N2021/00563 Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:1870 av Marléne Lund Kopparklint (M)
Vattenförsörjningen vid attentat

Marléne Lund Kopparklint har frågat inrikesministern vilka åtgärder han ämnar vidta med tanke på händelsen i Florida, så att Sveriges vattenförsörjning är säkerställd.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Dricksvattenförsörjning är en av våra viktigaste samhällsfunktioner och behöver skyddas. Händelser som den som rapporterats nyligen i media om intrång i styr- och övervakningssystem för dricksvattenproduktionen behöver tas på stort allvar. Utöver redan pågående arbete med att trygga försörjningen av dricksvatten inom ramen för arbetet med samhällets krisberedskap har regeringen adresserat frågan i proposition 2020/21:30 Totalförsvaret 2021–-2025. Regeringen har för år 2021 avsatt 70 miljoner kronor till uppbyggnaden av livsmedelsberedskapen och åtgärder inom dricksvattenförsörjning inom ramen för ett förstärkt civilt försvar. För att kunna möta hot mot dricksvattenförsörjningen har regeringen bland annat gett Livsmedelsverket i uppdrag att utreda förutsättningarna för ett rapporteringssystem för att fånga upp signaler om hot mot dricksvattenförsörjningen. Detta arbete ska redovisas till regeringen senast den 22 februari 2022.

För att upprätthålla dricksvattenförsörjning krävs också tillgång till ett antal kemikalier som används i beredningsprocessen vid vattenverken. Livsmedelsverket bedriver sedan förra året ett intensifierat arbete med att säkra försörjningen av dessa dricksvattenkemikalier. Syftet är att bidra till en ökad robusthet när det gäller försörjningen av dricksvattenkemikalier. Detta sker bland annat genom en privat-offentlig samverkan med berörda aktörer.

Stockholm den 26 februari 2021

Jennie Nilsson