den 10 november

Fråga 2005/06:327 av Ewa Thalén Finné (m) till statsrådet Ulrica Messing (s)

Finansiering av E 22

E 22 är en väg vars underhåll och utbyggnad är eftersatt. På grund av att regeringen tvingade Vägverket att dirigera om sina medel till Västra Götaland i syfte att försöka rädda Saabs produktion har upprustningen av E 22 skjutits på framtiden.

Vägverkets generaldirektör Ingemar Skogö kommenterar det hela i ett pressmeddelande: ”I det här läget bör Vägverket få möjlighet att utreda förutsättningarna för kompletterande finansiering. Genom kompletterande finansiering kan Vägverket starta viktiga vägprojekt runt om i landet. Vi undviker att vägbyggen som många väntat på senareläggs vilket annars blir fallet, dels genom att planens förutsättningar förändrats, dels genom att vi får lägre anslag.”

Ett sätt att lösa finansieringen av upprustningen av E 22 vore att öppna upp för PPP-lösningar. Det finns redan i dag intressenter som skulle möjliggöra en fullständig utbyggnad av vägen.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att säkerställa att kompletterande finansiering av E 22 möjliggörs?