införande, tillhandahållande, utnyttjande och integrering av
10.arkitektur: den konceptuella utformning som definierar ett visst systems strukturering, uppförande och integrering i det omgivande sammanhanget.
11.gränssnitt: en facilitet mellan systemen som möjliggör koppling och interaktion.
12.kompatibilitet: en anordnings eller ett systems allmänna för måga att fungera tillsammans med en annan anordning eller ett annat system utan ändring.
13.tjänsternas kontinuitet: förmågan att garantera sammanhäng ande tjänster på transportnät i hela unionen.
14.vägdata: data om väginfrastrukturens särdrag, inbegripet fasta vägmärken eller deras lagstadgade säkerhetsattribut.
15.trafikdata: historiska data och realtidsdata om vad som kännetecknar vägtrafiken.
54
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
6.8.2010 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | L 207/5 | |
16.resedata: grundläggande data, t.ex. tidtabeller för allmänna transportmedel samt tariffer, som är nödvändiga för att tillhandahålla multimodal reseinformation före och under resan för att underlätta reseplanering, bokning och anpass ning av resan.
17.specifikation: en bindande åtgärd som fastställer bestämmel ser med krav, förfaranden eller andra relevanta regler.
18.standard: standard i enlighet med vad som anges i artikel 1.6 i Europaparlamentets och rådets direktiv 98/34/EG av den 22 juni 1998 om ett informationsför farande beträffande tekniska standarder och föreskrifter (1).
Artikel 5
Införande av ITS
1.Medlemsstaterna ska vidta nödvändiga åtgärder för att garantera att de specifikationer som antas av kommissionen i enlighet med artikel 6 tillämpas på
ibilaga II. Detta ska inte påverka varje medlemsstats rätt att besluta om införandet av sådana tillämpningar och tjänster på sitt territorium. Denna rätt ska inte påverkas av lagstiftnings akter som antagits i enlighet med artikel 6.2 andra stycket.
2.Medlemsstaterna ska också sträva efter att samarbeta när det gäller de prioriterade områdena i den mån inga specifika tioner har antagits.
Artikel 6
Specifikationer
1.Kommissionen ska först anta de specifikationer som be hövs för att kompatibiliteten ska kunna garanteras liksom inter operabiliteten och kontinuiteten vad gäller införande och opera tiv användning av ITS för de prioriterade åtgärderna.
2.Kommissionen ska sträva efter att senast den 27 februari 2013 anta specifikationer för en eller flera av de prioriterade åtgärderna.
Senast 12 månader efter antagandet av de nödvändiga specifi kationerna för en prioriterad åtgärd ska kommissionen, i före kommande fall och efter att ha gjort en konsekvensanalys, in begripet en kostnads- och nyttoanalys, lägga fram ett förslag för Europaparlamentet och rådet i enlighet med artikel 294 i EUF- fördraget om att vidta den prioriterade åtgärden.
3.Så snart som de nödvändiga specifikationerna för priori terade åtgärder har fastställts ska kommissionen anta specifika tioner som garanterar kompatibilitet, interoperabilitet och kon
(1) EGT L 204, 21.7.1998, s. 37.
tinuitet för införande och operativ användning av ITS inom andra åtgärder på de prioriterade områdena.
4.När så är relevant, och beroende på det område som omfattas av specifikationen, ska specifikationen inbegripa en eller flera av följande typer av bestämmelser:
a)Funktionella bestämmelser som anger de berörda aktörernas roll och informationsflödet mellan dem.
b)Tekniska bestämmelser som tillhandahåller tekniska medel för att uppfylla de funktionella bestämmelserna.
c)Organisatoriska bestämmelser som anger de förfarandemäs siga skyldigheterna för berörda aktörer.
d)Tjänstebestämmelser som anger de olika tjänstenivåerna och deras innehåll med avseende på
5.Utan att det påverkar förfarandena enligt direktiv 98/34/EG ska i specifikationerna vid behov anges de villkor under vilka medlemsstaterna, efter att ha meddelat kommissio nen, får fastställa kompletterande bestämmelser för tillhandahål landet av
6.Specifikationerna ska i förekommande fall grundas på nå gon av de standarder som avses i artikel 8.
Specifikationerna ska, i förekommande fall, sörja för bedöm ningen av överensstämmelse i enlighet med beslut nr 768/2008/EG.
Specifikationerna ska stämma överens med de principer som anges i bilaga II.
