Svar på fråga 2019/20:1654 av Larry Söder (KD)
Stöd till folkparker
Larry Söder har frågat mig om jag har för avsikt att föreslå ett stöd till landets folkparker genom exempelvis sänkt momssats till folkparkernas aktiviteter.
Våra folkparker runt om i hela landet är viktiga samlingsplatser och mötesplatser för civilsamhället och har en demokratibyggande funktion, såsom frågeställaren framhåller, och de drabbas av situationen med den pågående coronapandemin. Larry Söder anger i sin fråga att inget statligt stöd riktas till folkparkerna varken från stat eller kommun. Via riksorganisationen Folkets Hus och Parker kan dock folkparkerna ta del av det statliga verksamhetsstödet från t.ex. Statens kulturråd i form av program- och främjandeverksamhet.
Regeringen har presenterat flera åtgärdspaket för att mildra coronavirusets effekter för såväl näringsliv, kulturområdet och det civila samhället. Flera stödpaket t.ex. omställningsstöd, korttidspermitteringar, nedsatta socialavgifter, utökade lånemöjligheter, hyresstöd och möjlighet att skjuta upp inbetalningar av skatt och moms m.m. har införts.
Omställningsstöd kan under vissa förutsättningar ges till bland annat företag och föreningar vars sammanlagda nettoomsättning för mars och april 2020 understeg 70 procent av den sammanlagda nettoomsättningen för mars och april 2019, om omsättningsminskningen är orsakad av spridningen av sjukdomen covid-19.
Inom ramen för kulturpolitiken har regeringen beslutat om ett statligt stöd på sammanlagt 500 miljoner för kulturevenemang som har ställts in eller skjutits upp med anledning av covid-19. Statens kulturråd har fördelat huvuddelen av medlen, 335 miljoner kronor, till stora och små kulturverksamheter som förlorar intäkter till följd av evenemang som ställs in eller drabbas av merkostnader till följd av att evenemang har skjutits upp. Folkets Hus och parker, folkparksföreningar, bygdegårdar, hembygdsföreningar och många andra fria kulturarrangörer har fått del av detta stöd. Den 12 juni föreslog regeringen också en satsning på 150 miljoner kronor till regionala och lokala kulturverksamheter som kommer att bidra till att stötta den kulturella infrastrukturen i hela landet under krisen.
Därutöver har även det generella statsbidraget till kommuner och regioner förstärkts med 26 miljarder kronor. Dessa medel kan även användas inom kulturområdet.
Reglerna för mervärdesskatten utgår från EU:s mervärdesskattedirektiv. Direktivet möjliggör reducerad skattesats bara för vissa särskilt uppräknande områden. Man måste alltid göra noggranna avvägningar när det gäller utvidgning av vad som ska omfattas av en reducerad skattesats eftersom det generellt sett kan leda till gränsdragningsproblem.
Regeringen fortsätter att följa hur kulturen och det civila samhällets aktörer drabbas av coronakrisen.
Stockholm den 8 juli 2020
Amanda Lind