I2022/00565 Till riksdagen
Svar på fråga 2021/22:1194 av Camilla Brodin (KD)
Torven och Sveriges beredskapsförmåga
Camilla Brodin har frågat mig om jag och regeringen kommer att vidta några åtgärder för att säkra en fortsatt produktion av svensk energitorv med hänvisning till att den är värdefull för vår beredskapsförmåga.
Torv bryts i Sverige i dag på cirka 10 000 hektar och används som exempelvis planteringsjord, jordförbättringsmedel och energibränsle. Sedan 2017 prövas tillståndsärenden för både energi- och odlingstorv enligt samma bestämmelser i miljöbalkens bestämmelser. Detta för att uppnå en enhetlig tillståndsprövning.
Den civila beredskapen och återuppbyggnaden av totalförsvaret är en viktig och angelägen fråga för regeringen. I december 2020 fattade riksdagen beslut med anledning av propositionen Totalförsvaret 2021–2025 (prop. 2020/21:30). Den innebär den största satsningen på totalförsvaret i modern tid. I syfte att stärka och ytterligare intensifiera återuppbyggnaden av det civila försvaret är regeringens inriktning en stegvis förstärkning som innebär att summan av medel avseende civilt försvar år 2025 uppgår till 4,2 miljarder kronor. Vidare tillsatte regeringen i september 2021 en utredning om nationell samordning av försörjningsberedskapen, där även energifrågan ingår.
Försörjningsberedskap och en säker energiförsörjning är en större fråga och måste utredas samlat i både nationell och internationell kontext och beakta hela energisystemet. Berörda myndigheter och den pågående utredningen bedriver nu detta arbete och regeringen har för närvarande inga planer på att initiera en utredning specifikt om energitorv och försörjningsberedskap.
Stockholm den 9 mars 2022
Khashayar Farmanbar