Svar på fråga 2020/21:1668 av Marcus Wiechel (SD)
Smittspårningsapplikation
Marcus Wiechel har frågat mig varför jag fortfarande inte har verkat för införandet av en smittspårningsapplikation likt de flesta andra länder i Europa och om initiativ kommer tas i syfte att införa detta i Sverige inom en snar framtid.
Olika typer av applikationer (appar) som verktyg för att spåra smittspridning kan i olika utsträckning stödja eller underlätta smittspårningsarbetet för olika aktörer. Om sådana appar ska användas är det dock av yttersta vikt att bl.a. skyddet för den personliga integriteten upprätthålls. Just svårigheter kring integritetsfrågor har lett till att flera europeiska länder som utvecklat smittspårningsappar har slutat använda dem, bl.a. i Norge.
För att en smittspårningsapp ska fylla sin funktion krävs också att en väldigt stor andel av invånarna använder den. Många av länderna i Europa har haft för få användare för att det ska få någon tydlig effekt.
Folkhälsomyndigheten har tidigare lyft att det även finns andra aspekter som behöver utredas vidare innan en eventuell app kan börja användas i Sverige, t.ex. hälso- och sjukvårdens förutsättningar för att hantera en sådan app.
Mot denna bakgrund gav regeringen den 5 november 2020 E-hälsomyndigheten och Folkhälsomyndigheten i uppdrag att genomföra kartläggningar av hur digitala stöd kan stärka och förenkla
smittskyddsarbetet i Sverige och Europa. Uppdragen ska redovisas senast den 1 april 2021.
Stockholm den 17 februari 2021
Lena Hallengren