den 19 januari

Fråga 2005/06:825 av Sverker Thorén (fp) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist (s)

Regelverk och kontroll av fisket

Svenska skolbarn och restauranggäster äter svartfiskad torsk som förts från Barents hav via Danmark till Kina och tillbaka. Samtidigt har svensk fiskerinäring inte avsättning för torsk fiskad lagligt inom godkända kvoter! Denna ohållbara situation måste snabbt förändras.

Konsumentmakt är viktig och Folkpartiet krävde tidigt att få ”miljömärkt fisk” från hållbart fiske men konsumenterna måste då ha en garanti för att märkning och kontroll fungerar. Avslöjandena om svartfiskens väg från världens sista riktigt stora torskbestånd i Barents hav via ryska trålare, beredning i Kina och via grossist i Danmark till svenska leverantörer visar att konsumentmakt och kontroll måste stärkas.

Representanter för Fiskeribranschens riksförbund, Fiskeriverket och Greenpeace har påpekat att ansvaret är delat och att myndigheter och regering i Sverige och EU måste driva på för bättre regelverk och kontroll.

Hur avser jordbruksminister Ann-Christin Nykvist att agera i Sverige och EU för att konsumentmakt, regelverk och kontroll ska stärkas?