I storstädernas mer invandrartäta områden kan man se hur parabolerna växer som blommor ut från balkongerna. Alla vill få in sitt hemlands tv-kanaler, höra och se någon tala hemlandets språk, och få veta vilka frågor som är viktiga där för tillfället.
Men en av Sveriges största minoriteter, assyrier/syrianer, har inget eget hemland. De kan således inte få den kulturella gemenskap som de andra minoritetsgrupperna får genom att se på sina tv-kanaler.
Därför anser jag att man bör se över möjligheten att sända tv-program i Sverige på minoritetsspråk för de folkgrupper som inte har ett eget land. Det skulle öka demokratin i Sverige och få fler människor att kunna ta del både av den svenska kulturen, men också sin ursprungskultur.
.
Yilmaz Kerimo (S) |
|