den 16 maj

Fråga 2005/06:1634 av Carl B Hamilton (fp) till utrikesminister Jan Eliasson (s)

Skydd mot nationalisering av svenska investeringar i Latinamerika

Nylingen ägde ett toppmöte mellan EU och Latinamerika rum i Wien. Sverige företräddes av biträdande utrikesminister Carin Jämtin. I en artikel i Svenska Dagbladet den 13 maj intervjuas biträdande utrikesminister Carin Jämtin. Intervjun kommer bland annat in på nationaliseringar i Latinamerika, och Jämtin säger att detta är något som Sverige inte lägger sig i: ”Carin Jämtin skulle även träffa [president] Evo Morales [från Bolivia] … [men] hon tänkte inte säga något om hans nationaliseringar: ’Sveriges traditionella linje är att detta är något som alla länder måste få bestämma själva’, sade Jämtin.”

Så är det inte om inte om Carin Jämtin inte avser att lägga om utrikespolitisk linje i frågan om nationaliseringar. Sverige har ingått många avtal om skydd för svenska investeringar. Med Bolivia finns Överenskommelse med Bolivia om främjande och ömsesidigt skydd av investeringar (SÖ 1992:19). Enligt artikel 4 kan expropriering inte alls ske när Bolivia så självt bestämmer. Det kan endast ske om a) åtgärderna vidtas i allmänt intresse och i enlighet med vederbörligt rättsligt förfarande, b) åtgärderna är otvetydiga och icke-diskriminerande, samt att c) åtgärderna åtföljs av bestämmelser om betalning av prompt, adekvat och effektiv ersättning, vilken ska kunna överföras utan dröjsmål i en fritt konvertibel valuta.

Hur avser utrikesministern att i dag agera beträffande skydd för svenska investeringar i utlandet i allmänhet, och svenska investeringar i Bolivia i synnerhet?