den 18 januari

Fråga 2005/06:806 av Ulf Sjösten (m) till justitieminister Thomas Bodström (s)

Kostnader för polisinsatser i samband med EM i friidrott

Till sommaren kommer EM i friidrott att gå av stapeln i Göteborg. Kostnaden för Ppolismyndigheten i Västra Götaland beräknas till ca 55 miljoner kronor. Det har framförts farhågor om att det västsvenska polisdistriktet får stå för notan inom ordinarie verksamhetsutrymme och att detta kommer att innebära fler stängda polisstationer i framtiden.

EM i friidrott är ett nationellt uppdrag och dess genomförande borde rimligtvis inte belasta den ordinarie verksamheten i Västra Götalands polisdistrikt i framtiden.

Vilka åtgärder avser justitieministern att vidta för att kostnaderna för polisinsatser i samband med EM i friidrott inte ska belasta den ordinarie verksamheten i Västra Götalands polisdistrikt i framtiden?