den 7 juli

Svar på fråga 2005/06:1879 om FN:s konvention mot korruption

Justitieminister Thomas Bodström

Berit Jóhannesson har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att Sverige ska ratificera FN:s konvention mot korruption.

Korruption är en gränsöverskridande företeelse. Det är därför viktigt att bekämpa korruption såväl nationellt som internationellt. Sverige tar, som Berit Jóhannesson nämner, aktiv del i det internationella arbetet mot korruption, bland annat i FN, OECD och Europarådet.

Promemorian Tillträde till Förenta nationernas konvention mot korruption (Ds 2005:38), som behandlar frågan om Sveriges tillträde till och genomförandet i svensk rätt av nämnda konvention, slutfördes i juli 2005 och remitteringen var klar vid årsskiftet. Ambitionen är att en proposition med förslag om att riksdagen ska godkänna att Sverige tillträder konventionen lämnas till riksdagen under 2006.