Svar på fråga 2018/19:903 av Amineh Kakabaveh (V) Mänskliga rättigheter i Iran
Amineh Kakabaveh har frågat mig vad jag tänker kräva när det gäller respekten för mänskliga rättigheter och frigivning av bland andra Ahmadreza Djalali, Nasrin Sotoudeh, Soheil Arabi, Esmail Bakhshi, Esmil Abdi och andra politiska fångar och samvetsfångar vid mitt möte med Irans utrikesminister Javad Zarif.
Situationen för mänskliga rättigheter i Iran är allvarlig. Det finns omfattande brister i det iranska rättsväsendet, t.ex. i form av summariska rättegångar. Personer sitter frihetsberövade utan rättegång och försvarare av mänskliga rättigheter, liksom fackliga företrädare och journalister, är särskilt utsatta för förföljelse. Användningen av tortyr är alarmerande och den omfattande tillämpningen av dödsstraff mycket oroande. Detta tas också upp i UD:s rapport om mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i Iran som publicerades 2017.
Frågor om skyddet av och respekten för mänskliga rättigheter är centrala i Sveriges relation med Iran. Vi arbetar löpande med dessa frågor i FN, genom EU och i våra bilaterala kontakter med iranska företrädare, så även beträffande enskilda ärenden. Vikten av att respektera mänskliga rättigheter var således en viktig del av mina diskussioner med Javad Zarif under hans besök i Stockholm. Vi hade en uppriktig och rak dialog där jag tydligt framförde regeringens syn på situationen för mänskliga rättigheter i Iran, inte minst när det kommer till den senaste tidens hårda domar mot försvarare av mänskliga rättigheter så som Nasrin Sotoudeh. Jag framförde även vår oro över fängslandet av fackliga ledare liksom behandlingen av etniska och religiösa minoriteter, journalister och kvinnorättsförsvarare. Regeringen kommer även fortsättningsvis att ta upp situationen för de mänskliga rättigheterna i Iran, inklusive beträffande användningen av dödsstraff, förföljelsen av människorättsförsvarare och bristen på respekt för yttrandefriheten samt förenings- och församlingsfriheten.
UD tar kontinuerligt upp dödsdomen mot Ahmadreza Djalali med företrädare för Iran såväl i Stockholm som i Teheran. Jag tog även upp fallet i mitt möte med utrikesminister Zarif och framförde Sveriges och EU:s syn på dödsstraffet, som vi fördömer i alla dess former. Sverige kräver att dödsdomen inte verkställs och vi har tillsammans med övriga EU protesterat mot straffet vid upprepade tillfällen. Vi fortsätter våra konsulära ansträngningar för Ahmadreza Djalali.
Stockholm den 29 augusti 2019
Margot Wallström