den 17 augusti

Svar på fråga 2005/06:1969 om Svensk Kassaservice och pensionärer

Statsrådet Ulrica Messing

Ulla Hoffmann har frågat Thomas Östros vad han tänker göra för att äldre människor ska kunna få tillgång till den service som Svensk Kassaservice AB ska ge till befolkningen på lika villkor som andra. Arbetsfördelningen inom regeringen är sådan att det är jag som ska besvara frågan.

Jag känner väl till situationen vid Enskededalens servicehus och de svårigheter som uppstått för de boende sedan kassaservicekontoret stängde. Tidigare i år besökte jag äldreboendet i Enskededalen för att bilda mig en egen uppfattning om situationen.

Trots en rikstäckande kassaservice får inte alla äldre tillgång till en kassaservice som svarar mot den enskildes behov av att kunna betala sina räkningar och ta ut kontanter. Det finns dock inget enkelt svar på frågan hur servicen ska utformas och det krävs noggranna överväganden för att finna en fungerande lösning för de grupper vars enda alternativ fortfarande är manuella tjänster över disk. För regeringen är det självklart att staten tar ansvar för att finna en lösning som erbjuder bra kassaservice åt alla.

Med anledning av de snabba förändringarna på området har regeringen nyligen givit Post- och telestyrelsen (PTS) ett omfattande uppdrag på kassaserviceområdet. Ett intensivt arbete pågår och jag vill inte föregripa resultatet av PTS utredning utan kan först när den är avslutad ta ställning till vilka åtgärder som kan behöva vidtas.