Dnr Fi2015/04683/E2 | ||
Finansdepartementet |
Finansministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:108 av Fredrik Schulte (M) Regeringens bedömning av antalet nya jobb i offentlig sektor
Fredrik Schulte har frågat mig hur många arbetstillfällen i offentlig sektor som jag bedömer att regeringens satsningar kommer skapa.
Gemensamt finansierade välfärdstjänster såsom utbildning, äldreomsorg och sjukvård är en central del av den svenska välfärdsmodellen. Regeringens politik syftar till att stärka kvaliteten och öka personal-tätheten i den svenska välfärden. Därför görs stora satsningar på vård, skola och omsorg i budgeten för 2016.
Under alliansregeringens åtta år vid makten var arbetsinsatsen per invånare i de gemensamt finansierade välfärdstjänsterna i princip oförändrad. Med regeringens politik sker en tydlig ökning av arbets-insatsen per invånare 2016–2019. Bland annat satsar regeringen på:
Trainee- och extratjänster i välfärden
Fler speciallärare i grundskolan och högre personaltäthet i fritidshemmen
Ökad bemanning i äldreomsorgen
Ökade resurser till sjukvården
Samtidigt tillförs resurser till statliga myndigheter, kommuner och landsting för att möta det ökade antalet nyanlända.
Regeringen bedömer att sysselsättningen i offentlig sektor kommer att öka med i genomsnitt 1,2 procent per år 2015–2019. Den stora ökningen av antalet sysselsatta sker inom de gemensamt finansierade välfärds-tjänsterna.
Stockholm den 14 oktober 2015
Magdalena Andersson