S2021/04474 Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen
Svar på fråga 2020/21:2931 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) Medicinska utlåtanden vid långtidscovid
Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig om jag avser verka för att förslag lämnas för att personer som drabbats av långtidscovid får de medicinska utlåtanden som det ställs krav på.
Det är av stor vikt att öka kunskapen om de långvariga symptom som kan följa av en covid-19-infektion och vilka behandling- och rehabiliteringsinsatser som bör erbjudas dessa patienter.
I september förra året fick Socialstyrelsen i uppdrag att ta fram en processmodell för rehabiliteringsinsatser för patienter med långvariga komplikationer efter covid-19.
Därutöver fick Socialstyrelsen den 4 februari i år, i uppdrag att utveckla ett stöd för hälso- och sjukvården när det gäller patienter med långvariga symptom till följd av en covid-19 infektion. Uppdraget är ett viktigt steg för att stötta hälso- och sjukvården i hur de ska hantera patientflödena och för att skapa förutsättningar för uppföljning och behandling för alla patienter med postcovid oavsett vart i landet de bor.
Socialstyrelsen publicerade den 17 maj ett tredje kunskapsstöd inom ramen för sitt uppdrag, utöver det så delredovisade Socialstyrelsen och SBU i dagarna totalt tre regeringsuppdrag om postcovid.
Myndigheterna arbetar således aktivt med att löpande samla in, ta fram och sprida ny kunskap. Kunskapsstöden skapar bättre förutsättningar för att vården och dess medarbetare ska kunna ge alla patienter med postcovid en god och jämlik vård baserad på bäst möjliga kunskap, oavsett vart i Sverige de bor. Regeringen följer kunskapsläget och utvecklingen på området noggrant.
Stockholm den 2 juni 2021
Lena Hallengren