Regeringens skrivelse 2008/09:8
Kontroll av postförsändelser | Skr. |
2008/09:8 |
Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen.
Stockholm den 11 september 2008
Fredrik Reinfeldt
Anders Borg
(Finansdepartementet)
Skrivelsens huvudsakliga innehåll
I skrivelsen redogörs för hur bestämmelserna om kontroll av postförsändelser i lagen (1998:506) om punktskattekontroll av transporter m.m. av alkoholvaror, tobaksvaror och energiprodukter har tillämpats under 2007.
1
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 11 september 2008 ..6
2
1 | Ärendet och dess beredning | Skr. 2008/09:8 |
Den 1 juli 1998 trädde lagen (1998:506) om punktskattekontroll av transporter m.m. av alkoholvaror, tobaksvaror och energiprodukter (LPK) i kraft. Enligt LPK får Tullverket undersöka postförsändelser från andra
Regeringen har tidigare lämnat redogörelser till riksdagen för hur reglerna om kontroll av postförsändelser har tillämpats under
2 Reglerna om kontroll av postförsändelser
2.1Bakgrund
Enligt bestämmelserna i rådets direktiv 92/12/EEG om allmänna regler för punktskattepliktiga varor och om innehav, flyttning och övervakning av sådana varor (EGT L 76, 23.3.1992, s. 1, Celex 31992L0012), det s.k. cirkulationsdirektivet, ska punktskattepliktiga alkohol- och tobaksvaror normalt beskattas i det land där de konsumeras. För sådana varor som förvärvas av enskilda personer för deras eget bruk och transporteras av dem själva ska dock punktskatt tas ut i den medlemsstat där varorna har förvärvats (artikel 8 i direktivet). Om alkohol- eller tobaksvaror avsänds eller transporteras direkt eller indirekt av en säljare eller för dennes räkning från ett medlemsland till en privatperson i ett annat medlemsland, s.k. distansförsäljning, ska varorna beskattas i destinationsmedlemsstaten (artikel 10 i direktivet). Bestämmelserna om distansförsäljning har tagits in i lagen (1994:1563) om tobaksskatt och i lagen (1994:1564) om alkoholskatt.
s.
Bakgrunden till att Tullverket fick befogenhet att undersöka, öppna
och omhänderta postförsändelser var att regeringen, under arbetet med | |
LPK, på olika sätt fick upplysningar om att ett stort antal postförsän- | |
delser från andra |
|
kunde också konstateras att varorna felaktigt undgick svensk punktskatt. | |
Reglerna om distansförsäljning och om säkerhet och representant för den | |
skattskyldige, dvs. den utländske säljaren, följdes inte. | 3 |
LPK är tillämplig vid punktskattekontroll som avser sådan hantering av Skr. 2008/09:8 skattepliktiga varor som omfattas av cirkulationsdirektivet. Lagen är
endast tillämplig på yrkesmässig hantering av punktskattepliktiga varor, distansförsäljning av sådana varor och postförsändelser. Förutom regler om kontroll av postförsändelser innehåller LPK regler om kontroll av bl.a. vägtransporter. I båda fallen är det Tullverket som ansvarar för kontrollverksamheten. För alla kontrollåtgärder gäller en proportionalitetsregel, dvs. åtgärden får inte vara mer omfattande eller pågå under längre tid än vad som är nödvändigt med hänsyn till ändamålet med åtgärden.
2.2Kontroll av postförsändelser
Reglerna i 3 kap. LPK ger Tullverket befogenhet att undersöka om en postförsändelse innehåller alkohol- eller tobaksvaror och att öppna en sådan försändelse om det finns anledning att anta att den innehåller nämnda varor. För att skydda brevhemligheten finns bestämmelser om begränsningar i Tullverkets kontrollbefogenheter, exempelvis om vid vilka postkontor försändelserna får öppnas och vem som får besluta om öppnandet.
Om mottagaren av en alkoholvara saknar rätt att föra in varan enligt alkohollagen (1994:1738) ska varan tas om hand. Detsamma gäller för tobaksvaror om mottagaren är under 18 år. Avsändaren ska ges möjlighet att återutföra varan på villkor som Tullverket bestämmer. Alkohol- och tobaksvaror, som inte återsänds eller omhändertas på grund av att rätt till införsel saknas, får omhändertas om det finns anledning att anta att skattskyldighet föreligger och att skatten inte har betalats eller att säkerhet inte har ställts för skattens betalning. Om skattskyldighet inträtt för en omhändertagen vara ska Tullverket besluta om skatten.