7.Kommissionen ska göra en konsekvensanalys, inbegripet en kostnads- och nyttoanalys, innan specifikationerna antas.
Artikel 7
Delegerade akter
1.Kommissionen får, med avseende på specifikationer, anta delegerade akter i enlighet med artikel 290 i
2.En separat delegerad akt ska antas för var och en av de prioriterade åtgärderna.
3.För de delegerade akter som avses i denna artikel ska förfarandet i artiklarna 12, 13 och 14 tillämpas.
55
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
L 207/6 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | 6.8.2010 | ||
Artikel 8 | samtycke till användningen av sådana personuppgifter respekte | ||||
Standarder | ras. | ||||
1.De standarder som är nödvändiga för att sörja för inter operabilitet, kompatibilitet och kontinuitet för införande och operativ användning av ITS ska utarbetas på de prioriterade områdena och för de prioriterade åtgärderna. I detta syfte ska kommissionen, efter att ha hört den kommitté som avses i artikel 15, uppmana de relevanta standardiseringsorganen i en lighet med förfarandet i direktiv 98/34/EG att göra allt som behövs för ett snabbt antagande av dessa standarder.
2.När standardiseringsorganen får ett uppdrag ska princi perna i bilaga II, liksom alla funktionella bestämmelser som ingår i de specifikationer som antas i enlighet med artikel 6, respekteras.
5.Direktiv 2003/98/EG ska tillämpas.
Artikel 11
Bestämmelser om ansvar
Medlemsstaterna ska sörja för att frågor om ansvar rörande införandet och användningen av
Artikel 9 | Artikel 12 | |
Utövande av delegering | ||
Kommissionen får i enlighet med det rådgivande förfarande som avses i artikel 15.2 anta riktlinjer och andra
Artikel 10
Bestämmelser om personlig integritet, säkerhet och
återanvändning av information
1.Medlemsstaterna ska säkerställa att behandlingen av per sonuppgifter inom ramen för tillämpningen av
2.Medlemsstaterna ska särskilt se till att personuppgifter skyddas mot missbruk, inklusive olaglig åtkomst, ändring eller förlust.
3.Utan att det påverkar tillämpningen av punkt 1 ska an vändandet av anonyma uppgifter i förekommande fall upp muntras för att garantera skyddet av den personliga integriteten
isamband med
Utan att det påverkar tillämpningen av direktiv 95/46/EG ska personuppgifter endast behandlas i de fall då detta är nödvän digt för användandet av
4.I fråga om tillämpningen av direktiv 95/46/EG, och i synnerhet då särskilda kategorier av personuppgifter berörs, ska medlemsstaterna även säkerställa att bestämmelserna om
1.Befogenhet att anta de delegerade akter som avses i artikel 7 ska ges till kommissionen för en period på sju år från den 27 augusti 2010. Kommissionen ska utarbeta en rap port om de delegerade befogenheterna senast sex månader in nan en period på fem år löpt ut från den 27 augusti 2010.
2.Så snart kommissionen antar en delegerad akt ska kom missionen samtidigt delge Europaparlamentet och rådet denna.
3.Befogenhet att anta delegerade akter ges till kommissionen med förbehåll för de villkor som anges i artiklarna 13 och 14.
Artikel 13
Återkallande av delegering
1.Den delegering av befogenheter som avses i artikel 7 får återkallas av Europaparlamentet eller rådet.
2.Den institution som inlett ett internt förfarande för att besluta huruvida en delegering av befogenheter ska återkallas ska sträva efter att underrätta den andra institutionen och kom missionen senast en månad innan det slutliga beslutet fattas, och ange vilka delegerade befogenheter som kan komma att återkallas och skälen för detta.
3.Beslutet om återkallande innebär att delegeringen av de befogenheter som anges i beslutet upphör att gälla. Det får verkan omedelbart, eller vid ett senare, i beslutet angivet datum. Det påverkar inte giltigheten av delegerade akter som redan trätt
ikraft. Det ska offentliggöras i Europeiska unionens officiella tid ning.
(1) EGT L 210, 7.8.1985, s. 29.
56
Prop. 2024/25:183 | |||||
Bilaga 2 | |||||
6.8.2010 | Europeiska unionens officiella tidning | L 207/7 | |||
SV | |||||
Artikel 14 | Artikel 17 | ||||
Invändning mot delegerade akter | Rapportering |
1.Europaparlamentet eller rådet får invända mot en delege rad akt inom en period på två månader från delgivningsdagen.
