Svar på fråga 2017/18:1438 av Laila Naraghi (S)
Förenklad ansökan om bostadstillägg för pensionärer
Laila Naraghi har frågat mig om jag i översynen av bostadstillägget till pensionärer avser inkludera frågan om hur den årliga deklarationen kan användas för att dels informera alla pensionärer om möjligheten att få bostadstillägg, dels underlätta själva ansökningsförfarandet genom att en ansökan kan göras i samband med deklarationen.
Bostadstillägget är en del av grundskyddet i ålderspensionssystemet och regeringen har tidigare höjt ersättningsgraden i bostadstillägget upp till en boendekostnad på 5 000 kronor och infört en ny ersättningsnivå upp till ett högre tak på 5 600 kronor. Som en del i det pågående arbetet med Pensionsgruppens handlingsplan för jämställda pensioner har, för första gången sedan det nya pensionssystemet kom på plats, hela grundskyddet setts över. Målet har varit att modernisera grundskyddet och förbättra situationen för de pensionärer som har det tuffast, vilket ofta är äldre ensamstående kvinnor. Ett inriktningsförslag har remitterats som bland annat innebär att bostadstillägget blir mer träffsäkert, samt att taket i bostadstillägget höjs till 7 000 kronor per månad.
Samtidigt som det är viktigt att säkerställa att grundskyddet har en bra nivå och utformning är det också viktigt att de som har rätt till bostadstillägget får information om förmånen och därmed kan ansöka om den.
Det är Pensionsmyndigheten som ansvarar för bostadstillägg för pensionärer och det är därför också Pensionsmyndigheten som är bäst lämpad och har rätt kompetens för att hantera dessa frågor. Pensionsmyndigheten har i flera år haft ett informations- och konsumentuppdrag och 2018 utökade regeringen detta uppdrag med 30 miljoner kronor per år. Pensionsmyndigheten har även tät kontakt med målgruppen pensionärer och blivande pensionärer och har det senaste året tagit fram ny information om bostadstillägg i både tryckt och digital form. Myndigheten har utöver direktutskick till målgruppen arbetat för att nå ut med informationen till kommuner och gode män samt inlett ett samarbete med pensionärsorganisationerna för att via deras lokala organisationer sprida information om bostadstillägg.
Jag vill vara tydlig med att det är Skatteverket som avgör vilken information som lämnas till privatpersoner inför deklarationen. Skatteverkets inställning är att det är viktigt att de deklarationer och den information som lämnas i samband med att privatpersoner deklarerar enbart innehåller information som påverkar eller leder till att en person får rätt beskattningsbar inkomst och rätt skatt att betala.
Bostadstillägget har en stor betydelse för att förbättra den ekonomiska situationen för många pensionärer och regeringen och Pensionsmyndigheten arbetar därför kontinuerligt med regelförenklingar i syfte att förenkla ansökningsförfarandet. Jag vill vara tydligt med att arbetet med att minska mörkertalet är viktigt och det finns ett behov av att arbeta vidare med den här frågan för att hitta nya lösningar och vidta ytterligare åtgärder.
Stockholm den 20 juni 2018
Annika Strandhäll