Ku2022/01320 Kulturdepartementet Kulturministern Till riksdagen

Svar på fråga 2021/22:1816 av Björn Söder (SD)
Säkerhetsbrister hos Sveriges Radio

Björn Söder har frågat mig om dialogen som jag refererat till i tidigare svar på fråga, utmynnat i några särskilda åtgärder med anledning av de avslöjade säkerhetsbristerna och om jag avser fortsätta dialogen med anledning av att SR:s säkerhetschef framfört åsikter som kan uppfattas som förtäckta hot mot tidningen Dagens Nyheter inför publicering av avslöjandena.

Som jag understrukit i mina tidigare svar till Björn Söder har Sveriges Radio en särställning och ett viktigt beredskapsuppdrag.

Sveriges Radio säkerställer som oberoende medieföretag själva sitt säkerhets- och beredskapsarbete utifrån gällande uppdrag och lagstiftning. Arbetet utförs i kontakt med relevanta myndigheter och experter. Som aktör i totalförsvaret måste Sveriges Radio självklart vara berett på att verksamheten granskas och på ett lämpligt sätt bidra till en sådan granskning.

Jag tar frågor som rör företagets säkerhets- och beredskapsarbete på stort allvar och har en kontinuerlig dialog med företaget om uppdraget. Jag har förtroende för Sveriges Radios beredskapsarbete och för att företaget kontinuerligt strävar efter att förbättra säkerheten och beredskapen och att eventuella brister som uppmärksammas åtgärdas.

Stockholm den 2 augusti 2022

Jeanette Gustafsdotter