den 19 juni

Fråga 2005/06:1851 av Tomas Högström (m) till justitieminister Thomas Bodström (s)

ESS-brev till statsråd

Under våren har jag blivit kontaktad av medborgare som i särskilda skrivelser till olika statsråd försökt framföra sina synpunkter, förslag och idéer via brev med mottagningsbevis, så kallade ESS-brev.

I flera fall har breven returnerats till avsändaren eftersom försändelsen inte hämtats ut från posten. Många har reagerat med förvåning över att breven inte når fram till berört statsråd. För egen del kan jag bara instämma i att det är en märklig situation. Regeringen anser att myndigheter via den så kallade 24-timmarsmyndigheten ska förbättra service och tillgänglighet för medborgarna. Detta samtidigt som brev från medborgarna till regeringens företrädare nu återsänds olästa till avsändarna. Detta är inte acceptabelt!

Jag har vänt mig till Justitiedepartementet och fått beskedet att ”Posten ändrat sina rutiner gentemot myndigheten när det gäller försändelser som skickas med mottagningsbevis. Tidigare har sådan post kunnat hämtas ut av den personal som hämtar övrig post. Nu lämnas sådan post endast ut personligen till den person som den är ställd till, dvs. statsrådet måste själv gå till postkontoret och hämta försändelsen. En sådan ordning är av flera skäl inte möjlig att ha bl.a. av säkerhetsskäl.”

Jag har fått information att överläggningar pågår med Posten för att försöka finna en lösning på detta problem. Med anledning av ovanstående frågar jag:

Vad avser statsrådet att göra för att ta fram eller efterleva en överenskommelse med Posten som innebär att ansvarig kansli- eller departementspersonal återigen kan hämta ut ESS-försändelser adresserade till statsråd?