Dnr Ju2016/02841/POL | ||
Justitiedepartementet |
Inrikesministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:1061 av Eva Wallin (KD) Polisens förutsättningar
Eva Wallin har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att ge polisen rätt förutsättningar för att på ett jämlikt sätt upprätthålla lag och ordning i hela landet och samtidigt undvika att fler poliser i förtid väljer att lämna sitt viktiga arbete.
Boendemiljön i såväl Rinkeby och Södra Järva som övriga Sverige ska vara trygg. Rinkeby är ett av de områden som Polismyndigheten har kategoriserat som ett s.k. särskilt prioriterat område. I dessa områden krävs det insatser från hela samhället för att komma till rätta med de problem som har vuxit fram under många år. Lokalsamhället i Rinkeby har efterfrågat en ny och större polisstation, vilket Polismyndigheten nu har beslutat om. Polisstationen kommer att ge goda möjligheter till en än mer närvarande polis i området.
När det gäller poliser som slutar i förtid så kan jag förstå att oro och frustration kan uppstå i samband med den ombildning av svensk polis som nu pågår. Ombildningen innebär stora interna omflyttningar av såväl personal som verksamheter, samtidigt som det ordinarie polisarbetet ska löpa på som vanligt. Om polisanställda väljer att sluta på myndigheten på grund av frustration är det givetvis beklagligt.
Personalomsättningen bland poliser är dock fortfarande låg i jämförelse med genomsnittet för svensk statsförvaltning. Samtidigt är det av stor vikt att Polismyndigheten är en arbetsplats dit människor söker sig och vill stanna. Det är därför angeläget att Polismyndigheten noga följer och agerar på utvecklingen av personalomsättning inom myndigheten.
Regeringen ska ge polisen så goda förutsättningar som möjligt att genomföra sitt uppdrag på ett bra sätt. Polismyndigheten har kommit in med sitt budgetunderlag till regeringen, med bedömningen att antalet polisanställda behöver öka med 3 300 fram till och med 2020. Regeringen avser att noga följa utvecklingen för Polismyndighetens förutsättningar att fullfölja sitt uppdrag.
I sitt regleringsbrev har Polismyndigheten ett särskilt uppdrag att kontinuerligt hålla regeringen informerad om hur ombildningsarbetet fortlöper. Statskontoret har också ett pågående regeringsuppdrag att följa upp ombildningen. Jag fortsätter att på olika sätt följa Polismyndighetens arbete med både personalfrågor och arbetet i utsatta områden.
Stockholm den 13 april 2016
Anders Ygeman