Ett beslut om omhändertagande ska upphävas om det inte längre finns grund för att omhänderta varan, om mottagaren av varan betalat ett belopp som motsvarar skatten på varan, om ett beslut om beslag har meddelats för varan, om varan återutförts av avsändaren eller om det är oskäligt att låta omhändertagandet bestå. En vara som har omhändertagits får, om det inte är oskäligt, förverkas i vissa fall.
3Tillämpning av bestämmelserna om kontroll av postförsändelser
Av Tullverkets skrivelse om tillämpningen av bestämmelserna om kontroll av postförsändelser under 2007 (se avsnitt 1) framgår att Tullverket under året fick indikationer om ökad införsel av punktskattepliktiga varor i postförsändelser. Med anledning av detta har Tullverket företagit riktade insatser genom kontroller i postflödet med stöd av LPK. Genom att använda röntgenutrustning tillförsäkras enligt Tullverket att endast försändelser som misstänks innehålla alkohol och cigaretter öppnas.
4
Under 2007 öppnades 296 postförsändelser som misstänktes inne- Skr. 2008/09:8 hålla – och också innehöll – punktskattepliktiga varor. Enligt Tullverket
innehöll ingen av dessa försändelser förtroliga meddelanden. Det totala omhändertagandet vid kontrollerna var 1 198 140 stycken cigaretter, 847,4 liter sprit, 741,1 liter vin och 622,85 liter öl.
I sin skrivelse anger Tullverket att två företag, som stått bakom en stor del av försäljningen av cigaretter, numera har försatts i konkurs.
Av nedanstående tabell framgår antal öppnade paket per år och vad som omhändertagits. Siffrorna har i vissa fall avrundats till heltal (för exakta angivelser se skrivelserna som anges i avsnitt 1). Tobaks- eller alkoholvaror har påträffats i samtliga öppnade paket utom ett som öppnades 2001 och som innehöll alkoholfri dryck.
År | Antal | Cigaretter | Tobak, | Sprit, | Vin, | Öl, |
öppnade | stycken | kg | liter | liter | liter | |
1998 | 1 720 | 824 049 | - | 88 | - | - |
1999 | 254 | 41 000 | 13 | 353 | 250 | 827 |
2000 | 36 | 13 600 | 14 | 70 | - | - |
2001 | 8 | 4 800 | - | 12 | - | - |
2002 | 23 | - | - | 17 | - | - |
2003 | 41 | 800 | - | 437 | 12 | - |
2004 | 3 | - | - | 18 | - | - |
2005 | - | - | - | - | - | - |
2006 | - | - | - | - | - | - |
2007 | 296 | 1 198 140 | - | 847 | 741 | 623 |
4 Slutsatser
Redan under andra halvåret 1998 minskade antalet kontrollerade postförsändelser som innehöll cigaretter kraftigt och denna minskning fortsatte under några år. Under 2007 har dock kontrollerna resulterat i att cigaretter och alkohol påträffats i större antal respektive volym än under något tidigare enskilt år. Kontrollerna har därför inte spelat ut sin roll. I stället är kontrollen av postförsändelser fortfarande ett viktigt instrument för att säkerställa att svensk punktskatt tas ut vid postorderförsäljning eller liknande försäljning till svenska konsumenter. Dessutom innebär den höga träffprocenten i kontrollverksamheten att knappast några försändelser hindras i onödan. Risken för att försändelser som inte innehåller alkohol- eller tobaksvaror öppnas är med andra ord mycket liten. Det är vidare inte sannolikt att det finns någon annan kontrollmetod som skulle vara lika effektiv.
5
Finansdepartementet | Skr. 2008/09:8 |
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 11 september 2008 | |
Närvarande: Statsministern Reinfeldt, ordförande, och statsråden | |
Olofsson, Odell, Bildt, Ask, Husmark Pehrsson, Leijonborg, Erlandsson, | |
Hägglund, Björklund, Carlsson, Littorin, Borg, Malmström, Sabuni, | |
Billström, Adelsohn Liljeroth, Tolgfors, Björling | |
Föredragande: statsrådet Borg |
U
Regeringen beslutar skrivelse 2008/09:8 Kontroll av postförsändelser
6