Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett enhetligt system för medicinska ID-brickor till allmänheten.
För att kunna rädda liv vid akuta händelser som trafikolyckor så är det av yttersta vikt att sjukvårdspersonal snabbt får korrekt information från den drabbade. Uppgifter om sjukdomstillstånd, allergier, blodgrupp till exempel kan vara avgörande för att personen ifråga ska få rätt vård.
Redan idag finns det olika former av märken och ID-kort som visar vilken sjukdom en person lider av. Det kan handla om en medicinsk symbol, en medaljong, brosch, bricka eller ett ID-kort.
För att underlätta informationen till allmänheten och till personal inom räddningstjänst och sjukvård har flera patientföreningar och handikapporganisationer tagit fram symbolmärken och ID-kort.
Dessa kan rädda liv. Den insjuknade kan ha med sig akutmedicin som ska ges så fort som möjligt. På ID-kortet eller brickan kan också finnas telefonnummer till det sjukhus där den drabbade behandlas.
Detta är bra men borde också kunna utökas att gälla alla. Det borde vara möjligt att ta fram en nationell medicinsk ID-bricka som varje person skulle kunna bära på sig. Det vore ett enkelt sätt att rädda liv. Därför bör det prövas om Socialstyrelsen och landstingen ska ta fram ett förslag på en sådan ID-bricka.