På Europaparlamentets eller rådets initiativ ska perioden för längas med två månader
2.Om varken Europaparlamentet eller rådet vid utgången av denna period har invänt mot den delegerade akten ska den offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning och träda i kraft den dag som anges i den.
Den delegerade akten får offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning och träda i kraft innan utgången av den perioden om både Europaparlamentet och rådet har underättat kommis sionen om att de har beslutat att inte invända.
3.Om Europaparlamentet eller rådet invänder mot en dele gerad akt, ska den inte träda i kraft. Den institution som invän der mot den delegerade akten ska ange skälen för detta.
Artikel 15
Kommittéförfarande
1.Kommissionen ska biträdas av Europeiska
(EIC).
2.När det hänvisas till denna punkt ska artiklarna 3 och 7 i beslut 1999/468/EG tillämpas, med beaktande av bestämmel serna i artikel 8 i det beslutet.
Artikel 16
Europeisk rådgivande grupp för ITS
Kommissionen ska inrätta en europeisk rådgivande grupp för ITS som ska ge råd till kommissionen om affärsmässiga och tekniska aspekter av införandet och användningen av ITS i unionen. Gruppen ska bestå av företrädare på hög nivå för berörda leverantörer av
1.Senast den 27 augusti 2011 ska medlemsstaterna till kom missionen översända en rapport om sina nationella verksamhe ter och projekt när det gäller de prioriterade områdena.
2.Senast den 27 augusti 2012 ska medlemsstaterna till kom missionen lämna in uppgifter om de nationella
Riktlinjer för medlemsstaternas rapporter ska antas i enlighet med det rådgivande förfarande som avses i artikel 15.2.
3.Efter den första rapporten ska medlemsstaterna rapportera vart tredje år om de framsteg som gjorts med införandet av de åtgärder som avses i punkt 1.
4.Kommissionen ska vart tredje år för Europaparlamentet och rådet lägga fram en rapport om hur direktivet genomförs. Rapporten ska omfatta en analys av funktionaliteten och ge nomförandet, inbegripet av de finansiella medel som används och behövs, av artiklarna
5.Kommissionen ska, i enlighet med det rådgivande för farande som avses i artikel 15.2, senast den 27 februari 2011 anta ett arbetsprogram. Arbetsprogrammet ska innehålla mål och tidsfrister för dess årliga genomförande och, vid behov, ska nödvändiga anpassningar föreslås.
Artikel 18
Införlivande
1.Medlemsstaterna ska sätta i kraft de bestämmelser i lagar och andra författningar som är nödvändiga för att följa detta direktiv senast den 27 februari 2012.
När en medlemsstat antar dessa bestämmelser ska de innehålla en hänvisning till detta direktiv eller åtföljas av en sådan hänvis ning när de offentliggörs. Närmare föreskrifter om hur hänvis ningen ska göras samt om dess lydelse ska varje medlemsstat själv utfärda.
2.Medlemsstaterna ska till kommissionen överlämna texten till de centrala bestämmelser i nationell lagstiftning som de antar inom det område som omfattas av detta direktiv.
57
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
L 207/8 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | 6.8.2010 | ||||
Artikel 19 | |||||||
Ikraftträdande | |||||||
Detta direktiv träder i kraft den tjugonde dagen efter det att det har offentliggjorts i Europeiska unionens | |||||||
officiella | tidning. | ||||||
Artikel 20 | |||||||
Adressater | |||||||
Detta direktiv riktar sig till medlemsstaterna. | |||||||
Utfärdat i Strasbourg den 7 juli 2010. | |||||||
På Europaparlamentets vägnar | På rådets vägnar | ||||||
J. BUZEK | O. CHASTEL | ||||||
Ordförande | Ordförande | ||||||
58
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
6.8.2010 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | L 207/9 | |
BILAGA I
PRIORITERADE OMRÅDEN OCH ÅTGÄRDER
(i enlighet med vad som anges i artiklarna 2 och 3)
—Prioriterat område I: Optimalt utnyttjande av
Följande ska ingå i specifikationerna och standarderna för optimalt utnyttjande av
1.Specifikationer för prioriterad åtgärd a
Fastställande av nödvändiga krav för att göra
—Tillgången och åtkomsten till befintliga och tillförlitliga väg- och trafikdata i realtid som används för infor mation om multimodalt resande för leverantörer av
—Underlättande av elektroniskt utbyte av data mellan berörda offentliga myndigheter och aktörer och berörda leverantörer av
—Snabb uppdatering av tillgängliga väg- och trafikdata som av relevanta offentliga myndigheter och aktörer används för information om multimodalt resande.
