S2019/04415/FS

Socialdepartementet

Socialministern

Till riksdagen


Svar på fråga 2019/20:257 av Ulrika Jörgensson (M)
Nationella riktlinjer för obesitasvård

Ulrika Jörgensson har frågat mig när jag kommer ta initiativ till nationella riktlinjer för obesitasvården.

Som frågeställaren skriver så är obesitas något som många människor i Sverige idag lever med. Samhället har ett stort ansvar, både för förebyggande åtgärder och för en god vård.

När det gäller kunskapsstyrningen är regionerna i färd med att bygga upp sin nya kunskapsstyrningsstruktur. Målsättningen är att se till att ny och relevant kunskap kommer alla patienter till del. Regeringen ser positivt på och stödjer regionerna i detta arbete, och Socialstyrelsen samverkar med den framväxande strukturen. För tillfället inventeras där vilka kunskapsluckor och behov som finns inom hälso- och sjukvården. Det pågår därmed redan en omfattande process med att identifiera områden där det saknas relevanta kunskapsstöd för att skapa en mer jämlik vård.

En nyckelfaktor är tillgången på kompetens. Regeringen har nyligen beslutat att inrätta ett nationellt vårdkompetensråd för att stärka och samordna arbetet med kompetensförsörjning i hela landet.

I sammanhanget kan nämnas att Moderaterna i sin budgetmotion föreslår att anslaget till Socialstyrelsen, den myndighet som tar fram nationella riktlinjer, ska sänkas med 5 miljoner kronor 2020.

Det är sammanfattningsvis viktigt att arbetet med eventuellt nya nationella riktlinjer och andra kunskapsunderlag analyseras tas fram av relevanta myndigheter i samverkan med huvudmännen och deras nya kunskapsstyrningsstruktur. Det ger bäst utväxling för Sveriges patienter.

Stockholm den 6 november 2019

Lena Hallengren