Fi2020/

02670/SE

Finansdepartementet

Finansministern

Till riksdagen


Svar på fråga 2019/20:1523 av Lars Beckman (M)
Skatt på plastpåsar

Lars Beckman har frågat mig vilka åtgärder regeringen avser vidta rörande skatten på plastpåsar med anledning av den nya information som framkommit rörande användningen.

Skatten på plastbärkassar bygger på en sakpolitisk överenskommelse mellan Socialdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna och Miljöpartiet de gröna och gäller från och med den 1 maj 2020. Skatten är en del av regeringens arbete för att uppnå Sveriges miljömål och EU:s förbrukningsmål för plastbärkassar. Enligt förpackningsdirektivet ska medlemsstaterna minska förbrukningen till maximalt 40 bärkassar per person och år till år 2025.

Arbetet med propositionen skedde våren 2019 och baserades bland annat på Naturvårdsverkets uppgifter om svensk förbrukning av tunna plastbärkassar. Enligt dessa uppgifter förbrukades ungefär 1 020 miljoner tunna plastbärkassar i Sverige år 2018. Sedan beräkningarna gjordes har Naturvårdsverkets uppgifter om förbrukning av plastbärkassar reviderats. De reviderade siffrorna innebär att det 2018 förbrukades 788 miljoner tunna plastbärkassar. Förbrukningen av plastbärkassar är fortfarande långt ifrån målet till 2025 om 40 tunna plastbärkassar per person och år.

Stockholm den 17 juni 2020

Magdalena Andersson