den 19 januari

Fråga 2005/06:822 av Per Bill (m) till justitieminister Thomas Bodström (s)

Företagares rättssäkerhet

Företag drabbas då och då, likt privatpersoner, av bluffakturor och ohederligt agerande. När bluffakturor sänds ut börjar ofta ett chicken race, där den som är mest uthållig vinner. Gången brukar vara den att det sänds en faktura, som bestrids, fakturan beläggs med betalningsföreläggande från kronofogdemyndigheten och även den bestrids och sedan avgörs det hela i tingsrätten. Är det fråga om bluffakturor dras fakturan oftast tillbaka precis innan tingsrätten ska behandla frågan.

Men trots att kravet fallit kvarstår anmärkningen om ansökan om betalningsföreläggande hos kronofogdemyndigheten. I dagsläget medger inte myndigheten förtida gallring på en sådan uppgift, då detta uppgetts leda till att intern kontroll omöjliggörs på grund av att handläggningen av ärendet och statistiken över antalet ärendet skulle bli felaktiga. Den juridiska person som råkat ut för detta måste klaga hos länsrätten, och sedan hos kammarrätten om kronofogdemyndigheten insisterar.

Svårast att värja sig mot sådana övergrepp har små företag utan juridiska avdelningar.

Företagares rättssäkerhet kräver att myndigheter finner andra sätt att ordna sin statistik än att låta avskrivna ansökningar om betalningsförelägganden kvarstå, till skada för företagaren.

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att säkerställa företagares rättssäkerhet vad gäller möjligheten till gallring av ansökningar om betalningsförelägganden?