—Snabb uppdatering av information om multimodalt resande utförd av leverantörer av
2.Specifikationer för prioriterad åtgärd b
Fastställande av nödvändiga krav för att göra
—Tillgången och tillgängligheten till befintliga och tillförlitliga väg- och trafikdata i realtid som används för information i realtid till leverantörer av
—Underlättande av elektroniskt uppgiftsutbyte över gränserna mellan berörda offentliga myndigheter, aktörer och leverantörer av
—Snabb uppdatering av tillgängliga väg- och trafikdata som används för information i realtid om trafiken av relevanta offentliga myndigheter och aktörer.
—Snabb uppdatering av information i realtid om trafiken av leverantörer av
3.Specifikationer för prioriterade åtgärder a och b
3.1Fastställande av nödvändiga krav för relevanta offentliga myndigheters och/eller, i tillämpliga fall, den privata sektorns insamling av väg- och trafikdata (t.ex. trafikplaner, trafikbestämmelser och rekommenderade färdrutter, särskilt för tunga godstransporter) och för tillhandahållandet av dessa data till leverantörer av
—Tillgången för leverantörer av
—Underlättande av elektroniskt uppgiftsutbyte mellan berörda offentliga myndigheter och leverantörer av ITS- tjänster.
—Snabb uppdatering av relevanta offentliga myndigheter och/eller, i tillämpliga fall, den privata sektorn av väg- och trafikdata (t.ex. trafikplaner, trafikbestämmelser och rekommenderade färdrutter).
—Snabb uppdatering av leverantörer av
59
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
L 207/10 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | 6.8.2010 | |
3.2Fastställande av nödvändiga krav för att om möjligt göra de väg- och trafikdata samt de data om transporttjänster som används för digitala kartor tillförlitliga och tillgängliga för producenter av digitala kartor och leverantörer av sådana digitala karttjänster, på grundval av följande:
—Tillgång till befintliga väg- och trafikdata som används för digitala kartor för producenter av digitala kartor och leverantörer av sådana digitala karttjänster.
—Underlättande av elektroniskt uppgiftsutbyte mellan berörda offentliga myndigheter och aktörer och pro ducenter och tjänsteleverantörer av digitala kartor.
—Snabb uppdatering av väg- och trafikdata för digitala kartor utförd av relevanta offentliga myndigheter och aktörer.
—Snabb uppdatering av digitala kartor av producenter av digitala kartor och leverantörer av sådana digitala karttjänster.
4.Specifikationer för prioriterad åtgärd c
Fastställande av minimikrav för vägsäkerhetsrelaterad universell trafikinformation som tillhandahålls alla användare kostnadsfritt, där så är möjligt, samt av minimikrav för innehållet, på grundval av följande:
—Fastställande och användning av en standardiserad förteckning över säkerhetsrelaterade trafikhändelser (uni versella trafikmeddelanden) som ska meddelas kostnadsfritt till
—Interoperabilitet för och integrering av universella trafikmeddelanden i
—Prioriterat område II: Kontinuitet i
Följande ska ingå i specifikationerna och standarderna för kontinuitet och interoperabilitet för trafiklednings- och godshanteringstjänster, särskilt på
1.Specifikationer för övriga åtgärder
1.1Fastställande av nödvändiga åtgärder för att utveckla EU:s ramarkitektur för ITS inom vilka man särskilt behandlar frågor om
1.2Fastställande av de minimikrav som är nödvändiga för kontinuiteten i
—Underlättande av elektroniskt utbyte av trafikdata och trafikinformation över gränserna samt, i förekom mande fall, mellan regioner eller urbana och interurbana områden mellan relevanta
—Användande av standardiserade informationsflöden eller trafikgränssnitt mellan relevanta
1.3Fastställande av de minimikrav som är nödvändiga för kontinuiteten för
—Underlättande av elektroniskt utbyte av trafikdata och trafikinformation mellan relevanta
—Användande av standardiserade informationsflöden eller trafikgränssnitt mellan relevanta
60
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
6.8.2010 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | L 207/11 | |
1.4Fastställande av nödvändiga åtgärder i genomförandet av
—Tillgång till relevant
—Integrering av positioneringsresultat i trafikledningsfunktioner och centraler.
