den 26 januari

Fråga 2005/06:871 av Ann-Kristine Johansson (s) till statsrådet Hans Karlsson (s)

Gränshinder

Arbetsförmedlingen har att ta hänsyn till vissa kriterier när den anvisar ett jobb till en arbetssökande. Anledningen är att inte omständigheterna ska bli för omständliga för den enskilde.

I Värmlandsmedierna har man nyligen kunnat läsa om ett fall där en man tackade nej till ett jobb som byggnadsarbetare i Norge. Därefter fick han sänkt arbetslöshetsersättning under ett antal dagar. Skälen till att han tackade nej var flera. Den sammanlagda res- och arbetstiden skulle bli för lång per dygn, arbetsplatsen omfattades inte av kollektivavtal och han skulle tvingas byta socialförsäkringssystem på grund av att arbetet skulle utföras i Norge.

Problemet är att ordet gränstrakt har blivit ett tänjbart begrepp för den som söker arbete. Människor flyttar för att kunna ta ett arbete men då är det inom Sveriges gränser. Det finns i dag inga uppställda kriterier för hur begreppet gränstrakt ska tolkas. Men i dag tolkar arbetsförmedlingen uppenbarligen ordet som att arbetssökande ska tvingas ta arbete utomlands. Problem uppstår också när två juridiska system i olika länder ska mötas. Gränshinder gör att vanliga människor drabbas. I Värmland finns flera exempel på detta och vi jobbar med att försöka lösa problemen, men hela tiden dyker nya gränshinder upp.

Vilka åtgärder avser ministern att vidta med anledning av att människor, som tvingas ta jobb i ett annat land med annat socialförsäkringssystem och inte accepterar jobbet, stängs av från arbetslöshetsersättningen?