den 21 juni

Svar på fråga 2005/06:1795 om verksamheten vid Grekiskt Kulturcentrum

Utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky

Tasso Stafilidis har frågat vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att trygga verksamheten vid Grekiskt Kulturcentrum.

Grekiskt Kulturcentrum bedriver en viktig arkiv- och biblioteksverksamhet. Staten har därför, i motsats till vad Tasso Stafilidis påstår i sin fråga, bidragit med projektmedel under uppbyggnadsskedet och med årliga verksamhetsbidrag sedan starten av centrumet 1998. Stockholms stad och i viss mån Stockholms läns landsting har också genom åren bidragit till finansieringen, särskilt till den publika verksamhet som utvecklats vid centrumet.

Statens kulturråd disponerar ett särskilt anslag på statsbudgeten för bidrag och andra insatser för mångkultur och nationella minoriteter. Anslaget uppgår i år till 18,8 miljoner kronor och fördelas till olika projekt och verksamheter. Inom denna ram har Grekiskt Kulturcentrum fått ett verksamhetsstöd på 300 000 kr för 2006. Därtill har centrumet erhållit ett statligt bidrag på 270 000 kr från det så kallade Accessprojektet. Grekiskt Kulturcentrums tidskrift Pergament får också sedan flera år produktionsstöd från det statliga kulturtidskriftsstödet.

Regeringens förslag till statsbudget för 2007 kommer i sedvanlig ordning att presenteras i höstens budgetproposition och jag kan inte här föregripa regeringens samlade överväganden i den propositionen. Generellt gäller dock att många och ofta svåra avvägningar måste göras mellan olika anslag och angelägna ändamål.