Fi2022/00726 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen

Svar på fråga 2021/22:1151 av Edward Riedl (M)
Sänkta skatter på bensin och diesel

Edward Riedl har frågat mig om jag kan tänka mig att sänka skatten på bensin och diesel mot bakgrund av det höjda oljepriset till följd av Rysslands invasion av Ukraina.

Drivmedelspriserna har stigit kraftigt under den senaste tiden. En viktig förklaring till de höga drivmedelspriserna är det allt högre oljepriset, som med anledning av det allvarliga läget i omvärlden riskerar att bli ännu högre. Regeringen har den 1 februari 2022 lämnat ett förslag till riksdagen om sänkt energiskatt på bensin och diesel. Förslaget innebär att skatten, inklusive mervärdesskatt, sänks med 50 öre per liter från 1 maj 2022.

Regeringen följer noga utvecklingen i Ukraina. Det är ännu inte klart vilka konsekvenser som kan följa på det uppkomna läget och regeringen utesluter inga åtgärder i nuläget.

Stockholm den 2 mars 2022 –

Mikael Damberg