1.5Fastställande av nödvändiga gränssnitt för att garantera interoperabilitet och kompatibilitet mellan den urbana
—Tillgång till data om kollektivtransport, reseplanering, transportefterfrågan samt trafik- och parkeringsdata för trafikledningscentraler i städer och tjänsteleverantörer.
—Underlättande av elektroniskt datautbyte mellan olika trafikledningscentraler i städer och tjänsteleverantörer för offentlig eller privat transport och för alla möjliga transportslag.
—Integrering av alla relevanta data och upplysningar i ett gemensamt system.
—Prioriterat område III:
Följande ska ingå i specifikationerna och standarderna för
1.Specifikationer för prioriterad åtgärd d
Fastställande av nödvändiga åtgärder för ett harmoniserat tillhandahållande av interoperabelt
—Tillgång till de fordonsintegrerade
—Tillgång till nödvändig utrustning i de larmcentraler som mottar de data som sänds från fordonen.
—Underlättande av elektroniskt datautbyte mellan fordon och larmcentralerna.
2.Specifikationer för prioriterad åtgärd e
Fastställande av nödvändiga åtgärder för att tillhandahålla
—Tillgång till vägparkeringsinformation för användare.
—Underlättande av elektroniskt datautbyte mellan vägparkeringsplatser, centraler och fordon.
3.Specifikationer för prioriterad åtgärd f
Fastställande av nödvändiga åtgärder för att tillhandahålla
—Tillgång till vägparkeringsinformation för användare.
—Underlättande av elektroniskt datautbyte mellan vägparkeringsplatser, centraler och fordon.
—Integrering av relevant
61
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
L 207/12 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | 6.8.2010 | |
4.Specifikationer för övriga åtgärder
4.1Fastställande av nödvändiga åtgärder för att stödja väganvändarnas säkerhet när det gäller fordonsintegrerade gränssnitt för samspelet mellan människa och maskin och användningen av mobil utrustning för att underlätta körningen och/eller transportverksamheten, samt skyddet för kommunikationsfunktioner som är integrerade i fordon.
4.2Fastställande av nödvändiga åtgärder för att i fråga om alla berörda
4.3Fastställande av nödvändiga åtgärder för att integrera avancerade informationssystem till stöd för förare i fordon samt väginfrastrukturer som inte omfattas av direktiven 2007/46/EG, 2002/24/EG och 2003/37/EG.
—Prioriterat område IV: Koppling av fordonet till transportinfrastrukturen
Följande övriga åtgärder ska ingå i specifikationerna och standarderna när det gäller koppling av fordon till trans portinfrastrukturen:
1.Specifikationer för övriga åtgärder
1.1Fastställande av nödvändiga åtgärder för att integrera olika
—identifiera funktionskrav för befintliga eller planerade
—fastställa en öppen systemarkitektur för att ange vilka funktioner och gränssnitt som är nödvändiga för interoperabilitet/sammanlänkning mellan infrastruktursystem och anläggningar,
—integrera framtida nya eller uppgraderade
—tillämpa en standardiseringsprocess för att godkänna arkitekturen samt specifikationerna för öppna fordons integrerade plattformar.
1.2Fastställande av nödvändiga åtgärder för ytterligare framsteg i utvecklingen och genomförandet av samverkande system (fordon till fordon, fordon till infrastruktur och infrastruktur till infrastruktur), på grundval av följande:
—Underlättande av utbyte av data eller information mellan fordon, infrastrukturer och mellan fordon och infrastrukturer.
—Tillgång till de relevanta data och den information som ska utbytas för respektive fordons- eller väginfra struktursparter.
—Tillämpning av ett standardiserat meddelandeformat för data- eller informationsutbytet mellan fordon och infrastruktur.
—Fastställande av en kommunikationsstruktur för varje typ av data- eller informationsutbyte mellan fordon, infrastruktur och mellan fordon och infrastruktur.
—Tillämpning av en standardiseringsprocess för att godkänna respektive arkitekturer.
