Motion till riksdagen
2013/14:MJ478
av Markus Wiechel (SD)

Samlad kunskap för myggbekämpning


Förslag till riksdagsbeslut

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stötta organisationer som bekämpar mygg samt samla kompetensen kring detta i en nationell organisation.

Motivering

Den så kallade översvämningsmyggan har orsakat stora problem, och detta problem tenderar att sprida sig och bli ett nationellt problem om man inte tar problemet på allvar. Flertalet kommuner och länsstyrelser har idag hjälpts åt för att bekosta myggbekämpning. Denna bekämpning har således också inneburit att det finns personer som har kompetens och erfarenhet som kan utvecklas genom att fler lär av deras arbete. Eftersom myggproblematiken riskerar sprida sig till stora delar av landet som hittills sluppit det bör det vara en nationell angelägenhet att redan nu bilda en nationell organisation med fokus på myggbekämpning.

Myggornas utspridning beror till stor del på vädret, vilket gör att det kan vara svårt att veta hur stora problemen kan bli i ett visst område. Det krävs ett förebyggande arbete för att stötta de områden i Sverige som drabbas, vilket kan ske om staten hjälper till med de resurser som krävs samt ser till att olika aktörer kan samverka emot myggen.

Stockholm den 3 oktober 2013

Markus Wiechel (SD)