Ju2021/00690 Justitiedepartementet Inrikesministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:1831 av Niels Paarup-Petersen (C) om krisinformation.se och användandet av säkra protokoll –

Niels Paarup-Peterson har frågat mig om jag anser det klokt att krisinformation.se vid kris inte använder säkra protokoll och om inte, hur jag kommer att agera för att ändra på det.

Krisinformation.se är en webbplats som förmedlar information från myndigheter och andra ansvariga i samband med en kris eller allvarlig händelse. Syftet med webbplatsen är att göra det lättare för allmänheten att hitta bekräftad information från svenska myndigheter genom att samla den på ett ställe och att minska risken för att felaktig information sprids. Krisinformation.se ska också stärka enskilda medborgares förutsättningar att fatta medvetna beslut i en kris.

Krisinformation.se drivs av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, men webbplatsen är gemensam för alla myndigheter i Sverige. MSB ansvarar för att stödja samhällets beredskap för olyckor, kriser och civilt försvar. Ett av MSB:s uppdrag är att samordna samhällets gemensamma krishanteringsarbete. I det uppdraget ingår att samordna de olika aktörernas kommunikation och samlade information till allmänheten, bland annat via Krisinformation.se.

MSB har också i uppdrag att stödja och samordna arbetet med samhällets informationssäkerhet, och på myndigheten finns den nationella funktionen CERT-SE med uppgift att stödja samhället i arbetet med att förebygga och hantera it-incidenter.

Krisinformation använder idag säkra protokoll för sin hemsida. MSB ansvarar för att den viktiga informationskanalen Krisinformation.se har en tillräckligt säker funktionalitet och jag noterar att myndigheten inte har uppmärksammat regeringen på något behov av att säkra denna ytterligare.

Stockholm den 24 februari 2021

Mikael Damberg