62
Prop. 2024/25:183
Bilaga 2
6.8.2010 | SV | Europeiska unionens officiella tidning | L 207/13 | |
BILAGA II
PRINCIPER FÖR SPECIFIKATIONER OCH INFÖRANDE AV ITS
(i enlighet med vad som anges i artiklarna 5, 6 och 8)
Antagandet av specifikationer, utfärdandet av uppdrag för standarder och urval och införande av
a)vara effektiva – på ett väsentligt sätt bidra till att möta de centrala utmaningar som EU:s vägtransport står inför (t.ex. minska trafikstockningar och utsläpp, förbättra energieffektiviteten och skapa en hög säkerhets- och skyddsnivå även för oskyddade trafikanter),
b)vara kostnadseffektiva – optimera förhållandet mellan kostnader och resultat när det gäller att nå målen,
c)vara proportionerliga – i förekommande fall ange olika nivåer av uppnåelig kvalitet och införande av tjänster, med beaktande av lokala, regionala, nationella och europeiska förhållanden,
d)stödja tjänsternas kontinuitet – garantera sammanhängande tjänster i hela unionen, särskilt inom det transeurope iska vägnätet och, om möjligt, vid dess yttre gränser, när
e)uppnå interoperabilitet – garantera att systemen och de underliggande affärsprocesserna har kapacitet att utbyta data och dela information och kunskap som möjliggör ett effektivt tillhandahållande av
f)säkerställa bakåtkompatibilitet – garantera, i tillämpliga fall, att
g)respektera den nationella infrastrukturens och de nationella nätens särdrag – ta hänsyn till de inneboende särdragen hos transportnäten, särskilt vad beträffar storleken på trafikvolymerna och väderleksförhållandena,
h)främja lika tillgång – inte förhindra eller diskriminera tillträdet till
i)stödja mognad – demonstrera och efter en lämplig riskbedömning visa att innovativa
j)leverera kvalitet för tidsangivelser och positionering – använda satellitbaserade infrastrukturer eller annan teknik som ger motsvarande precision för
k)underlätta intermodalitet – beakta samordning av olika transportslag, i förekommande fall, i samband med infö randet av ITS,
l)respektera samstämmighet – ta hänsyn till de av unionens befintliga bestämmelser, strategier och verksamhet som är relevanta på
63
Prop. 2024/25:183 Bilaga 3
Promemorians lagförslag
Förslag till lag om ändring i lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter
Härigenom föreskrivs3 i fråga om lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter4
dels att 2 och
dels att rubrikerna närmast före 1, 4, 6 och 9 §§ ska utgå, dels att nuvarande 4 § ska betecknas 2 §,
dels att 1 och 3 §§ och den nya 2 § ska ha följande lydelse,
dels att det ska införas tre nya paragrafer,
Nuvarande lydelse | Föreslagen lydelse |
1 § |
Genom denna lag genomförs Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU av den 7 juli 2010 om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag.
Lagen innehåller allmänna bestämmelser om införande och användning av intelligenta transportsystem vid transporter på väg.
Denna lag gäller sådana intelligenta transportsystem för vägtransporter, och systemens gränssnitt mot andra transportslag, som
1.förmedlar information i syfte att underlätta transporter och resande och bidra till trafiksäkerhet, effektivitet och hållbar mobilitet, och
2.tillhandahålls i syfte att kunna användas i Sverige och gränsöverskridande inom Europeiska unionen.
64
4 § | 2 § | |
Denna lag gäller ITS för transpor- | ||
ter på väg. | ||
Lagen gäller | inte verksamhet | Lagen gäller inte verksamhet som |
som bedrivs av | Försvarsmakten, | bedrivs av Försvarsmakten, För- |
Försvarets materielverk, Totalför- | svarets materielverk, Totalförsva- | |
svarets forskningsinstitut, Försva- | rets forskningsinstitut, Försvarets | |
rets radioanstalt och Säkerhetspoli- | radioanstalt eller Säkerhetspolisen. | |
sen. Även annan verksamhet som |
3Jfr Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU av den 7 juli 2010 om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag, i lydelsen enligt Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2023/2661.
4Senaste lydelse av 8 § 2022:819.
avser försvaret och den nationella säkerheten får undantas från lagens tillämpningsområde.
