S2021/04580 Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:3008 av Louise Meijer (M)
Könets existens och betydelse

Louise Meijer har frågat mig om jag avser vidta några åtgärder för att säkerställa att jämställdheten, och därmed synliggörandet av kvinnor, prioriteras i sjukvården på kommunal och regional nivå.

Regeringen fäster stor vikt vid att den vård som erbjuds ska vara jämlik och jämställd. Det handlar om att vården ska vara säker, av god kvalitet och att tillgängligheten ska vara god för alla oavsett bl.a. kön, könsidentitet eller könsuttryck. En jämlik och jämställd vård är prioriterat för regeringen och det pågår ett flertal insatser för att nå dit.

Inom ramen för jämställdhetspolitiken finns delmålet Jämställd hälsa. Jämställdhetsmyndigheten följde nyligen upp målet och konstaterade då att de skillnader mellan könen som påvisats i tidigare utredningar och uppföljningar i huvudsak kvarstår men att det behövs mer kunskap för att få en bättre förståelse för den ojämställda hälsan i en svensk kontext. Könsuppdelad statistik, och analyser av sådan statistik, är grundläggande för arbetet med jämställdhetsintegrering och jämställdhetsbudgetering. Regeringen har 25 jämställdhetsindikatorer som följs upp årligen sedan 2013.

Det finns skillnader mellan kvinnors och mäns tillgång till hälso- och sjukvård och kvaliteten på vården. Av den anledningen inledde regeringen 2015 en flerårig satsning i syfte att stärka kvinnors hälsa och därigenom uppnå en mer jämställd och jämlik vård och hälsa i befolkningen. Under perioden 2015–2020 har regeringen avsatt 6,1 miljarder kronor för att stärka kvinnors hälsa och förlossningsvården.

I budgeten för 2021 förstärktes satsningen på kvinnors hälsa och förlossningsvården med 500 miljoner kronor. Satsningen omfattar därmed totalt 1,5 miljarder kronor under 2021 och består av två överenskommelser mellan staten och Sveriges Kommuner och Regioner samt ett flertal regeringsuppdrag med kartläggande, kunskapshöjande och uppföljande insatser.

Regeringen kommer fortsätta arbeta för att uppnå en jämställd och jämlik vård.

Stockholm den 2 juni 2021

Lena Hallengren