Svar på fråga 2020/21:1719 av Marléne Lund Kopparklint (M)
Barn i skyddat boende
Marléne Lund Kopparklint har frågat mig hur jag ämnar verka så att barn som bor på skyddat boende kan utöva sin rättighet till skolgång på ett tryggt och säkert sätt, utan att skyddet undanröjs.
Jag vill börja med att understryka vikten av att alla flickor och pojkar är trygga i skolan. Det framgår av skollagen (2010:800) att alla ska ha lika tillgång till utbildning i skolväsendet, oberoende av geografisk hemvist och sociala och ekonomiska förhållanden. Utbildningen ska också utformas så att alla elever tillförsäkras en skolmiljö som präglas av trygghet och studiero. Det slås även fast att all utbildning och annan verksamhet som rör barn ska ha barnets bästa som utgångspunkt.
Sedan den 1 januari 2020 är FN:s konvention om barnets rättigheter (barnkonventionen) lag i Sverige. Av barnkonventionen följer att alla barn är lika mycket värda, att ingen får diskrimineras och att det vid alla åtgärder och beslut som rör barn i första hand ska beaktas vad som bedöms vara barnets bästa. Barn har också enligt konventionen rätt till utbildning. Som utbildningsminister kan jag inte nog understryka värdet av att rätten till och barns möjligheter till utbildning värnas.
Regeringen beslutade i november 2016 att ge en särskild utredare i uppdrag att föreslå åtgärder för att stärka barnrättsperspektivet för barn som vistas i s.k. skyddat boende tillsammans med en av vårdnadshavarna. I januari 2018 överlämnades betänkandet Ett fönster av möjligheter – stärkt barnrätts-perspektiv för barn i skyddat boende (SOU 2017:112) till regeringen. Under beredningen i Regeringskansliet framkom att förslagen bör kompletteras i vissa avseenden. Mot denna bakgrund togs en promemoria fram: Stärkt barnrättsperspektiv för barn i skyddat boende – förslag till bestämmelser rörande bl.a. omedelbar placering, sekretess och skolgång (Ds 2020:16). Promemorian har remitterats och förslagen bereds inom Regeringskansliet.
När det gäller insatser för att motverka våld mot barn anser regeringen att det är nödvändigt med ett fortsatt samlat grepp och anger i budgetpropo-sitionen för 2021 att avsikten är att vidta ytterligare åtgärder. Regeringen har aviserat att ge en särskild utredare i uppdrag att lämna förslag på en nationell strategi för att förebygga och bekämpa våld mot barn, inbegripet hedersrelaterat våld och förtryck.
Regeringen har vidare gett Statens skolverk och Socialstyrelsen i uppdrag att bedriva ett utvecklingsarbete som ska syfta till att förbättra samverkan mellan elevhälsan, hälso- och sjukvården och socialtjänsten så att barn och unga får tidiga och samordnade insatser. Statens skolverk har även tagit fram ett stödmaterial om skolans arbete med barn och elever som har skyddad identitet. Stödmaterialet är ett stöd för huvudmän, rektorer och personal i skolväsendet i arbetet med att skapa en trygg och säker utbildning för de barn och elever som har ett skyddat boende.
Regeringen har vidtagit en rad åtgärder för att förbättra förutsättningarna för en trygg och säker utbildning. Vårt arbete med detta fortsätter och målet är att alla barn och elever ska få den utbildning de har rätt till.
Stockholm den 17 februari 2021
Anna Ekström