Svar på fråga 2019/20:1472 av Lars Hjälmered (M)
Gotlands näringsliv
Lars Hjälmered har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta i syfte att underlätta för Gotlands näringsidkare under coronakrisen samt för att företagen ska kunna återhämta sig när den väl ebbar ut.
Det är många företagare runt om i Sverige som påverkas av de konsekvenser som coronaviruset medfört och besöksnäringen är i hög utsträckning drabbad. Regeringen har vidtagit en rad åtgärder som syftar till att mildra konsekvenserna för jobb och företag. Arbetet med att hjälpa företag genom krisen pågår kontinuerligt.
Från och med den 13 juni 2020 gäller inte längre avrådan från icke nödvändiga resor enligt Folkhälsomyndighetens allmänna råd. Det innebär att personer utan symptom nu kan resa i Sverige. För att inte spridningen av covid-19 ska öka, och för att sjukvården inte ska bli överbelastad regionalt, krävs fortsatt att människor håller avstånd och inte trängs samt undviker nya kontakter. Därför kommer information till både resande och fastboende att lämnas. Vidare kommer riktlinjer och råd som särskilt berör sommaraktiviteter att utfärdas och förstärkta kontroller av efterlevnaden av gällande regler och rekommendationer kommer att genomföras. Med detta finns en möjlighet för Gotlands besöksnäring att ta emot gäster på ett ansvarsfullt sätt under den viktiga sommarsäsongen, vilket bidrar till att underlätta för företagen i den ekonomiska krisen.
Stockholm den 16 juni 2020
Ibrahim Baylan