Motion till riksdagen
2024/25:1511
av Malin Larsson och Peter Hedberg (båda S)

Modernisera regelverket för A‑traktorerna


Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över möjligheterna till en samlad översyn av regelverken gällande epatraktorer och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

A-traktorer, eller epatraktorer som de oftast kallas, har länge inneburit en frihet och en möjlighet för framför allt ungdomar på landsbygden att ta sig dit de vill när de vill. Att kunna ta sig till sina fritidsaktiviteter, till sina vänner och till skolan utan att vara beroende av sina föräldrar eller andra vuxna som skjutsar.

Det finns en hel kultur kring dessa fordon och för många unga är det kring dessa fordon de lär sig att meka och skruva tillsammans med sina vänner. Atraktorer är ombyggda bilar och är i dag begränsade till en hastighet av högst 30 km/h; de har en mycket bättre säkerhet än både mopeder och mopedbilar som får framföras i högre hastighet. Detta gör att reglerna är både orättvisa och inkonsekventa.

Efter regelförändringen 2020 har det blivit enklare att bygga om vanliga bilar, många gånger stora och tunga fordon, samt enkelt att manipulera hastigheten på A-traktorer. Detta gör att de kan gå lika fort som en vanlig bil och det kan i sin tur skapa mycket farliga trafiksituationer eftersom föraren varken har mognad eller utbildning för att köra en personbil. Som det är i dag kan du köra runt med en lastbil från en utbildning på en moped. Det är mycket stora skillnader mellan att framföra dessa fordon, vilket kan innebära stor fara.

Tyvärr har antalet olyckor med a-traktorer ökat kraftigt de senaste åren och det har varit många olyckor med epatraktorer där ungdomar skadat sig allvarligt och även avlidit. Regelverket kring epatraktorer har länge varit omdiskuterat, och det skärptes från och med den 31 augusti 2023. Då infördes bältestvång för alla som färdas i en Atraktor och en formulering ändrades så att högsta tillåtna hastighet med en Atraktor är 30 kilometer i timmen. Men mer kan och bör göras för att öka säkerheten kring dessa fordon.

Utifrån säkerhetsaspekten, att det är olika regler för mopedbilar och epatraktorer och att man i dag enkelt bygger om vanliga fordon till Atraktorer måste regelverken ytterligare förändras. Exempel på regelverk och lagstiftning som behöver ses över och moderniseras är följande:

 

 

Malin Larsson (S)

Peter Hedberg (S)