3 §
Prop. 2024/25:183 Bilaga 3
I denna lag betyder
väg: sådan väg, gata, torg och annan led eller plats som allmänt används för trafik med motorfordon,
intelligenta transportsystem, ITS: system med informations- och kommunikationsteknik som tillämpas för transporter på väg, inbegripet infrastruktur, fordon och användare, trafikledning och mobilitetshantering, samt för gränssnitt mot andra transportslag,
transporter och resande, vägdata: data om väginfrastruk-
tur, inbegripet fasta vägmärken eller annan reglering av trafiksäkerhetskaraktär,
vägtrafikdata: historiska data och realtidsdata om vägtrafiken,
resedata: grundläggande data, till exempel tidtabeller för allmänna transportmedel samt tariffer, som är nödvändiga för att tillhandahålla multimodal reseinformation före och under resan för att underlätta reseplanering, bokning och anpassning av resan,
gränssnitt: en möjlighet till sammankoppling av interaktion mellan system,
interoperabilitet: systemens och de underliggande affärsprocessernas kapacitet att utbyta data och dela information och kunskap, och
I denna lag avses med
intelligent transportsystem: ett system där informations- och kommunikationsteknik tillämpas på vägtransportområdet, inklusive infrastruktur, fordon och användare, och för trafikledning och mobilitetshantering, och
gränssnitt: teknik eller tjänst som möjliggör ett intelligent transportsystems koppling och interaktion med system för andra transportslag.
65
Prop. 2024/25:183 Bilaga 3
kompatibilitet: en anordnings eller ett systems allmänna förmåga att utan ändring fungera tillsammans med en annan anordning eller ett annat system.
Fordonstermerna i denna lag har samma betydelse som i lagen (2001:559) om vägtrafikdefinitioner.
4 §
Det ska finnas en digital nationell åtkomstpunkt för data och tjänster som används i intelligenta transportsystem. Den myndighet som regeringen bestämmer ska ansvara för den nationella åtkomstpunkten.
5 §
Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer får meddela föreskrifter om intelligenta transportsystem, om data och tjänster som används i systemen och om den nationella åtkomstpunkten.
6 §
Regeringen får meddela föreskrifter om undantag från lagens tillämpningsområde
1. för andra verksamheter som avser försvaret eller den nationella säkerheten än de som anges i 2 §, och
2. som avser fordon.
Denna lag träder i kraft den 15 december 2025.
66
Förteckning över remissinstanserna
Följande remissinstanser har svarat på remissen av promemorian Intelligenta transportsystem – genomförande av ändringsdirektiv (LI2024/02042): Alingsås kommun, Båstads kommun, Domstolsverket, Drive Sweden, Energimyndigheten, Försvarsmakten, Förvaltningsrätten i Karlstad, Göteborgs stad, Huddinge kommun, Integritetsskyddsmyndigheten, ITS Sweden, Kungliga Tekniska Högskolan (KTH), Malmö stad, Mobility Sweden, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), Polismyndigheten, Post- och telestyrelsen, Region Stockholm, Region Sörmland, RISE Research Institutes of Sweden, Rättviks kommun, Samtrafiken, Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI), Stenungsunds kommun, Strömstads kommun, Styrelsen för ackreditering och teknisk kontroll, Swedish Board for Accreditation and Conformity Assessment (Swedac), Sundbybergs stad, Sveriges Kommuner och Regioner (SKR), Sveriges Åkeriföretag, Södertälje kommun,
Totalförsvarets forskningsinstitut,, Trafikanalys, Trafikverket, Transportstyrelsen, Umeå kommun, Ängelholms kommun.
Följande remissinstanser har angett att de avstår från att lämna synpunkter: Östersunds kommun och Östhammars kommun.
Prop. 2024/25:183 Bilaga 4
67
Prop. 2024/25:183 Bilaga 5
Lagrådsremissens lagförslag
Förslag till lag om ändring i lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter
Härigenom föreskrivs5 i fråga om lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter6
dels att 2 och
dels att rubrikerna närmast före 1, 4, 6 och 9 §§ ska utgå, dels att nuvarande 4 § ska betecknas 2 §,
dels att 1, den nya 2 och 3 §§ ska ha följande lydelse,
dels att det ska införas tre nya paragrafer,
Nuvarande lydelse | Föreslagen lydelse |
1 § |
Genom denna lag genomförs Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU av den 7 juli 2010 om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag.
Lagen innehåller allmänna bestämmelser om införande och användning av intelligenta transportsystem vid transporter på väg.
Denna lag gäller sådana intelligenta transportsystem för vägtransporter, och systemens gränssnitt mot andra trafikslag, som
1.förmedlar information i syfte att underlätta transporter och resande eller bidra till trafiksäkerhet, effektivitet och hållbar mobilitet, och
2.tillhandahålls i syfte att kunna användas i Sverige och gränsöverskridande inom Europeiska unionen.
