Motion till riksdagen
2008/09:K279
av Lennart Pettersson och Karin Nilsson (c)

Tjänster i offentlig sektor


c396

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ansökningar till tjänster i offentlig sektor.

Motivering

Ansökningar till offentliga tjänster betraktas idag som allmän handling vilket bl.a. innebär att namnen på sökande till i synnerhet en del chefstjänster inte så sällan offentliggörs i media. Detta skrämmer många mycket kompetenta personer från att söka jobb i den offentliga sektorn, eftersom de dels inte vill känna sig tvingade att informera sin nuvarande ledning om planerna på att byta arbetsgivare, dels vill de inte figurera i massmedia och inte heller få en bild av att vara en förlorare om de inte får den utlysta tjänsten.

Som i många andra sammanhang finns det skäl att avväga offentlighetsprincipen mot den personliga integriteten.

Vi bedömer att alla parter skulle tjäna på att betrakta ansökningarna till
offentliga tjänster som arbetsmaterial – både före och efter tillsättningen av en tjänst.

Arbetsgivaren ökar chanserna att få bättre medarbetare och den enskilde sökanden skyddas från oönskad publicitet som kan hindra karriärmöjligheter hos befintlig arbetsgivare.

Däremot kan det vara rimligt för arbetsgivaren att själv avgöra om man vill sekretessbelägga eller inte. Det viktigaste är att förutsättningarna i så fall är tydliga från början, så att en intresserad själv kan avgöra om han/hon vill bli offentliggjord och kan ta ställning till ifall man då ska söka jobbet eller inte.

Stockholm den 30 september 2008

Lennart Pettersson (c)

Karin Nilsson (c)