Dnr S2015/1122/FST | ||
Socialdepartementet |
Barn-, äldre- och jämställdhetsministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2014/15:236 av Margareta Cederfelt (M) Långa väntetider till äldreboende
Margareta Cederfelt har frågat mig vilka åtgärder jag och regeringen avser att vidta för att ingen äldre person ska behöva vänta längre än högst tre månader för en beviljad plats på äldreboende.
Tillgången till bostäder för äldre är en central fråga för att klara den demografiska utvecklingen. Det gäller tillgången till ändamålsenliga bostäder såväl inom som utanför äldreomsorgen.
Utredningen om en förbättrad bostadssituation för äldre (dir. 2014:44) ska den 1 oktober 2015 lämna förslag på åtgärder som förbättrar och underlättar äldres bostadssituation. Syftet är att kunna tillgodose äldres bostadsbehov på den ordinarie bostadsmarknaden i alla delar av landet. Om bostadsbeståndet förbättras och anpassas för äldre kvinnor och män, kan det vara ett stöd i hanteringen av dessa utmaningar bl.a. för den kommunala äldreomsorgen. Fler anpassade bostäder för äldre kan öka antalet flyttkedjor, rörligheten på bostadsmarknaden och skjuta upp behovet av särskilt boende.
Regeringen har i budgetpropositionen för 2015 aviserat att en ny inriktning för äldrepolitiken bör utvecklas inom ramen för framtagandet av en Nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen. Arbetet bör leda till tydliga prioriteringar för genomförandet av äldrepolitiken. Jag anser dessutom att det är viktigt att följa frågan om, och utvecklingen av äldres boende, både inom och utanför äldreomsorgen.
Stockholm den 25 februari 2015
Åsa Regnér