UD2021/ 12400 Utrikesdepartementet Statsrådet Olsson Fridh Till riksdagen
Svar på fråga 2020/21:3577 av Björn Söder (SD)
Sveriges bistånd till Afghanistan
Björn Söder har frågat mig om jag dragit några lärdomar av EBA-rapporten, Punching Above Its Weight or Running With the Crowd? och vilka i så fall, samt vilka åtgärder jag kommer att vidta med hänsyn till rapporten när det gäller
Sveriges bistånd till omvärlden.
EBA-rapporten är ett välkommet tillskott till den kunskapsbank om utvecklingssamarbetet som kontinuerligt byggs upp. Rapporten påtalar komplexiteten i det internationella samfundets engagemang i Afghanistan. Det är en påminnelse om att världssamfundets inledande engagemang 2001 utgick ifrån säkerhetspolitiska grunder, inte biståndspolitiska, och hur detta påverkat fortsatt engagemang för en lång tid framöver.
Samtidigt ser vi att viktiga framsteg har skett, till exempel när det gäller utbildning, hälsa och för civilsamhället. Förhoppningsvis är det här något som vi kan bygga på framöver när vi nu söker alternativa vägar att stötta det afghanska folket. Jag tar särskilt fasta på de positiva omdömen som görs av det svenska stödet via aktörer som SAK och Marie Stopes International.
Det svenska utvecklingssamarbetet kännetecknas av lärande och en ständig anpassning av verksamheten till det sammanhang vi verkar i. Vårt engagemang i Afghanistan utgör inget undantag. Vi kommer att följa upp rapporten på samma sätt som andra rapporter, och vidta de åtgärder som bedöms relevanta.
Stockholm den 8 september 2021
Per Olsson Fridh