S2019/

04884/FS

Socialdepartementet

Socialministern

Till riksdagen


Svar på fråga 2019/20:469 av Camilla Waltersson Grönvall (M)
Läkemedelsbrist

Camilla Waltersson Grönvall har frågat mig vilka konkreta nationella åtgärder jag avser att skyndsamt verka för att genomföra i syfte att snabbt säkerställa patienternas tillgång till läkemedel.

Som jag framfört i tidigare svar, senast den 27 november, ser regeringen allvarligt på att restnoteringar blir allt vanligare. Detta är en trend som tyvärr har blivit ett globalt problem. Utvecklingen beror framför allt på minskade marginaler i alla led, vilket gör att sårbarheten i systemet blivit större. Vidare har den dåvarande borgerliga regeringens omreglering av apoteksmarknaden påverkat överblicken av läkemedelsförsörjningen i Sverige negativt.

Det är svårt att som enskild nation påverka världsmarknaden. Sverige kommer därför att fortsätta lyfta behovet av insatser riktade mot de bakomliggande orsakerna till att restnoteringar uppstår både inom EU och på glo-bal nivå. Det som vi främst kan göra nationellt är att underlätta för berörda aktörer att hantera konsekvenserna av bristsituationer på ett så bra sätt som möjligt.

Det handlar om komplexa frågor som bl.a. kommer att hanteras inom utredningen om hälso- och sjukvårdens beredskap enligt de tilläggsdirektiv som regeringen nyligen beslutade om. På kortare sikt är det uppdrag som Läkemedelsverket fick i augusti 2019 om förbättrad information avseende nationell tillgång till läkemedel vid bristsituationer ett viktigt led i att förbättra hanteringen av bristsituationer. Uppdragets främsta syfte är att underlätta framtagande och kommunikation av lägesbilder vid bristsituationer som är en följd av restnoteringar, eller som uppstår på grund av andra störningar i försörjningskedjan. I uppdraget ingår också att ta fram principer för en mer aktiv vägledning till hälso- och sjukvården när kritiska bristsituationer upp-står och se över förutsättningarna för att integrera information om restnoteringar i förskrivarstöd och receptexpeditionssystem. Läkemedelsverket ska lämna en första redovisning i januari 2020.

Det pågår ett fortsatt arbete i Regeringskansliet med att identifiera och analysera ytterligare åtgärder. Åtgärder för att hantera framtida brist-situationer är också ett viktigt område inom den nationella läkemedelsstrategin. Det pågående arbetet med kartläggningar och utredningar för-väntas bidra till en ökad kunskap om problemen och bättre möjligheter att vidta adekvata åtgärder.

Stockholm den 3 december 2019

Lena Hallengren