den 16 juni

Svar på fråga 2005/06:1761 om polisstationer i Norrbotten

Justitieminister Thomas Bodström

Anna Grönlund Krantz har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att de små polisstationerna i Norrbotten inte ska läggas ned.

Som Anna Grönlund Krantz säkert vet är det inte jag utan polismyndigheterna som beslutar om hur tillgängliga medel ska användas och om polisstationer ska stängas eller inte.

Kvaliteten i polisverksamheten handlar i stor utsträckning om huruvida det finns tillgängliga poliser för akuta uppdrag och för att hantera frihetsberövade personer och att poliser har den kompetens som krävs för varje arbetsuppgift.

Det är nödvändigt att polisen ständigt ser över möjligheterna att effektivisera verksamheten. Något beslut om att stänga polisstationer har inte fattats av polismyndigheten. Det arbete som pågår vid polismyndigheten i Norrbotten är enligt uppgift ett led i en översyn för att säkerställa att det operativa arbetet ska kunna planläggas på ett effektivt sätt och bedrivas underrättelsestyrt.

En effektiv verksamhet förutsätter också att det finns tillräckligt med poliser som kan förebygga och utreda brott. Det är därför som den socialdemokratiska regeringen satsat kraftigt på polisen. Sedan år 2000 har polisens anslag ökat med 2,7 miljarder och vi har i dag 1 500 fler poliser. Det innebär att polisen har givits goda förutsättningar att bedriva en effektiv verksamhet med synliga och tillgängliga poliser.

Jag följer polisverksamheten noga och är beredd att vidta ytterligare åtgärder om jag finner det nödvändigt.