68
4 § | 2 § | |
Denna lag gäller ITS för transpor- | ||
ter på väg. | ||
Lagen gäller | inte verksamhet | Lagen gäller inte verksamhet som |
som bedrivs av | Försvarsmakten, | bedrivs av Försvarsmakten, För- |
Försvarets materielverk, Totalför- | svarets materielverk, Totalförsva- | |
svarets forskningsinstitut, Försva- | rets forskningsinstitut, Försvarets | |
rets radioanstalt och Säkerhetspoli- | radioanstalt eller Säkerhetspolisen. | |
sen. Även annan verksamhet som |
5Jfr Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU av den 7 juli 2010 om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag, i lydelsen enligt Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2023/2661.
6Senaste lydelse av 8 § 2022:819.
avser försvaret och den nationella säkerheten får undantas från lagens tillämpningsområde.
3 §
Prop. 2024/25:183 Bilaga 5
I denna lag betyder
väg: sådan väg, gata, torg och annan led eller plats som allmänt används för trafik med motorfordon,
intelligenta transportsystem, ITS: system med informations- och kommunikationsteknik som tillämpas för transporter på väg, inbegripet infrastruktur, fordon och användare, trafikledning och mobilitetshantering, samt för gränssnitt mot andra transportslag,
transporter och resande, vägdata: data om väginfrastruk-
tur, inbegripet fasta vägmärken eller annan reglering av trafiksäkerhetskaraktär,
vägtrafikdata: historiska data och realtidsdata om vägtrafiken,
resedata: grundläggande data, till exempel tidtabeller för allmänna transportmedel samt tariffer, som är nödvändiga för att tillhandahålla multimodal reseinformation före och under resan för att underlätta reseplanering, bokning och anpassning av resan,
gränssnitt: en möjlighet till sammankoppling av interaktion mellan system,
interoperabilitet: systemens och de underliggande affärsprocessernas kapacitet att utbyta data och dela information och kunskap, och kompatibilitet: en anordnings eller ett systems allmänna förmåga
I denna lag betyder
intelligenta transportsystem: system där informations- och kommunikationsteknik tillämpas på vägtransportområdet, inklusive infrastruktur, fordon och användare, och för trafikledning och mobilitetshantering samt för gränssnitt mot andra trafikslag, och
gränssnitt: teknik eller tjänst som möjliggör koppling och interaktion mellan system.
69
Prop. 2024/25:183 Bilaga 5
att utan ändring fungera tillsammans med en annan anordning eller ett annat system.
Fordonstermerna i denna lag har samma betydelse som i lagen (2001:559) om vägtrafikdefinitioner.
4 §
Det ska finnas en digital nationell åtkomstpunkt för data som används i intelligenta transportsystem. Den myndighet som regeringen bestämmer ska ansvara för den nationella åtkomstpunkten.
5 §
Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer får meddela föreskrifter om intelligenta transportsystem, om data och tjänster som används i systemen, och om den nationella åtkomstpunkten.
6 §
Regeringen får meddela föreskrifter om undantag från lagens tillämpningsområde
1. för andra verksamheter som avser försvaret eller den nationella säkerheten än de som anges i 2 §, och
2. som avser fordon.
Denna lag träder i kraft den 15 december 2025.
70
Lagrådets yttrande
Utdrag ur protokoll vid sammanträde
Närvarande: F.d. justitieråden Eskil Nord och Sten Andersson samt justitierådet Marie Jönsson
Intelligenta transportsystem – genomförande av ändringsdirektiv
Enligt en lagrådsremiss den 15 maj 2025 har regeringen (Landsbygds- och infrastrukturdepartementet) beslutat inhämta Lagrådets yttrande över förslag till lag om ändring i lagen (2013:315) om intelligenta transportsystem vid vägtransporter.
Prop. 2024/25:183 Bilaga 6
Förslaget har inför Lagrådet föredragits av ämnesrådet Christina Nordenbladh.
Lagrådet lämnar förslaget utan erinran.
71
Prop. 2024/25:183
Landsbygds- och infrastrukturdepartementet
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 5 juni 2025
Närvarande: statsminister Kristersson, ordförande, och statsråden
Svantesson, Ankarberg Johansson, Edholm, J Pehrson, Strömmer,
Forssmed, Tenje, Forssell, Slottner, Wykman, Malmer Stenergard,
Kullgren, Bohlin, Pourmokhtari, Rosencrantz, Dousa, Larsson
Föredragande: statsrådet Peter Kullgren
Regeringen beslutar proposition Intelligenta transportsystem – genomförande av ändringsdirektiv
72